POLECAMY

Trichotillomania – dlaczego niektórzy wyrywają sobie włosy?

Dlaczego niektórzy ludzie wyrywają sobie włosy z głowy, brwi lub rzęs? Sprawdź, na czym polega trichotillomania!
Trichotillomania – dlaczego niektórzy wyrywają sobie włosy? fot. Fotolia

Dzień dobry,

Oglądałem ostatnio program telewizyjny, w którym wspominano o trichotillomanii – co to takiego? Na czym polega i kogo może dotknąć? Czy można się z niej wyleczyć?

Pozdrawiam,

Rymek.

Zobacz też: Jak znaleźć dobrego fryzjera?

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Trichotillomania jest to zaburzenie psychiczne polegające na niemożności powstrzymania się od wyrywania sobie włosów, w szczególności ze skóry głowy. Czasami osoby dotknięte trichotillomanią wyrywają sobie brwi oraz rzęsy.

Zdarza się również, zjawisku wyrywania towarzyszy nieodparta chęć ich zjedzenia, czyli trichofagia.

Trichotillomania jest zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, któremu mogą towarzyszyć: bóle głowy i brzucha, bezsenność, osłabienie koncentracji. Na tą chorobę mogą cierpieć zarówno dzieci, jak i dorośli (ok. 3-5% populacji). Najwięcej zachorowań odnotowuje się u osób między 11. a 13. rokiem życia. Około 90% osób dotkniętych tym zaburzeniem stanowią kobiety.

Objawami tej choroby są łyse placki na skórze głowy lub miejsca z bardzo krótkimi włosami. Osoby cierpiące na trichotillomanię ukrywają swój problem. Przyczynami tego zaburzenia mogą być traumatyczne przeżycia. Leczenie polega na terapii behawioralno-poznawczej, zażywaniu leków antydepresyjnych oraz inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Dodatkowo stosuje się preparaty przyśpieszające odrost wyrwanych włosów.

Zobacz też: Masz łupież? Wypadają ci włosy? Wypróbuj olej jojoba!

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)