POLECAMY

Czy dorośli mogą używać szamponów dla dzieci?

Szampony dla dzieci są zwykle delikatniejsze niż te dla dorosłych, dlatego wiele osób chętnie po nie sięga. Czy to jednak dobry pomysł? Czym grozi używanie szamponów przeznaczonych dla najmłodszych?
Czy dorośli mogą używać szamponów dla dzieci?

Witam,

Czytałam niedawno, że warto jest stosować kosmetyki do włosów dla dzieci, ponieważ są delikatniejsze. Czy to prawda? Mam 25 lat i mam obawy, czy taki produkt będzie mi służył. Jeśli faktycznie szampony dla najmłodszych są polecane dorosłym, to jak wybrać ten odpowiedni na sklepowej półce?

Pozdrawiam,

xXxJola.

Zobacz też: Wybieramy najlepsze wcierki na porost włosów!

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Niestety delikatne szampony dla dzieci z reguły nie służą osobom dorosłym.  Produkty dla dzieci są oczywiście delikatniejsze i mniej inwazyjne niż produkty dla dorosłych, jednak skóra dziecka i osoby dorosłej również się różnią.

Skóra głowy osób dorosłych produkuje sebum oraz pot w dużo większej ilości niż skóra głowy dziecka. Gdy osoba dorosła przez dłuższy czas stosuje delikatne preparaty dla dzieci, może sprawić, że na skórze głowy nawarstwi się tzw. warstwa krystalizacji składająca się z łoju i potu. Może to ograniczać dostęp powietrza do skóry i prowadzić do powstawania łupieżu oraz zaczopowania mieszków włosowych. W wielu przypadkach szampony dziecięce nie wymywają zanieczyszczeń ze skóry głowy  osób dorosłych.

Jedynie osoby o wrażliwej skórze bez problemów przetłuszczania mogą stosować delikatne szampony, jednak tym osobom poleca się raz w tygodniu wykonanie peelingu enzymatycznego w celu dogłębnego oczyszczenia skóry głowy. Osoby nietolerujące SLS w szamponach również mogą stosować delikatne szampony dziecięce, ale co jakiś czas wymagane jest również wykonanie peelingu.

Zobacz też: Włosy tłuste u nasady i suche na końcach – co robić?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)