Test szamponów do włosów farbowanych – zbędny wydatek?

Niemiecka Fundacja Warenest wzięła pod lupę 13 szamponów do włosów farbowanych. Wynik testu był szokujący- żaden z testowanych szamponów, zarówno spośród tych drogich, jak i tanich, nie chroni koloru. Czy zatem kupowanie takich produktów ma sens?
/ 16.10.2012 10:56
Włosy farbowane fot. Fotolia

Świeżo nałożona na włosy farba sprawia, że wyglądasz pięknie. Chcesz nowy kolor zachować na jak najdłużej? W końcu u fryzjera zostawiłaś sporo pieniędzy albo – jeśli farbowałaś włosy w domu – włożyłaś w ten proces dużo wysiłku. Jakież jest rozczarowanie, gdy już po kilku tygodniach lśniący, intensywny kolor zamienia się w matowy i wyblakły.

Producenci kosmetyków nie chcą pozostawiać konsumentek z problemem utraty nałożonego na włosy koloru. Prawie każdy z nich oferuje nam więc szampon do włosów farbowanych, który ma – według deklaracji producentów – chronić kolor. W jaki sposób? Albo za sprawą filtrów przeciw promieniom UV, albo substancji pielęgnacyjnych, takich jak olejek z pestek winogron, albo jakiegoś innego innowacyjnego kompleksu chroniącego kolor włosów.

13 takich szamponów wzięli pod lupę eksperci z niemieckiej Fundacji Warentest. Co się okazało? Szampony zawiodły na całej linii. Wszystkim trzeba było wystawić oceny niedostateczne. Niezależnie od tego, czy to był tani szampon z drogerii czy drogi przeznaczony do salonów fryzjerskich, żaden nie przeszedł pozytywnie badania na ochronę koloru –badacze nie odnotowali, aby którykolwiek z kosmetyków opóźniał blaknięcie koloru włosów.

Polecamy: Kosmetyczne hity do stylizacji włosów - wybór redakcji

Nie lepsze niż szampon dla dzieci

Ale czy nasze szampony z testu chociaż ochronią kolor lepiej od szamponów, których producenci nie zachwalają właściwości ochronnych dla koloru? Żeby to sprawdzić, eksperci z laboratorium wykorzystali dwa dodatkowe szampony: delikatny szampon dla niemowląt oraz czysty tenzyd (substancja powierzchniowo czynna będąca głównym składnikiem myjącym). Żaden z tych produktów nie zawiera jakichkolwiek szczególnych substancji pielęgnacyjnych, ani filtrów UV. Kolor włosów znacznie wyblakł podczas testu również po myciu ich tymi specyfikami, ale z pewnością nie bardziej niż po zastosowaniu szamponów ochronnych do włosów farbowanych.

Wygląd włosów po myciu badacze ustalali nie tylko wizualnie, ale również w laboratorium, za pomocą specjalnego urządzenia do pomiaru kolorów. Eksperci myli naturalne pasma włosów szamponami, a po każdym myciu dokonywali pomiarów koloru. Pomiary pokazują jednoznacznie: po każdym myciu włosów – nieważne którym szamponem – kolor blakł. Najwięcej koloru traciły włosy po pierwszych myciach po zafarbowaniu włosów.

Wrogiem numer jeden każdego sztucznego koloru włosów jest jednak słońce. Żeby sprawdzić, co dzieje się z włosami wystawionymi na działanie promieni słonecznych, część kosmyków eksperci nie tylko poddali myciu, ale i działaniu standardowemu promieniowaniu ultrafioletowemu. Jaki był efekt?Kolor wyblakł jeszcze bardziej niż po myciu włosów.

Test przyniósł więc smutną wiadomość dla wszystkich o farbowanych włosach:Niestety żaden z głośno reklamowanych składników szamponów ani filtrów UV nie zapobiega blaknięciu koloru. Cóż z tego, że pomiary w laboratorium wykazały minimalne różnice miedzy poszczególnymi szamponami, skoro gołym okiem nie sposób ich dostrzec.

Zobacz także: Kosmetyki do prostowania włosów - czy powodują raka?

Bakterie w szamponie

Jak widać, wyniki testu są fatalne. Ale jeden szampon dostał nie tylko niedostateczną ocenę za ochronę koloru, ale także dodatkowo za jakość mikrobiologiczną. W szamponie tym już po pierwszym otwarciu badacze znaleźli zbyt dużo bakterii, w dodatku potencjalnie chorobotwórczych.

Pełne wyniki testu na: www.pro-test.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)