POLECAMY

SOS dla wypadających włosów

W niektórych okresach życia, jak dojrzewanie, ciąża, choroba czy menopauza wypada tak dużo włosów, że zaczynamy obawiać się łysienia. Czy w tym wypadku można jakoś pomóc naszym włosom?
SOS dla wypadających włosów

Nadmierne wypadanie włosów jest bolączką, która w określonym wieku dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Istnieją uwarunkowania genetyczne, które definiują moment naszego życia, w którym możemy doświadczyć tego problemu. Obfite wypadanie włosów może towarzyszyć także niektórym schorzeniom; istnieje również zjawisko łysienia polekowego.

Kobiety często odnotowują znaczne zmniejszenie gęstości włosów pojawiające się na skutek zawirowań hormonalnych (dojrzewanie, ciąża, połóg, menopauza), ale i w wyniku przemęczenia, długotrwałego stresu. Łysienie typu męskiego spowodowane jest przejściem mieszków włosowych w fazę spoczynku oraz tym, że łodygi włosów stają się krótsze i cieńsze. Najczęstszym czynnikiem łysienia mężczyzn są hormony androgenowe (a właściwie nadwrażliwość cebulek włosów na jedną z form testosteronu), wspomniane skłonności dziedziczne oraz to, co nieuchronne – upływ lat.

Zobacz także: Sposoby na wypadające włosy

Wypadanie włosów i wygląd sugerujący ich osłabienie (suchość lub nadmierne przetłuszczenie, zwiększona łamliwość, zwolniony porost, mała podatność na układanie, wyblakły kolor bez wyrazu) mogą być związane również z niedożywieniem organizmu. Życie w pędzie, nieprzestrzeganie zasady spożywania pięciu różnorodnych posiłków w ciągu dnia, używki wypłukujące z organizmu cenne minerały i często towarzyszący naszej pracy stres nie dadzą się ukryć.

Przez żołądek do zdrowej czupryny

Włosy zdradzają nasz tryb życia i zaniedbania w diecie. Awitaminoza, anemia, osłabienie organizmu będące częstym wynikiem nieracjonalnych diet odchudzających skutkują wypadaniem włosów, brakiem ich blasku oraz zaburzeniami stanu skóry głowy. To przede wszystkim niewystarczająca ilość dostarczanych organizmowi witamin, niezbędnych substancji odżywczych i biopierwiastków powoduje alarmującą reakcję cebulek, które są odpowiedzialne za stan naszych włosów.

Osłabienie cebulek, czy to przez dietę, czy też czynniki chemiczne lub też nadmierną ekspozycję na słońce lub promienie UV w solarium, nie jest jednak procesem nieodwracalnym. Jeśli uzupełnimy naszą dietę, włosy znowu nabiorą życia, blasku, będą znacznie szybciej i bujniej rosnąć, a także nie będą się rozdwajać.

Zobacz także: Jak zapobiec łysieniu

O dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów należy koniecznie pomyśleć po przebytych kuracjach antybiotykowych, a nawet infekcjach z towarzyszącą im wysoką gorączką. Wzmożona utrata włosów może wystąpić dopiero po kilku, a nawet kilkunastu tygodniach po ustąpieniu gorączki. Włosy z czasem odrastają, ale tylko wtedy będą one mocne i pełne blasku, jeśli nasza dieta po chorobie będzie uwzględniała zapotrzebowanie na wszystkie składniki niezbędne organizmowi. Również czynniki toksyczne i niedobory pierwiastków będące efektem chorób zakaźnych mogą być bezpośrednią przyczyną nagłego osłabienia włosów i ich wypadania.

Żródło: Main Message, Vitapil

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
moje włosy były osłabione już podczas przesilenia wiosennego. ale od czego są dobre suplementy ;) udało się je ładnie doprowadzić do formy dzięki skrzypolenowi z biotyną. dobrane składniki, trochę czasu i włosy na lato gotowe :)