POLECAMY

Włosy u dermatologa

Co druga z nas ma kłopoty ze skórą głowy, co nie pozostaje bez znaczenia dla stanu naszych włosów. Jak często myć głowę? Jak wybrać szampon? Poznaj odpowiedzi!
Włosy u dermatologa fot. FREE
Nasza wiedza na temat pielęgnacji skóry głowy jest niewielka. Często mylimy zwykły łupież z zaawansowanym stanem zapalnym. Skarżymy się na alergię, podczas gdy mamy do czynienia z nietolerancją na składniki szamponu.

Jak umiejętnie pielęgnować skórę głowy – pytamy Urszulę Kozłowską, doktor nauk medycznych, specjalistę dermatologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i kliniki Melitus w Warszawie.

Jaki związek ma pielęgnacja skóry głowy z pielęgnacją skóry twarzy?

Dwojaki. Jest kilka schorzeń (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy), w których te same zmiany występują zarówno na skórze głowy, jak i twarzy. Zupełnie inną rzeczą są kłopoty z cerą wywoływane kosmetykami do mycia lub pielęgnacji włosów, np. objawy trądziku różowatego mogą nasilać się pod wpływem nawet krótkotrwałego kontaktu z szamponem lub jego składnikiem (tak działają np. sole siarczanu laurylu – substancji myjącej w szamponach).

Jak często myć włosy?

Można codziennie, tak jak ciało. Albo co 2–3 dni, jeśli nie występują objawy nadprodukcji łoju (przetłuszczanie się włosów). Codzienne mycie nie jest wskazane w przypadku skóry bardzo suchej i wrażliwej, bo mogłoby ją dodatkowo podrażniać.

Czy przedłużanie włosów może mieć konsekwencje zdrowotne?

Aby do naturalnych włosów przymocować sztuczne pasma, musimy lekko je uszkodzić (struktura włosa zostaje minimalnie naruszona). Nie ma natomiast żadnych badań, które dowiodłyby, że przedłużanie osłabia włosy i powoduje ich wypadanie.

Czy nadwrażliwość skóry głowy jest nową chorobą cywilizacyjną?

Nie ma na ten temat dokładnych danych, ale generalnie liczba alergii i nietolerancji skórnych wzrasta. Przyczyną jest m.in. nadmiar używanych przez nas kosmetyków, które ingerują w funkcjonowanie skóry. Wtedy jest ona narażona na większe ryzyko podrażnień – stosujemy na nią bardzo dużo substancji aktywnych i nie mamy możliwości jej tonizowania (odżywki działają tylko na włosy, ale nie na skórę głowy).
Czy szampon może przestać nam służyć?

Szampony działają podobnie jak kremy – przy długotrwałym używaniu tego samego kosmetyku skórze zaczyna brakować stymulacji. Zmiana składników i własności kosmetycznych dostarcza skórze nowych bodźców, dzięki którym może ona prawidłowo funkcjonować. Ale znam też osoby (sama do nich należę), które z powodzeniem używają tego samego szamponu od wielu lat.

Kiedy warto używać szamponów do wrażliwej skóry głowy?

Profilaktycznie wtedy, gdy wrażliwość skóry mamy w genach (np. w rodzinie występują alergie, atopia, suchość skóry). Warto zacząć go stosować, gdy pojawiają się kłopoty ze swędzącą i zaczerwienioną skórą głowy. Te szampony dobrze uzupełniają też kuracje skóry głowy (np. leczenie maściami i lekami) w stanach chorobowych.

Czy rozcieńczanie gęstych szamponów o perłowej konsystencji sprawia, że są mniej drażniące?
To prawda, że emulgatory zawarte w takich szamponach mogą podrażniać skórę. Ale faktem jest też, że substancje te będą działać w ten sposób niezależnie od stężenia (czyli nawet jeśli rozcieńczymy szampon wodą, nadal będzie drażnił skórę).

Czy suplementy wzmacniające włosy rzeczywiście działają?

Tak, ale pierwsze efekty zobaczysz po 4–6 tygodniach regularnego stosowania. Mechanizm ich działania jest prosty. Włosy w momencie wzrostu mocno reagują na składniki odżywcze, których dostarczamy organizmowi (np. witaminy z grupy B). Dlatego zażywanie dobrze skomponowanych kapsułek ma sens.

Czy używanie suszarek i prostownic z jonizacją ma znaczenie dla dobrego stanu włosów?
Jonizacja to wytwarzanie zbilansowanych ładunków elektrycznych, które osiadają na włosach i zabezpieczają je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Kupując urządzenie do stylizacji włosów, warto pomyśleć o takim, które ma tę funkcję.

Jak odróżnić problem z nadwrażliwością skóry głowy od choroby?
Dopóki dokucza ci tylko rumień i swędzenie, które ustępują po odstawieniu kosmetyków, mamy do czynienia z nadwrażliwością. Jeśli taki stan utrzymuje się latami, a rumieniowi i swędzeniu towarzyszą łupież i stan zapalny, jest to choroba, np. łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Pamiętaj! Jeśli masz przetłuszczającą się skórę głowy i włosy, po myciu płucz je letnią wodą. To spowalnia pracę gruczołów łojowych.Tagi: włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
ja tam wolę zapobiegać niż potem się martwić więc łykam skrzypolen z biotyną - i ten produkt jako jedyny sprawdza się w moim przypadku - naturalne składniki, witaminy i minerały - a włoski po nim mocne i zdrowe!
/10 lat temu
owszem ha-pantoten bardzo dobrze działa jeśli pojawiają się problemy z łamliwością włosów albo paznokci. ja akurat na paznokciach wypróbowałam, ale moja koleżanka brała go też na włosy i w sumie nie trzeba było nie wiadomo ile czekać na efekty. z pewnością nikomu on nie zaszkodzi.
/10 lat temu
może ci po prostu brakuje witamin?spróbuj się zdrowo odżywiać i może zacznij łykać jakieś preparaty witaminowe na wzmocnienie włosów. ja polecam ha-pantoten, bo sama wypróbowałam na sobie i jest naprawdę dobry.
POKAŻ KOMENTARZE (1)