Silikony w kosmetykach do włosów – używać czy unikać?

Jak działają silikony zawarte w kosmetykach do włosów i kto nie powinien ich używać? Jak usunąć silikon z włosów?

włosy

fot. Fotolia

Dzień dobry!

Ostatnio dużo mówi się o silikonach dodawanych do kosmetyków do włosów. Chciałabym zapytać, czy to prawda, że lepiej wybierać produkty, które nie mają ich w składzie?

Słyszałam, że silikony obklejają włosy tak, że żadne substancje odżywcze nie mogą do nich dotrzeć… Z drugiej strony podobno poprawiają wygląd włosów. Jak jest naprawdę?

Drugie pytanie, które chciałabym zadać, to jak usunąć silikon z włosów? Czy potrzebny jest specjalny szampon? A może znana jest jakaś domowa metoda?

Izabela, 33 lata.

Zobacz też: Parafina w kosmetykach do włosów – czy jest szkodliwa?

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Silikony wchodzące w skład kosmetyków do pielęgnacji włosów (takich jak: szampony, odżywki i środki stylizacyjne) są substancjami bezbarwnymi i bezwonnymi. W ich składzie znajdziemy kwarc i krzem. Zadaniem silikonów jest wygładzenie łusek łodygi włosa.  Substancje te posiadają zarówno wady jak i zalety.

Silikony zawarte w preparatach powlekają łodygę włosa, co powoduje domykanie się łusek. W wyniku tego włosy stają się gładkie, miękkie w dotyku i jedwabiste. Substancje te ułatwiają również rozczesywanie włosów i zmniejszają ich porowatość. Ponadto silikony zawarte w kosmetykach do włosów chronią włos zewnętrzny przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. w wyniku używania prostownicy czy lokówki, promieniowaniem UV, słoną wodą.

Po nałożeniu preparatu z silikonem włos wygląda bardziej atrakcyjnie, co nie znaczy, że jest zdrowszy. Rolą silikonów jest poprawa jego wyglądu, a nie kondycji. Dlatego też powinniśmy ograniczać nakładania preparatów z silikonami, gdyż zbyt częste ich stosowanie może obciążyć włosy oraz uniemożliwiać dotarcie substancji odżywczych do wnętrza włosa.

Silikony oblepiają łodygę włosa i trudno jest je usunąć, ponieważ większość z nich trudno rozpuszcza się w wodzie. Dlatego też stosując preparaty z silikonami, powinnyśmy pamiętać
o wykonywaniu co jakiś czas kuracji oczyszczającej, składającej się z szamponu oczyszczającego oraz enzymatycznego peelingu do skóry głowy
.

Preparatów zawierających silikony powinny unikać osoby o włosach zdrowych, gdyż nie jest im potrzebne dodatkowe obciążenie fryzury. Co więcej osoby o włosach słabych, cienkich i delikatnych powinny unikać silikonów. Nakładając je powodują bowiem, że włosy wyglądają na jeszcze bardziej oklapnięte i nieodżywione.

Na silikony mogą pozwolić sobie osoby ze zniszczonymi końcówkami – ich nałożenie poprawi wygląd końcówek. Również osoby o włosach puszących się mogą wygładzać włosy preparatami zawierającymi silikony.

Zobacz też: Swędzące strupki na głowie – co robić?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)