POLECAMY

Szczotka z naturalnego włosia kontra szczotka roślinna – co wybrać?

Jakie są rodzaje szczotek z naturalnego włosia? Czym są szczotki roślinne? Czy do produkcji szczotek ze szczeciny zabija się zwierzęta?

szczotka z włosia

fot. Fotolia

Nazywam się Ewelina, od prawie 10 lat jestem wegetarianką, a od kilku miesięcy staram się świadomie dbać o swoje włosy. Bardzo bym chciała kupić szczotkę z naturalnego włosia, ale nie zwierzęcego – jestem przeciwniczką noszenia futer i zwierzęcych skór, nie chciałabym więc też czesać się czymś, co wcześniej było zwierzęcą szczeciną.

Słyszałam, że istnieją specjalne, roślinne szczotki dla wegetarian – czy to prawda? Ile kosztują i gdzie mogę je kupić? Czy są dostępne w sklepach czy jedynie przez internet?

Przy okazji chciałabym też zapytać, czy do produkcji szczotek ze szczeciny zabija się zwierzęta?

Pozdrawiam,

Ewelina.

Zobacz też: Włosy tłuste u nasady i suche na końcach – co robić?

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Istnieje duży wybór szczotek z naturalnego włosia. Naturalne włosie, z którego wykonana jest szczotka, przypomina swoją budową ludzkie włosy, dlatego też szczotki te nie niszczą i łatwiej rozczesują nasze włosy.

Przeważająca większość szczotek posiada włosie pochodzenia zwierzęcego. Do produkcji takich szczotek najczęściej wykorzystywana jest szczecina kóz, koni, świń oraz dzików. W zależności od typu włosów wybieramy szczotkę wykonaną z włosia danego zwierzęcia.

Szczotki wykonane z włosia koziego najlepsze są do pielęgnacji włosów delikatnych (najczęściej dziecięcych). Szczotki z włosia świńskiego służą do czesania włosów długich i grubych, natomiast szczotki z włosia dzika stosuje się w przypadku włosów z tendencją do plątania.

Co najważniejsze, podczas pozyskiwania włosia do produkcji szczotek zwierzęta nie są zabijane, a co więcej jest to dla nich zabieg bezbolesny – tak jak dla nas wizyta u fryzjera w celu podcięcia włosów.

Obecnie na rynku pojawiły się szczotki, w których włosie wykonane jest z włókien pochodzących z liści agawy karaibskiej (włókna sizalowe) o właściwościach antystatycznych, redukujących elektryzowanie się włosów. Szczotki wykonane z włókna sizalowego można kupić w dobrych drogeriach oraz sklepach internetowych. Ich ceny zaczynają się od około 50 zł w górę.

Zobacz też: 6 sposobów jak przyspieszyć wzrost włosów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 miesięcy temu
Jak w takim razie pozyskuje się włosie z dzika, który nie jest zwierzęciem hodowlanym, lecz żyjącym na wolności? Pomijając oczywiście, iż stanowi cel dla myśliwych, ale myśliwi zabijają, a napisała Pani, że włosie pozyskiwane jest bez powodowania śmierci zwierzęcia.