Ścięcie włosów - jak przyspieszyć ich wzrost?

Za namową fryzjerki obcięłam włosy, a teraz bardzo tego żałuję – jak przyspieszyć ich porost? Co robić, by szybko odrosły i znów były długie?
/ 25.06.2018 13:37

włosy

fot. Fotolia

Dzień dobry!

Mam na imię Dorota. Niedawno poszłam do fryzjerki, która namówiła mnie na obcięcie włosów. Bardzo tego żałuję, bo wyglądam okropnie! Jak przyspieszyć ich porost, aby szybko odrosły? Czy możliwe jest szybkie zapuszczenie włosów?

Od razu chciałabym dodać, że nie chciałabym doczepiać sztucznych, zależy mi na odrośnięciu moich naturalnych…

Dorota.

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Na porost naszych włosów ma wpływ wiele czynników. Szybkość wzrostu włosów u człowieka wynosi od 0,5 do 1,5 cm na miesiąc. To, jak szybko włosy będą rosnąć, zależy od pory roku, diety, dodatkowej suplementacji czy używania różnego rodzaju wcierek.

Aby włosy rosły z odpowiednią szybkością, należy zadbać o zbilansowanie diety. Tylko dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych przyczyni się do prawidłowego odżywienie cebulek włosowych, czego efektem jest wyraźny wzrost włosa.  Dodatkowo należy pamiętać, że niedobory witamin i mikroelementów może spowodować zbyt wolny wzrost włosów, dlatego dodatkowa suplementacja preparatami zawierającymi witaminy z grupy B (B5, B6, B7, B12), witaminę E, cynk oraz miedź powinna wpłynąć pozytywnie na szybkość wzrostu włosów.

Wiele pań stosuje tzw. „kurację drożdżową” w celu przyśpieszenia wzrostu włosów. Polega ona na piciu rozpuszczonych w wodzie drożdży spożywczych. Drożdże zawierają wiele witamin, mikroelementów i składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu włosów.

Koktajle drożdżowe przygotowuje się poprzez zalanie 1/3 paczki drożdży gorącą wodą (w celu zabicia drożdży) i stosuje się przez okres kilku tygodni, a następnie robi się przerwę. Efekty widoczne są już od samego początku kuracji.
Oprócz picia koktajlu z drożdży można nałożyć go strzykawką na skórę głowy i zmyć po 15 minutach.  

Zobacz też: Jak dodać blasku matowym włosom?

Innym rozwiązaniem jest stosowanie różnych wcierek do skóry głowy w celu stymulacji mieszków włosowych i przyśpieszenie wzrostu włosów. Do produktów tych zaliczają się: olej rycynowy oraz nafta kosmetyczna.

Również picie naparów z ziół takich jak skrzyp polny czy pokrzywa przyczyni się do szybszego porostu włosów. Ale i tak najważniejsza jest przede wszystkim cierpliwość.

Zobacz też: Czy wszystkie alkohole w składach kosmetyków do włosów są szkodliwe?