W jaki sposób przygotować napar i wcierkę na włosy?

Jak przygotować napar i wcierkę z ziół na włosy? Jak działają i jak długo można je przechowywać?
/ 05.01.2015 10:59

zioła

fot. Fotolia

Na rynku obserwujemy zatrzęsienie różnych środków kosmetycznych, które mają zbawienny wpływ na nasze włosy. Czasami warto jednak odrzucić reklamy i przypomnieć sobie o naturalnych sposobach, stosowanych już przez nasze mamy i babcie.

Wcierki i napary na włosy – źródło najcenniejszych składników

Wcierki i napary są bardzo skutecznymi formami dbania o włosy. Te mikstury, przygotowywane najczęściej domowymi sposobami, stanowią bogate źródło witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które są naszym kosmykom niezbędne do prawidłowego wzrostu.

Wcierek i naparów nie należy jednak przygotowywać z przypadkowych ziół i przypraw. Bazujmy na sprawdzonych składnikach.

Wcierki i napary stosowane są na różne przypadłości włosów, ale mogą także stanowić element zwykłych czynności kosmetycznych i higienicznych. Ważne jest to, że specyfiki te powstają na bazie naturalnych składników, które bez problemu kupimy w sklepach ze zdrową żywnością lub po prostu znajdziemy je w lasach i na łąkach.

Bazą najpopularniejszych naparów i wcierek są m.in. pokrzywa, liście rozmarynu, lipa drobnolistna, skrzyp polny czy kozieradka.

Jak samodzielnie przygotować napar i wcierkę na włosy?

Wcierki i napary nie muszą opierać się tylko na jednym składniku. Można je jak najbardziej mieszać – to sama natura. Do przygotowania mikstury potrzebujemy oczywiście ziół lub przypraw, które mają stanowić jej bazę. Najczęściej cała czynność wygląda podobnie, jak w przypadku parzenia ziół. Dodajemy kilka łyżeczek składnika i zalewamy wrzątkiem, pozwalając naszej miksturze się zaparzyć. Po ostygnięciu – aplikujemy na włosy.

Wcierki i napary różnią się od siebie konsystencją. W przypadku naparów, które służą głównie do robienia tzw. płukanek, dodajemy więcej wody, aby środek miał bardzo płynną konsystencję. Podstawą naparów są liście, ewentualnie nasiona. Inaczej jest w przypadku wcierek, które powinny mieć gęstszą konsystencję. Tutaj dopuszczalne jest stosowanie np. łodyg roślinnych czy korzeni.

Jak często stosować wcierki i napary na włosy?

Ponieważ samodzielnie przygotowane mikstury bazują wyłącznie na naturalnych składnikach, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować je nawet codziennie. Oczywiście byłoby to kłopotliwe z uwagi na dużą ilość czasu, jaką musielibyśmy poświęcić włosom.

Dlatego zalecane jest, aby stosować wcierki i napary przynajmniej kilka razy w miesiącu. Przy takiej częstotliwości najszybciej zauważymy pozytywne efekty.

Wcierki i napary stosujemy zawsze na umyte wcześniej włosy.

Pamiętajmy, że różne zioła będą mieć inny wpływ na nasze włosy. Dla kosmyków przetłuszczających się zbawienny będzie napar z soku brzozy. W walce z wypadaniem włosów pomocna okaże się wcierka z kozieradki lub szałwii. Osoby narzekające na łupież powinny spróbować kuracji naparem z bylicy bożego drzewka. Włosom zniszczonym z kolei na pewno pomoże wcierka z mięty pieprzowej.

Zobacz też: Najlepsze szczotki i grzebienie do włosów – które wybrać?

Jak długo można przechowywać napary i wcierki na włosy?

Generalnie samodzielnie przygotowanych naturalnych wcierek i naparów nie należy zbyt długo przechowywać. Jeśli zdecydowaliśmy się na przygotowanie większej ilości specyfiku, po pierwszej aplikacji zamknijmy środek w butelce lub innym naczyniu i schowajmy do lodówki na maksymalnie tydzień. Nie przechowujemy naparu i wcierki w temperaturze pokojowej.

Wcierki i napary przygotowywane domowym sposobem bazują na składnikach naturalnych, które po prostu ulegają zepsuciu. Proces ten jest szczególnie spotęgowany latem. Jeśli zauważymy, że nasz specyfik zmienił barwę lub – co gorsza – zapach (możliwa woń fermentacji), natychmiast się go pozbądźmy i nie nakładajmy na włosy.

Istnieją sposoby, aby przedłużyć okres przechowywania wcierek i naparów. W tym celu konieczne będzie jednak dodanie do nich substancji konserwujących, np. FEOG lub DHA BA, które są dostępne w aptekach. Do mikstury dodajemy kilka kropel konserwantu i w ten sposób gwarantujemy, że napar czy wcierka będą zdatne do użycia nawet przez kilka miesięcy.

Innymi znanymi konserwantami są gliceryna i witamina E, które można dodawać przede wszystkim do maceratów olejowych.

Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest jednak każdorazowe przygotowywanie świeżej wcierki lub naparu. Oczywiście jest to czasochłonne, ale dzięki temu zyskujemy pewność, że aplikujemy na włosy mieszankę świeżą i pełną składników, na których najbardziej nam zależy.

Zobacz też: Jak wykonać płukankę octową na włosy?

Autor: klinika Handsome Men.