POLECAMY

Wypadanie włosów a hormony

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów? Czy hormony mają na to wpływ?
Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów? Czy hormony mają na to wpływ?
Ela

Wypadanie włosów to często złożony, wieloczynnikowy problem – szczególnie u kobiet związany jest z wieloma przyczynami.

U mężczyzn główną przyczyną wypadania włosów jest tak zwane łysienie androgenowe – popularne wśród panów gubienie włosów w okolicy nadczołowej i czubka głowy. Przyczyną tego zjawiska jest wpływ pochodnej testosteronu (dihydrotestosteronu) na mieszki włosowe.
U kobiet, wypadanie włosów może być związane z zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu – na przykład nieuregulowaną gospodarką hormonalną. Zdarzają się przypadki utraty włosów na skutek przerwy w przyjmowaniu preparatów antykoncepcyjnych. Wynika to z nagle obniżonego poziomu estrogenów (przyjmowanych w pigułkach), który zapobiega utracie włosów. Zanim kobiecy organizm dostosuje się do zmian, jakie zaszły po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji, minie trochę czasu, co niestety może oznaczać przejściowe łysienie. Podobnie jest w okresie połogu. W trakcie ciąży znacznie wzrasta ilość estrogenów, po porodzie ich stężenie we krwi spada, co może oznaczać nadmierną utratę włosów. Szacuje się, że problem ten dotyka około 50% kobiet po porodzie, jednak nie zawsze jest on nasilony.

Inną przyczyną wypadania włosów na tle hormonalnym mogą być zaburzenia w pracy kory nadnerczy, przysadki czy tarczycy – jeśli więc zaobserwujemy u siebie ten problem, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem endokrynologiem.

Oprócz przyczyn hormonalnych wypadania włosów, warto wymienić także błędy w pielęgnacji czupryny lub zaniedbania w higienie skóry głowy. Przedłużający się, nieleczony łupież, grzybica skóry głowy czy łuszczyca to tylko niektóre przykłady. Również częste zabiegi typu trwała koloryzacja, ondulacja czy termiczne prostowanie włosów nie służą ich dobrej kondycji i mogą stać się przyczyną osłabienia i wypadania naszych kosmyków.

Agnieszka Obstawska - trycholog, badania skóry głowy, zabiegi fryzjerskie

www.handsomemen.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
Ja nie wiem co u mnie jest przyczyna, ale pewnie po prostu tak mam sezonowo... w każdym razie rewelacyjnie wzrost nowych włosów stymuluje mi lotion vitapil, dla mnie najważniejsze że działa.
/5 lat temu
No właśnie często to hormony są właśnie przyczyną wypadania włosów. Można na szczęście temu zaradzić, stosując regularnie (dwa razy dziennie) wcierając w skórę głowy lek PILOXIDIL :)
/6 lat temu
Ja polecam zabieg mezoterapii skóry głowy, który mozna wykonać w dobrych salonach jak chociazby w Elite w stolicy. Taki zabieg widocznie wzmacnia włosy, odbudowuje je i hamuje ich wypadanie.