Fazy księżyca a włosy fot. Adobe Stock

Fazy Księżyca a włosy - jak dbać o włosy i ciało zgodnie z kalendarzem lunarnym

Wielu uważa, że fazy Księżyca mają wpływ na nasze włosy, ogólny wygląd i samopoczucie. Jedną z zasad, którą warto się kierować, to nie poddawać włosów żadnym zabiegom fryzjerskim w czasie trwania pełni.
Małgorzata Machnicka / 18.12.2020 10:12
Fazy księżyca a włosy fot. Adobe Stock

Uważa się, że fazy Księżyca mają ogromny wpływ na wygląd naszych włosów, cery i paznokci oraz regulują naszą gospodarkę hormonalną. Dlatego czasami zabiegi wykonywane w domu lub u kosmetyczki nie przynoszą zamierzonego efektu.

Kiedy obcinać, pielęgnować i farbować włosy? 

W jakie dni warto pielęgnować włosy, aby zabiegi były skuteczne? Kiedy farbować pasma, aby kolor był lśniący i trwały? Kiedy obcinać zniszczone i rozdwojone końcówki?

Strzyżenie

Na strzyżenie najlepiej wybrać się pomiędzy pełnią a nowiem zwłaszcza wtedy, jeżeli zapuszczasz włosy i chcesz tylko podciąć zniszczone końcówki. Wielu wierzy, że Księżyc przybywający sprzyja wzrostowi pasm po cięciu.

Jeśli nie zależy ci na szybkim odrastaniu włosów, bo nosisz krótką fryzurę, zaplanuj wizytę u fryzjera pomiędzy nowiem a pełnią. Zrezygnuj natomiast z jakichkolwiek zabiegów podczas pełni.

Farbowanie

Fazy Księżyca mają również wpływ na koloryzację włosów. Wierzy się, że zabieg farbowania najlepiej jest przeprowadzać podczas nowiu. Ma się wtedy gwarancję pięknego, lśniącego i trwałego koloru, co ma znaczenie przede wszystkim przy rudych i brązowych włosach.

Pielęgnacja

Wpływ faz Księżyca na włosy dotyczy również ich pielęgnacji. Jeśli twoje pasma są suche, zniszczone i wymagają intensywnej regeneracji, wszystkie zabiegi wykonuj w fazie Księżyca przybywającego. Ma to zapewnić natychmiastowe efekty.

strzyżenie włosów a fazy księżyca
fot. Adobe Stock

Fazy księżyca a uroda i zdrowie

Pełnia

Niekorzystnie wpływa nie tylko na sen. Zrezygnuj z jakichkolwiek wizyt u kosmetyczki czy fryzjera. Twoje włosy zapewne nie będą podatne na układanie, a cera zbyt wrażliwa na zastosowanie zabiegów.

Faza zanikania, występuje po pełni (Księżyc ubywający)

To najlepszy moment do rozpoczęcia diety odchudzającej - wraz z ubywaniem księżyca będzie ubywać kilogramów. Warto również zacząć intensywniej ćwiczyć - podczas ubywania księżyca, mięśnie najłatwiej poddają się modelowaniu.

W czasie fazy zanikania, warto powalczyć z cellulitem - wybierz się na odpowiedni zabieg do salonu kosmetycznego, na pewno przyniesie spodziewane efekty. Dodatkowo warto zadbać o skórę twarzy - oczyść cerę z toksyn, nakładając na twarz maseczki poprawiające ukrwienie skóry i regulujące prace gruczołów łojowych.

Możesz również poddać się zabiegom depilacyjnym - będą dużo mniej bolesne, ponieważ skóra jest mniej ukrwiona, a włosy na pewno szybko nie odrosną. 

Faza wzrostu, przybywanie księżyca pierwsza kwadra (Księżyc przybywający)

To dobry czas na regenerację organizmu. Podczas fazy wzrostu, kumulujemy w naszym ciele zapas wody i kalorii, dlatego nie zaczynaj diet w tym okresie i ogranicz spożycie słodyczy do minimum.

Nie stosuj żadnych zabiegów depilujących, będzie on bardziej bolesny, a włoski szybciej odrosną. Nie oczyszczaj nadmiernie skóry peelingami i kosmetykami z kwasami - dobrym pomysłem jest za to odżywienie jej i regeneracja.

Jeżeli rano obudzisz się z opuchniętymi dłońmi, nogami i twarzą, potraktuj je masażem kostką lodu, a wieczorem przygotuj sobie aromatyczna kąpiel.

Faza nowiu, czyli bezksiężycowa noc

Czas na oczyszczenie organizmu oraz usunięcie z niego toksyn i zanieczyszczeń. Raz lub dwa razy do roku możesz zastosować jednodniową głodówkę nawet, jeżeli nie masz nadwagi. Na dzień przed rozpoczęciem kuracji wypij ziołową herbatkę, następnego dnia pij regularnie wodę z cytryną. 

Więcej o pielęgnacji włosów:
Maseczka z jajka na włosy - jak stosować?
Jak zagęścić włosy?
Jak szybko zapuścić włosy?