dziewczyna z owocowym napojem w ręku fot. fotolia

Wypadanie włosów – 5 najczęstszych powodów

Gubisz włosy? To może być objaw groźnej choroby!
/ 13.07.2018 16:45
dziewczyna z owocowym napojem w ręku fot. fotolia

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem ich wymiany. Ile ich mamy na głowie, w jakim tempie rosną, grubość pasm – to kwestia natury. Od ciebie zależy ich kondycja. Jeśli cały organizm jest zadbany, to włosy też.

Jednego dnia nie powinnaś gubić więcej niż ok. 100 włosów. Jak to sprawdzić? Niestety, wykonać robotę Kopciuszka, raz zebrać kłębek włosów z sitka w wannie czy pod prysznicem po myciu głowy i dodać do włosów, które tego dnia zostały na szczotce.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

1. Niewłaściwie dobrany szampon...

...i nieprawidłowo używany. Musisz pamiętać, że kosmetyk oczyszczający powinien być dopasowany do włosów i do skóry głowy. To niby banał, ale ich potrzeby zmieniają się np. z porami roku (czasem z cyklem hormonalnym). Może latem sprawdza się u ciebie szampon nawilżający, ale zimą może ci się przydać taki, który reguluje pracę gruczołów łojowych.

Zgubny jest też nawyk wylewania szamponu bezpośrednio na głowę. To silnie skoncentrowany kosmetyk, a w nim nie tylko substancje myjące, ale także zapachowe, barwniki, konserwanty, składniki blokujące rozwój grzybów i bakterii i wiele innych chemikaliów. Taki chemiczny atak na skórę może stać się przyczyną wystąpienia łupieżu, świądu, a także nadmiernego wypadania włosów. Substancje te nie są szkodliwe dla skóry i włosów, jeśli zastosujesz je w rozcieńczonej postaci. Dlatego zawsze rozrzedź szampon odrobiną wody – wlej niewielką porcję w zagłębienie dłoni, dodaj trochę wody, rozetrzyj w rękach, następnie wmasuj (w mokre!) włosy. Po myciu bardzo dokładnie spłukuj kosmetyk.

Jak prawidłowo myć włosy?

2. Oszczędzanie na odżywkach

Wprawdzie włosy są tworem martwym (jak paznokcie), ale wymagają wsparcia w postaci preparatów wzmacniających z proteinami, które uzupełniają  ubytki w ich strukturze, wygładzają je  i poprawiają elastyczność. Niektóre z tych preparatów nakłada się także na skórę głowy (np. różne rodzaje wcierek lub odżywek do skóry głowy w ampułkach), ponieważ odżywiają cebulki włosowe i stymulują je do pracy.

3. Agresywne traktowanie

Np. tarcie ręcznikiem po myciu. Nigdy tego nie rób, bo bardzo osłabisz włosy. Mokre są rozpulchnione, mają poodchylane łuski i łatwo uszkodzić ich strukturę. Jeśli chcesz przyspieszyć suszenie odciśnij nadmiar wilgoci (nie trzyj!) ręcznikiem papierowym.

Nie rozczesuj na siłę. Spryskaj odżywką w sprayu (np. jedwabiem) i rozczesuj splątane kosmyki cierpliwie, grubym grzebieniem albo szczotką typu tangle teezer (ma cienkie, elastyczne igiełki z tworzywa, które nie szarpią włosów). Długie pasma zacznij rozczesywać od dołu, od partii najbliższych końcom i przesuwaj się systematycznie do góry.

4. Wysokie temperatury bez ochrony

Suszarka na najwyższych obrotach to poważne przestępstwo wobec włosów. Lepiej zostaw je do wyschnięcia w temperaturze pokojowej (przeczesuj co jakiś czas). Jeśli nie możesz się obyć bez suszarki to trzymaj ją 20-25 centymetrów od głowy i ustaw ciepło na minimum. Na koniec przewiej wszystkie pasma chłodnym powietrzem.

Przed stylizacją na gorąco (prostownica, lokówka, gofrownica) koniecznie spryskaj włosy kosmetykiem termoochronnym, najlepiej w sprayu. Zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur.

5. Nieprawidłowa dieta

Jeśli w twoim jadłospisie brakuje produktów zawierających witaminy z grupy B, witamin A i E, żelaza, wapnia i cynku oraz witamin.Tłuszcze nasycone (pochodzenia zwierzęcego) zamień na oleje roślinne, zrezygnuj z fast-foodów, białego pieczywa, ogranicz słodycze, używki i sól.

Żadna z powyższych przyczyn ciebie nie dotyczy? Koniecznie zgłoś się do lekarza na konsultację. Na początek – do rodzinnego, który zleci odpowiednie badania analityczne i skieruje cię do specjalisty (np. endokrynologa). Powodem wypadania włosów może być anemia, długotrwały stres czy też drastyczne próby utraty wagi. Lepiej to sprawdzić.

Bez skierowania możesz się wybrać do trychologa (wizyta kosztuje ok. 100 zł), specjalisty dermatologa, który zajmuje się badaniem problemów skóry głowy. Oceni jej stan – być może on jest przyczyną nadmiernej utraty włosów.

Jak wygląda badanie trychologiczne włosów?