POLECAMY

Suszarki i lokówki do włosów

Codzienne suszenie, kręcenie i prostowanie włosów może bardzo niekorzystnie wpływać na ich kondycję. Dlatego wybierając takie urządzenia jak suszarka czy lokówka, warto wiedzieć, które z nich są najbardziej bezpieczne dla włosów.
Suszarki i lokówki do włosów

Tego typu urządzenia przede wszystkim wysuszają i osłabiają włosy. Pamiętajmy, że suszarka czy lokówka powinna nie tylko pomagać w stworzeniu trwałej fryzury, lecz także delikatnie obchodzić się z naszymi włosami. Nie wybierajmy więc sprzętów z najniższej półki, ale zainwestujmy w urządzenia znanych marek, które cieszą się dobrą opinią.

Suszarki

Suszarki renomowanych marek posiadają kilkustopniową regulację siły nawiewu oraz temperatury powietrza. Cienkie i delikatne włosy powinniśmy suszyć w jak najniższej temperaturze. Dodatkowa funkcja chłodnego strumienia powietrza skutecznie zapobiega przesuszaniu się włosów. Wiele suszarek posiada cyfrowy wyświetlacz, który pokazuje temperaturę i siłę nawiewu.

Nowoczesne suszarki są już wyposażone w technologię ceramiczno-turmalinową z funkcją jonizacji powietrza. Podczas suszenia jonizator wytwarza ujemne ładunki elektryczne (nawet 65 mln jonów/cm³), które zamykają łuski włosa. Dzięki temu włosy są wygładzone, lśniące i nie elektryzują się. Ta technologia pozwala na codzienne suszenie włosów bez ryzyka ich nadmiernego przesuszenia. Tego typu suszarki są jednak dość kosztowne – ich cena zwykle przekracza 250 zł.
Wybierając suszarkę, należy zwrócić uwagę, by posiadała nienagrzewającą się obudowę, ergonomiczny uchwyt i długi kabel (przynajmniej 2,5 m). Praktycznym rozwiązaniem jest również nasadka uniemożliwiająca wciąganie do środka kurzu i włosów, oraz termostat zabezpieczający przed przegrzaniem urządzenia.
Idealna suszarka powinna mieć cichy, wytrzymały silnik. Warto zwrócić uwagę, by była przy tym lekka. Trzymanie ciężkiej suszarki nad głową przez kilkanaście minut może być bowiem nieco uciążliwe.

Zobacz także: Jak samodzielnie przygotować maskę do włosów suchych i zniszczonych

Większość suszarek posiada kilka wymiennych końcówek. Najbardziej przydatny jest koncentrator powietrza, który znacznie przyspiesza suszenie. Z kolei dyfuzor pozwala na modelowanie fal i loków lub unoszenie włosów u nasady. Dzięki temu zwiększa się optycznie ich objętość, stają się puszyste i sprężyste.
Wygodnym rozwiązaniem są mini suszarki ze składaną rączką i praktycznym etui. Doskonale sprawdzają się w podróży, ponieważ mieszczą się w torebce.

Suszarko-lokówka

Urządzenie dwa w jednym – zastępuje bowiem suszarkę i okrągłą szczotkę do modelowania włosów. Jest bardzo wygodna, ponieważ nie zajmuje obu rąk. Dzięki temu w jednej ręce możemy trzymać suszarko-lokówkę, zaś drugą nawijamy poszczególne pasma. Urządzenie posiada kilka metalowych lub ceramicznych końcówek – szczotki o wielu średnicach do tworzenia różnego rodzaju loków oraz typową lokówkę. Podobnie jak w przypadku suszarki, urządzenie może posiadać funkcję jonizacji powietrza, regulację nawiewu i temperatury oraz przełącznik chłodnego powietrza.

Lokówka

Tradycyjna lokówka ma kształt walca i posiada klips do przytrzymywanie włosów. Urządzenia wykonane z metalu są niedrogie (ok. 40 zł), ale bardzo niszczą włosy. Metal może się przegrzewać, a na jego powierzchni często tworzą się tzw. „gorące punkty”, które mogą spalić włosy. Dużo bezpieczniejsza jest końcówka ceramiczna, która równomiernie się nagrzewa i jest bezpieczniejsza dla włosów. Dodatkowa powłoka turmalinowa zapobiega elektryzowaniu i plątaniu się włosów. Niektóre lokówki są także powleczone teflonem, dzięki czemu włosy i kosmetyki nie przywierają do ich powierzchni. Takie urządzenia są już dużo droższe – ich cena przekracza zwykle 200 zł. Lepsze lokówki mają funkcję regulowania temperatury i szybciej się nagrzewają. Im większa jest moc lokówki, tym szybciej urządzenie osiąga wysoką temperaturę. Lokówki o najmniejszej mocy (15 W) bardzo wolno się nagrzewają. Natomiast najnowocześniejsze urządzenia mogą mieć moc nawet 150 W, dzięki czemu dosłownie w kilka sekund osiągają temperaturę do 200°C.

Zobacz także: Recepta na piękne loki

Oprócz tradycyjnych walcowatych lokówek możemy dziś kupić to urządzenie w najróżniejszych kształtach:

  • Lokówka trójkątna – posiada trzy ścianki, dzięki czemu pozwala stylizować oryginalne geometryczne fale i załamania na włosach. Takie trójkątne loczki dają efekt gniecionych włosów.
  • Lokówka stożkowa – taki kształt pozwala formować loki o różnej grubości.
  • Lokówka spiralna – dzięki niej uzyskamy drobne regularne loczki w kształcie sprężynek.
  • Lokówka płaska – formuje oryginalne fale z fakturą.

Zazwyczaj lokówki mają kilka wymiennych końcówek, dzięki czemu można formować loki różnej grubości. Kupując urządzenie, zwracajmy uwagę, by miało długi obrotowy kabel i ergonomiczną termoizolacyjną rączkę. Pamiętajmy, że lokówkę stosujemy na suche włosy. Jeśli użyjemy ją do wilgotnych włosów, możemy je spalić. Jedno pasemko kręcimy nie dłużej niż minutę, aby nie zniszczyć włosów. Każde pasmo nawijamy na końcówkę spiralnie, a urządzenie trzymamy pionowo w stosunku do głowy, aby loki wyglądały naturalnie.

Tagi: loki, włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)