POLECAMY

Wypadanie włosów po ciąży – co robić?

Dlaczego włosy wypadają w nadmiarze po ciąży i jak temu przeciwdziałać? Które hormony regulują wzrost włosów? Jakie kuracje wzmacniają włosy po ciąży? Dlaczego włosy osłabiają się w okresie karmienia piersią? Kiedy problem z wypadaniem włosów po ciąży dobiega końca?

fot. Fotolia

Przyczyny wypadania włosów

Problem z wypadaniem włosów pojawia się u kobiet często około 3.-4. miesiąca po urodzeniu dziecka. Dlaczego tak się dzieje?

Każdy włos przechodzi przez trzy stadia, podczas których najpierw wzrasta, później przygotowuje się do wypadania, a następnie wypada, aby na jego miejscu pojawił się nowy. Dlatego też naturalne jest to, że każdego dnia tracimy blisko 100 włosów. W okresie poporodowym w organizmie kobiety zachodzą zmiany, głównie o podłożu hormonalnym, przez które  włosy zaczynają wypadać w znacznie większej ilości niż dotychczas.

Podczas ciąży poziom estrogenów w organizmie kobiety wzrasta. Włosy pod wpływem działania tych hormonów stają się mocniejsze. Często wydaje nam się wówczas, że jest ich więcej i że są znacznie grubsze niż dotychczas, ale to tylko złudzenie. Kiedy kobieta urodzi dziecko, wówczas poziom hormonów w jej organizmie wraca do normy, a co za tym idzie –ma to również wpływ na włosy. Spadek poziomu estrogenów sprawia, że stają się one delikatniejsze, bardziej kruche i osłabione, a w konsekwencji zaczynają wypadać.

Okres karmienia piersią to kolejne zmiany hormonalne w organizmie matki. W tym czasie wydzielany jest w znacznych ilościach inny hormon – prolaktyna. Ona również sprawia, że nasze włosy są słabsze i zaczynają w nadmiarze wypadać.  Stres związany z obawą o włosy także dodatkowo je osłabia.

Zobacz też: Co robić, by włosy się nie elektryzowały?

Jak radzić sobie z wypadającymi po ciąży włosami?

Najczęściej bywa tak, że w okresie do 8-9 miesięcy po ciąży włosy u młodych mam przestają w nadmiarze wypadać. W tym czasie bowiem poziom hormonów powraca do normy, do stanu sprzed ciąży. Nie należy jednak bagatelizować tego problemu.

Dieta ma zawsze ogromny wpływ na kondycję włosów i jest szczególnie ważna w okresie poporodowym, kiedy młoda mama karmi dziecko piersią. Wzbogacenie codziennej diety w witaminy i składniki mineralne ma zatem podwójne znaczenie.

Dla polepszenia stanu włosów niezbędne będą witaminy z grupy B, cynk, żelazo, miedź. Zatem do codziennego jadłospisu należy włączyć: ryby, chudy nabiał i chude mięso, a także świeże warzywa i owoce, ryż, makaron i kasze.

Oprócz diety ważna jest również odpowiednia pielęgnacja osłabionych włosów. Wówczas nieodzowne staje się stosowanie odpowiedniego szamponu i odżywki do włosów, które przede wszystkim powinny posiadać właściwości wzmacniające. Podczas każdego mycia włosów szampon należy wmasowywać w skórę głowy, aby jego odżywcze składniki mogły działać również na cebulki włosowe.

Po porodzie włosy wymagają nieco większej troski, aby mogły wrócić do swojej naturalnej równowagi. Dlatego też raz w tygodniu można zafundować im jedną z wielu regenerujących kuracji domowych, dzięki którym wzmocnimy je, dodamy im blasku i sprawimy, że staną się gładsze na całej swojej długości.

Można też kupić w aptece ampułki odżywcze do włosów – taką kurację należy stosować przez co najmniej trzy miesiące, aby przyniosła ona pożądany efekt.

Wszelkiego rodzaju suplementy diety wzmacniające włosy także są wskazane. Jeśli chcemy stosować taką suplementację, powinnyśmy poradzić się lekarza lub farmaceuty, które suplementy będą dla nas wskazane i które będą najbardziej korzystnie oddziaływały na wzmocnienie włosów.

Zobacz też: Wypadanie włosów – wywiad ze specjalistą

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)