Toner do włosów fot. Adobe Stock

Toner do włosów - co to jest i jak go używać?

Toner do włosów może występować w formie szamponu, płukanki, maski albo farby półtrwałej. Jego najważniejszym zadaniem jest odświeżenie koloru i nadanie włosom blasku, jak po wyjściu od fryzjera.
Małgorzata Machnicka / 18.05.2020 11:52
Toner do włosów fot. Adobe Stock

Toner do włosów to produkt przeznaczony do koloryzacji. Jego największą zaletą jest to, że nie zawiera amoniaku (albo zawiera go w bardzo niewielkiej ilości), dzięki czemu nie wnika głęboko w pasma włosów, a tym samym ich nie niszczy.  

Co to jest toner do włosów?

W skrócie - to produkt, który odświeża kolor włosówAle to nie jedyne jego działanie. Toner potrafi wyeliminować niechciane odcienie, które pojawiły się po zmyciu farby i przywrócić im blask między kolejnymi zabiegami farbowania. Mogą być również stosowane przed nałożeniem farby trwałej, aby nadać im wstępnie odpowiedni odcień.

Trwałość i intensywność efektu uzależniona jest od tego, jaki toner wybierzesz i ile czasu będziesz trzymać go na włosach. Można go stosować zarówno na włosach naturalnych, jak i farbowanych - najlepsze rezultaty można uzyskać na jasnych włosach. 

Toner do blond włosów

Toner do blond włosów ma przede wszystkim ochłodzić ich odcień - większość blondynek skarży się na zbyt żółte lub zbyt pomarańczowe kosmyki. Efekt widoczny jest niemal natychmiast - wystarczy raz zastosować fioletowy szampon lub maskę do włosów. 

Toner dla rudych włosów

Przy rudych i ciemnych włosach tonery stosuje się najczęściej, aby podkreślić i przywrócić ich intensywny odcień - czerwone barwniki należą do tych, które najszybciej się wypłukują. Pozwala to wydłużyć odstęp między kolejnymi zabiegami farbowania.

Toner dla ciemnych włosów

Podobnie jest w przypadku ciemnych włosów, szczególnie tych koloryzowanych - najczęściej chcesz, aby odcień znów stał się głęboki i intensywny. 

Kolorowe tonery do włosów

Inną kategorią są tonery, które całkowicie zmieniają ich odcień. W ciepłe, wakacyjne miesiące, dużą popularnością cieszą się te różowe, niebieskie, zielone czy fioletowe, które czasowo zmieniają kolor włosów. Im jaśniejszy wyjściowy kolor pasm - tym mocniejszy efekt uzyskasz.

kolorowe tonery do włosów
fot. Adobe Stock

Rodzaje tonerów do włosów

Tonery mogą występować w formie szamponu, płukanki, maski, odżywki do włosów lub farby półtrwałej.

Szampony

Fioletowe szampony znajdziesz w każdej drogerii - ceny wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Są łatwe i proste w użyciu - wystarczy umyć nimi włosy, potrzymać kilka minut i spłukać. Sprawdzą się wyłącznie przy jasnych włosach - świetnie niwelują żółty blond. Można stosować je nawet codziennie. 

Płukanki

Do niedawna służyły głównie blondynkom, ale odkąd oferta dostępna na rynku mocno się poszerzyła, mogą sięgać po nie również posiadaczki rudych i ciemnych włosów. Aby efekt był zadowalający, płukanki stosuje się co 2-3 mycia. 

Wystarczy kilka miarek płukanki rozcieńczyć wodą (proporcje zawsze podane są na opakowaniu, wszystko zależy od producenta). Niestety, jest to dość niewygodne rozwiązanie i bardziej pracochłonne niż nałożenie szamponu, daje za to zadowalające efekty. Po zastosowaniu płukanki, warto nałożyć na włosy regenerującą maskę.

Maski i odżywki koloryzujące

Są na rynku dopiero od kilku sezonów, ale już mają spore grono zwolenniczek. Maski i odżywki koloryzujące nie tylko odświeżają kolor między farbowaniami, ale również regenerują i odżywiają włosy. Na rynku dostępne są maski dla wszystkich kolorów włosów. Znajdziesz je w ofercie marek m.in. Joanna, Maria Nila, Davines. 

Farby półtrwałe

Najbardziej ingerujące w strukturę włosów, ale też dające najlepsze efekty. Efekt może utrzymać się nawet do 8 tygodni, chociaż prędzej czy później wypłucze się do zera. Farby tonujące mogą zawierać niewielkie ilości amoniaku - jeśli masz mocno zniszczone włosy, zrezygnuj z ich stosowania.  

Więcej o pięknych włosach:
Jak rozjaśnić włosy bez użycia farby i rozjaśniacza?
Włosy sombre - jak wygląda najmodniejsza koloryzacja sezonu?
Jak zamaskować odrosty?