włosy fot. Fotolia

Wcierka do włosów – jak wybrać najlepszą?

Pomagają wzmocnić włosy, nadać im blasku i zagęścić – jak wybrać wcierkę idealną dla siebie? Sprawdzamy!
/ 29.04.2016 11:17
włosy fot. Fotolia

Wcierki do włosów – od naturalnych mikstur po gotowe preparaty

Wcierki do włosów są świetnymi środkami pielęgnacyjnymi, które należy stosować bez względu na stan kosmyków. Warto jednak pamiętać o tym, że ich skład ma decydujące znaczenie dla efektu, jaki przyniesie ich zastosowanie.

Dawniej wcierki wykonywało się we własnym zakresie. Bazą dla nich były zioła, owoce i oczywiście woda. Nasze babcie najczęściej sięgały po pokrzywę, skrzyp polny, kozieradkę i lipę drobnolistną.

Najważniejszą funkcją wcierek jest dostarczanie włosom całego zestawu witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Dzięki temu, że wcieramy preparat wprost we włosy, kosmyki zdecydowanie lepiej i szybciej je przyswajają.

Na rynku znajdziemy mnóstwo gotowych kosmetyków. Powstały na bazie różnych składników, dlatego przed sięgnięciem po konkretną butelkę powinniśmy najpierw przeczytać informacje zawarte na opakowaniu.

Zobacz też: Jak odczytywać składy kosmetyków do włosów?

Jak wybrać dobrą wcierkę do włosów?

Z wcierkami jest dokładnie tak samo, jak z każdym innym kosmetykiem do pielęgnacji włosów. Przed ich zastosowaniem należy rozpoznać, czego nasze włosy tak naprawdę potrzebują. Inny specyfik będzie pożądany w przypadku kosmyków mających tendencję do przetłuszczania, inny do włosów suchych, a jeszcze inny do wypadających.

Wcierki to znakomity sposób na wzmocnienie kosmyków, ale nie są one preparatami leczniczymi. Jeśli więc mamy poważny problem z utratą włosów, lepiej zgłosić się do dermatologa lub bezpośrednio do trychologa.

Dobra wcierka do włosów musi oczywiście być wolna od składników, na które jesteśmy uczuleni. Każda kobieta dbająca o swoje kosmyki wie, czego jej włosy nie akceptują. Eksperymentowanie może się zakończyć przykrymi konsekwencjami w postaci podrażnień skóry głowy. Dlatego zalecamy sięganie wyłącznie po kosmetyki sprawdzonych producentów i wnikliwą analizę zawartości butelki.

Wcierka nie może nadmiernie przesuszać ani przetłuszczać włosów. Idealnie będzie, jeśli jej zapach nie będzie dla nas drażniący. Unikajmy też specyfików zawierających silikony, które znacznie obciążają włosy.

Wiele kontrowersji budzi obecność alkoholu w większości dostępnych na rynku wcierek. Niektóre panie konsekwentnie go unikają, inne podkreślają, że dzięki niemu składniki odżywcze lepiej wnikają w cebulki włosów. Warto jednak pamiętać, że alkohol ma także działanie przesuszające. Dobrze jest więc, aby było go w danym kosmetyku jak najmniej.

Co zawierają wcierki do włosów?

Produkty najpopularniejszych producentów oparte są na ekstraktach roślinnych. Ich wybór jest już podyktowany efektem, jaki mamy osiągnąć poprzez ich stosowanie. W czołowych produktach znajdziemy na pewno ekstrakty z rzepy, pokrzywy, liści brzozy, korzenia łopianu, nagietka, cytryny i drzewa herbacianego.

Wielu producentów dodaje do wcierek także glicerynę i oleje, które mają nadawać włosom połysk. Nie każda skóra głowy jednak zaakceptuje ich obecność w kosmetyku.

Poza tym podstawą popularnych wcierek są woda i substancje zapachowe. Jeśli zależy nam na możliwie najbardziej naturalnym składzie, unikajmy kosmetyków z emulgatorami i barwnikami. Te ostatnie mogą uczulać!

A może zrobić ją samodzielnie?

Analiza składu większości wcierek może budzić w nas obawy przed ich stosowaniem. W takiej sytuacji polecamy spróbowanie wykonania wcierki samodzielnie. To naprawdę nic trudnego.

Potrzebne będą do tego zioła (najlepiej pokrzywa, skrzyp polny i kozieradka) i woda. Nasz składnik zalewamy wrzątkiem, czekamy, aż wystygnie i spokojnie aplikujemy we włosy. Aby wcierka miała gęstą konsystencję, warto do mikstury dodać np. korzenie lub łodygi.

Wcierkę zawsze stosujemy na umyte włosy.

Wcierki spokojnie można stosować nawet kilka razy w miesiącu. Efekty zwykle są naprawdę świetne.

Zobacz też: W jaki sposób przygotować napar i wcierkę na włosy?

Materiał został opracowany przez klinikę Handsome Men.