POLECAMY

Składy kosmetyków do włosów – których substancji unikać?

Podczas zakupów często przeglądam kosmetyki do włosów pod kątem ich składów. Problemem jest dla mnie zrozumienie, których substancji powinnam unikać. Proszę o pomoc: jak odczytywać składy kosmetyków do włosów?

kosmetyki do włosów

fot. Fotolia

Droga Pani,

od niedawna zwracam większą uwagę na to, jakich kosmetyków używam. Wciąż jednak problem sprawia mi czytanie składów. Czy są jakieś zasady, którymi powinnam się kierować przy wyborze odpowiednich kosmetyków do włosów? Jakich składników szukać, a których unikać? Często stoję w drogerii i przeglądam różne kosmetyki, korzystam też z artykułów z internetu, a mimo to mam problem z odczytaniem, co jest co…

Barbara, lat 41.

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Pani Barbaro, wszystko zależy od tego, jaki posiada Pani rodzaj włosów, gdyż w zależności od typu włosów należy unikać niektórych składników.

W przypadku włosów suchych należy wystrzegać się preparatów zawierających w swoim składzie alkohole, ponieważ powodują one przesuszenie włosów, które stają się matowe, spuszone i bez życia.

Alkohole, których należy unikać, to:

  • etanol (ethanol, alcohol),
  • alkohol denaturowany (alcohol denat),
  • alkohol benzylowy (benzyl alcohol), alkohol izopropylowy (isopropyl alcohol).

Jednak niektóre związki należące do grupy chemicznej alkoholi mają właściwości nawilżające i wygładzające, a są to:

  • gliceryna,
  • sorbitol,
  • glikol propylenowy,
  • cetyl alcohol,
  • stearyl alcohol,
  • cetearyl alcohol.

Mają one działanie nawilżające dzięki zdolności do zatrzymywania wilgoci we włosie. 

Osoby posiadające włosy cienkie i delikatne powinny unikać kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów pozbawionych silikonów. Zadaniem tych związków jest wygładzenie struktury włosa, aby wyglądał bardziej atrakcyjnie.

Slikony nakładane na włosy cienkie i delikatne powodują, że włosy wyglądają na jeszcze bardziej oklapnięte i nieodżywione. Kosmetyki zawierające sylikony wskazane są w przypadkach rozdwojonych końcówek, gdyż zdecydowanie poprawią one ich wygląd. Również osoby o puszących się włosach mogą stosować preparaty z silikonami, dzięki którym włosy zostaną wygładzone.

Zobacz też: Jak odróżnić włosy suche i zniszczone?

Ostatnio również zrobiło się bardzo głośno o szkodliwości takich substancji jak SLS i SLES, które są tanimi detergentami syntetycznymi stosowanymi od dawna w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Powszechnie uważa się, że są one szkodliwe, ale są substancjami, dzięki którym możliwe jest skuteczne oczyszczenie naszej skóry i włosów z wszelkich zanieczyszczeń.

Stosowanie delikatnych szamponów bez tych detergentów szczególnie przez osoby dorosłe może prowadzić do problemów ze skórą głowy spowodowanych niedokładnym oczyszczeniem.

Pamiętajmy, żeby dobierać produkty do pielęgnacji w zależności od rodzaju włosów czy też skóry. Ważne jest, żeby szampon dobrany był do skóry głowy, natomiast odżywkę dobieramy już do typu włosów.

Zobacz też: Jak dodać blasku matowym włosom?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)