POLECAMY

Skuteczny sposób na rozdwojone końcówki

Masz już dosyć rozdwojonych końcówek? Stosujesz różne kosmetyki, ale to nic nie daje? Nie wiesz już co masz zrobić? Podajemy skuteczny sposób, dzięki któremu twoje włosy przestaną się rozdwajać.

Fot. Fotolia

Dlaczego włosy się rozdwajają?

Często nie zastanawiamy się, dlaczego końce naszych włosów się rozdwajają, a jednak warto byłoby poznać przyczynę, żeby wiedzieć jak temu zapobiegać. Rozdwajanie się końcówek najczęściej jest spowodowane osłabieniem włosów. Dzieje się tak m.in. dlatego, że:

 • poddajemy je zabiegom fryzjerskim - rozjaśnianie i częsta koloryzacja włosów słabej jakości farbami może powodować osłabienie włosów i rozdwajanie się końcówek;
 • działamy na nie gorącym powietrzem z suszarki i przesuszamy używając prostownicy;
 • włosy są słabo odżywione i przesuszone;
 • często ocierają o ubrania, co powoduje, w przypadku słabych kosmyków, uszkadzanie łuski włosowej i rozdwajanie się końcówek;
 • są podcięte nieodpowiednimi nożyczkami albo niewłaściwą metodą;
 • brakuje im niektórych witamin i składników;
 • są odwodnione.

Polecamy: Suche włosy i rozdwojone końcówki - jak im pomóc?

Co zrobić, żeby włosy się nie rozdwajały?

Dieta

Jeśli nie chcemy, żeby nasze włosy się rozdwajały, powinnyśmy zacząć od wprowadzenia do swojej diety produktów, które sprawią, że nasze włosy będą mocniejsze. Wtedy nawet ocieranie o ubrania i używanie od czasu do czasu prostownicy im nie zaszkodzi. W co powinnyśmy wzbogacić naszą dietę?

 • W ryby - jedzmy przynajmniej 3 porcje po 150 g tłustej ryby (węgorz, śledź, makrela, tuńczyk, łosoś, sardynka) w tygodniu;
 • owoce morza - jedzmy minimum 1 porcję owoców morza tygodniowo; są one bogatym źródłem cynku;
 • migdały oraz żółtko jaj - spożywajmy 1 garść migdałów dziennie i 1 żółtko co drugi dzień – bardzo dobre źródła biotyny;
 • surowe owoce i warzywa - jedzmy je kilka razy dziennie;
 • pestki słonecznika – przynajmniej garść dziennie; są one bogatym źródłem witaminy E;
 • przynajmniej 1,5 l wody (a nie herbaty i kawy, bo one odwadniają – również włosy) na dobę.

  Kosmetyki

Aby zapobiec rozdwajaniu końcówek, musimy wzmocnić je nie tylko od wewnątrz ale i od zewnątrz. Najlepiej, jeśli postawimy na naturalne kosmetyki. Polecamy zwłaszcza olej arganowy albo rycynowy na końcówki (przynajmniej na 20 min przed myciem włosów) oraz wszelkiego rodzaju maseczki i płukanki na bazie naturalnych składników (np. żółtka, wyciągu ze skrzypu). Nie zapominajmy również o dodatkowym nakładaniu na włosy dobrej jakości odżywek i masek (wybierajmy te, które mają w składzie dużo naturalnych składników).

Polecamy: Czy można naprawić rozdwojone końcówki włosów?

Odpowiednie obcinanie włosów

Rozdwajaniu końcówek, zwłaszcza jeśli chodzi o słabe włosy, sprzyja nieodpowiednie ich strzyżenie lub używanie nożyczek, które się do tego nie nadają. Ważne jest, żeby nie strzępić włosów, które mają skłonność do rozdwajania. Najlepiej obcinać je na prosto lub cieniować tradycyjną metodą. Nie używajmy do tego nożyczek z ząbkami ani takich, które nie są odpowiednio naostrzone, bo zamiast obcinać włosy, szarpią je i uszkadzają.

Codzienna pielęgnacja

Jeśli chcemy zapobiec rozdwajaniu się końcówek, warto również zwracać uwagę na delikatne obchodzenie się z włosami, zwłaszcza po myciu. Mokre włosy są bowiem bardziej podatne na uszkodzenia niż włosy suche. Dlatego po umyciu nie wycieramy ich mocno ręcznikiem ale wyciskamy z nich nadmiar wody. Pamiętajmy również, żeby podczas rozczesywania nie szarpać ich szczotką, tylko delikatnie rozczesywać grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach zaczynając od końcówek i kierując się powoli ku nasadzie włosów.

Poza tym, jeśli nasze włosy są słabe i się rozdwajają, zrezygnujmy z częstego ciasnego upinania ich, np. w koczek na czubku głowy lub mocno związany koński ogon. Postawmy raczej na włosy rozpuszczone albo podpięte spinką.

Tagi: włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Ja mam okropne problemy z włosami, ale jedyną metodą, która na mnie działa jest po prostu regularne podcinanie końcówek. Nic innego nie pomaga.