Włosy w rozmiarze XL

Zdradzimy ci kilka fryzjerskich sztuczek, podpowiemy, w jaki sposób je modelować, by nadać im większą objętość.
/ 16.03.2006 16:57
 
Włosy cienkie i delikatne ma dwie trzecie Polek. Są one wprawdzie miękkie w dotyku, ale mało sprężyste i nieodporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Za to, że są wiotkie i słabe, odpowiadają głównie geny oraz... nasz wiek. Niestety, im więcej mamy lat, tym cieńsze stają się włosy. Jeśli chcesz pozbyć się problemów z fryzurą, przeczytaj, czego nie lubią twoje włosy, a za co będą ci wdzięczne. Uwierz, że odpowiednia pielęgnacja potrafi zdziałać cuda.

Pielęgnacyjne triki
Nawilżaj włosy. Szampon do cienkich włosów powinien zawierać wyciągi roślinne, witaminy i pantenol, który wiąże wilgoć wewnątrz włosa. Dobrze nawilżone włosy nie elektryzują się, są mocniejsze, mniej podatne na uszkodzenia.

Odżywka dodaje puszystości
Wybieraj preparaty przeznaczone do cienkich włosów – są specjalnie skomponowane. Dzięki odpowiedniemu rozkładowi ładunków elektrycznych składniki regenerujące osiadają tylko tam, gdzie są potrzebne, i nie obciążają włosów. Polimery, które osadzają się na nich, mają ten sam ładunek, więc się odpychają. Dlatego mamy wrażenie, że włosów jest więcej.
Idealne dla ciebie są też odżywki typu „włos w płynie”. Zawarta w nich keratyna, budulec włosa, wypełni w nim wszystkie ubytki, dzięki czemu stanie się grubszy i lśniący. Umyte włosy spryskaj odżywką i podsusz. Pod wpływem ciepła keratyna stwardnieje i zwiąże się z włosami.

 
1. Szampon Objętość&Energia, Garnier Fructis, 8,50 zł.
2. Odżywka Objętość&Energia, Garnier Fructis, 8,50 zł.
3. Włos w płynie, Ziaja, 9,50 zł

Sprytne modelowanie
Jak używać kosmetyków do stylizacji
Nie przesadzaj z ilością preparatów, niepotrzebnie obciążą fryzurę. Do ułożenia półdługich włosów wystarczy kulka pianki wielkości mandarynki. Możesz nakładać ją tylko u nasady włosów – wtedy lekko się podniosą. Innym sposobem jest wyciśnięcie porcji kosmetyku na grzebień i przeczesanie nim wilgotnych włosów. Rozprowadzona równomiernie pianka sprawi, że pasma staną się lżejsze, a fryzura będzie bujniejsza. Na koniec lekko spryskaj głowę lakierem. Pojemnik trzymaj w odległości 20–30 cm, inaczej preparat nierównomierne się rozprowadzi i obciąży włosy, pasma się posklejają, a fryzura straci lekkość.

 
1. Pianka nadająca objętość, Taft, 14 zł.
2. Pianka zwiększająca objętość, do nabycia w salonach fryzjerskich, We-Ho, 29 zł.
3. Spray zwiększający objętość, L’Oréal Professionnel, 45 zł.
4. Pianka dodająca objętości u nasady, L’Oréal Professionnel, do kupienia w salonach, 47 zł

Niezbędne do stylizacji
Wybieraj grube, okrągłe szczotki z włosem z tworzywa. Powinny mieć w środku dziurki, przez które powietrze może docierać do włosów z każdej strony i rozdmuchiwać je. Podczas suszenia staraj się jednocześnie wyciągać włosy na szczotce i podkręcać je.

 
1. 2. 3. Szczotki do modelowania, do kupienia w drogeriach i supermarketach, ceny 10–25 zł

Fryzjerskie sztuczki
Susz z głową
Aby fryzura się podniosła, susz włosy z głową skierowaną w dół (ale tylko gdy masz włosy półdługie, z krótkich zrobi się jeż!). Wysuszone pasma odrzuć do tyłu i usztywnij lakierem u nasady. Jeśli zależy ci na zwiększeniu objętości, możesz użyć suszarki z dyfuzorem: oprzyj kolce dyfuzora o głowę i rób koliste ruchy,
wtedy włosy podniosą się.

Krótkie rozczochraj
Przy krótkich włosach efekt napuszenia daje rozwichrzanie ich palcami (wykonuj koliste ruchy u nasady włosów). Fryzurę utrwal odrobiną żelu.

Wałki pomogą
Do modelowania uczesania mogą przydać się wałki: grubsze wyżej unoszą fryzurę, cieńsze dają trwalszy skręt. W osuszone ręcznikiem włosy wetrzyj piankę. Nawijaj pasma na wałki: z przodu głowy do góry, z boków i z tyłu pod spód. Ogrzewaj włosy suszarką, po 10 minutach zdejmij wałki.

Zmieniaj przedziałek
Jeśli robisz go zawsze po tej samej stronie, włosy odkształciły się i kładą się gładko przy skórze. Warto więc od czasu do czasu zrobić przedziałek w innym miejscu lub po drugiej stronie – ten trik nie tylko zmieni fryzurę, ale i podniesie włosy.

Krótkie czy długie
Jeśli masz długie, ale słabe i cienkie włosy, lepiej je skróć. Krótkie lub półdługie są lżejsze, łatwiej je więc modelować.

Sekrety strzyżenia
Przy krótszej fryzurce wierzchnią warstwę włosów podniosą krótko obcięte pasma pod spodem. Dłuższe włosy cieniuje się następująco: najdłuższe pasma od spodu, najkrótsze na zewnątrz.

A może trwała?
Do cienkich włosów najlepsza będzie trwała kwaśna, łagodniejsza niż klasyczna zasadowa. Mniej radykalnym, ale także skutecznym krokiem będzie trwała tylko u nasady włosów.

Postaw na kolor
Farbowanie optycznie zwiększa gęstość czupryny. Dzieje się tak, ponieważ farba otwiera łuski włosa i ten wydaje się grubszy. Jego powierzchnia staje się szorstka, przez co włosy wzajemnie się „podpierają”.
Ale cienkie włosy źle znoszą regularne farbowanie – to je osłabia. Zdecydowanie mniej szkodzą im pasemka lub balejaż. Ten ostatni dodatkowo rozświetla fryzurę, przez co wydaje się, że włosów jest więcej niż w rzeczywistości. Najładniej wyglądają cienkie kosmyki o kilka tonów jaśniejsze od reszty fryzury. Możesz
także zdecydować się na dwa, a nawet trzy odcienie pasemek jednocześnie.

Aleksandra Jaworska