Stereotypy związane z włosami

Blondynki są głupie, ale bogate, brunetki mają większe poczucie humoru i rodzinny charakter, a rude są wredne i lubią manipulować innymi ludźmi – takie stereotypy pokutują w naszym społeczeństwie od lat. Ile w nich prawdy?
/ 06.03.2013 11:03

Według wielu osób kolor włosów wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez społeczeństwo, a nawet na… zasobność portfela. Jakie zatem stereotypy związane z włosami funkcjonują w naszym społeczeństwie?

„Blondynki są głupie!”

Mimo że blondynki bardzo często zajmują kierownicze stanowiska w firmach lub prowadzą własne przedsiębiorstwa, wśród ludzi nadal pokutuje pogląd, że blondwłose piękności są puste, głupiutkie i naiwne.

Takie aktorki jak Marilyn Monroe czy Brigitte Bardot sprawiły, że blondynki stały się ideałem kobiecego piękna i obiektem pożądania milionów mężczyzn. Jednocześnie przez swoje zachowanie i role filmowe, którymi zasłynęły, były powszechnie uważane za niezbyt mądre i niezdolne do zagrania poważniejszych ról. Co więcej, nawet lalki Barbie – kojarzone głównie z pięknym wyglądem i zabawą – także są w większości blondynkami.

Pomimo ogromnej ilości dowcipów, w których kpi się z blondynek, okazuje się, że kobiety wolą właśnie taki kolor włosów!

Według badań aż 46% Polek twierdzi, że ich naturalny kolor włosów to blond. Jednocześnie statystyki pokazują, że tylko 9% pań jest naturalnymi blondynkami. Inne statystyki mówią o tym, że aż 65% miss było blondynkami.

Czyżby dlatego panie wolą być postrzegane jako naiwne blondynki niż zapracowane i nieskore do zabawy brunetki (idąc stereotypowym tropem myślenia)?

„Blondynki są bogatsze!”

Inne badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazały, że uroda jest drogą do kariery. To właśnie blondynki mają zarabiać rocznie aż o 600 funtów więcej niż brunetki. Z drugiej strony lepiej zarabiające blondynki narzekają na to, że nie są postrzegane jako poważni partnerzy w dyskusji, a niekiedy zdarza się, że niektóre z kobiet wykorzystują utrwalony wizerunek głupiutkiej blondynki, aby zyskać jakieś korzyści.

Co więcej, statystyki pokazują, że to właśnie blondynki uczą się lepiej od brunetek czy rudych i dzięki dobrym stopniom na studiach mają szanse na lepsze zarobki i zatrudnienie.

Zobacz też: Jak wzmocnić włosy?

„Brunetki są rodzinne!”

Wielu mężczyzn postrzega brunetki jako bardziej rodzinne niż blondynki lub rude.

Ponad 70% badanych panów uważa, że brunetki są najlepszymi partnerkami do długoterminowego związku. Ponadto 75% badanych uznało, że panie o ciemnym kolorze włosów są inteligentniejsze, a 81% podkreślało, że są bardziej oryginalne od blondynek.

Można więc wnioskować, że panowie cenią sobie ustabilizowane życiowo i emocjonalnie, a także mądre kobiety, które potrafią zaopiekować się rodziną i dobrze wychować dzieci (a co ciekawe aż 83% pań uznało, że brunetki lepiej zarządzają pieniędzmi i cechują się wiarygodnością oraz odpowiedzialnością). Tylko czy takie cechy można określić jedynie na podstawie koloru włosów?...

Mężczyźni cenią też u kobiet poczucie humoru, a według 66% z nich to właśnie brunetki są  zabawniejsze. W dodatku 48% panów uważa także, że ciemnowłose piękności gotują lepiej od blondynek i rudowłosych.

Na koniec dodajmy, że wg tego samego badania aż ¼ brunetek – w przeciwieństwie do blondynek i rudych – czuje się spełniona w łóżku.

„Rude są fałszywe!”

Choć od kilku lat trwa moda na rudy kolor włosów, to przykre stereotypy na temat rudzielców nie zmieniły się. Nadal wiele osób uważa, że rudzi ludzie są fałszywi i wredni, a przy tym potrafią manipulować innymi. Co więcej, według niektórych „rudy to nie kolor włosów, to charakter”.

Według statystyk zaledwie 2% populacji to naturalni rudzielcy. Badacze podkreślają, że wkrótce rudy kolor włosów może całkowicie zaniknąć.

Jednocześnie aż 62% pań utożsamia ten kolor z odwagą i ryzykiem. Podobnie, bo aż 82% rudowłosych pań, postrzega siebie właśnie w ten sposób. Jedynie 33% blondynek i 19% szatynek przyznało, że są osobami śmiałymi i lubiącymi ryzyko.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

Zobacz też: Włosy – porady pielęgnacyjne z XIX wieku