POLECAMY

Sauna na włosy – na czym polega zabieg?

Sauna na włosy to zabieg, który nawilża włosy, sprawia, że są bardziej sprężyste i gładkie. Na czym polega sauna na włosy? Jakich masek do włosów użyć do zabiegu?

włosy

fot. Fotolia

Dlaczego trzeba nawilżać włosy?

Włosy każdego dnia narażone są na działanie niekorzystnych warunków. Domowe sposoby oraz kosmetyki z drogeryjnych czy aptecznych półek nie zawsze pomagają je ujarzmić. Niekiedy nieodzowne staje się sięgnięcie po zabieg sauny na włosy

W przypadku suchych i zniszczonych poprzez farbowanie czy stylizację włosów konieczna jest potrzeba dogłębnego ich nawilżenia. Przez ich przesuszenie o wiele szybciej się rozdwajają, a nieprzylegające do siebie łuski powodują, że włosy są napuszone i wyglądają jak siano.

Taki włos nie posiada ochraniającej go warstwy, która zabezpieczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego czy zanieczyszczeniami. Dodatkowo rozchylone łuski stają się kruche i podatne na różnego rodzaju uszkodzenia.

Na czym polega zabieg sauny?

  1. Na początku konieczne jest dokładne oczyszczenie włosów z wszelkich zanieczyszczeń – należy je umyć co najmniej dwa razy.
  2. Dopiero na odpowiednio oczyszczone pasma nakładana jest maska odżywcza, której składniki dla lepszego przeniknięcia w strukturę aktywuje się ciepłym powietrzem. W przypadku długich włosów konieczne jest ich upięcie na czubku, aby wszystkie zmieściły się pod specjalnym urządzeniem, czyli sauną.

Na pierwszy rzut oka sauna przypomina fryzjerską suszarkę o kształcie kopuły. W urządzeniu znajduje się woda, która po podgrzaniu musi osiągnąć odpowiednią temperaturę, aby zamieniła się w parę wodną. Pod wpływem temperatury łuski włosów ulegają rozchyleniu, dzięki czemu składniki maski mogą przeniknąć głęboko do ich struktury. Po 20 minutach spędzonych w saunie maska zostaje spłukana poprzez ciepły i chłodny strumień wody, aby rozchylone wcześniej łuski zamknęły się.

Wskazówka: zabieg sauny możesz spróbować przeprowadzić w domu! Dokładnie umyj włosy, na lekko wilgotne nałóż odpowiednią maskę, a następnie załóż czepek. Podgrzewaj włosy suszarką przez kilkanaście minut, a następnie spłucz maskę.

Zobacz też: Porowatość włosów – jak i po co się ją określa?

Efekty zastosowania sauny

Ulatniająca się z urządzenia para wodna i wydobywające się ciepło zmiękczają skórę głowy oraz łuski włosów. W efekcie codzienna pielęgnacja staje się czynnością o wiele prostszą i skuteczniejszą.

Dzięki wyższej temperaturze otwierają się pory oraz łuski, dlatego składniki maski mają możliwość dogłębnej regeneracji włosów, przez co ich struktura odbudowuje się.

Włosy po saunie natychmiast uzyskują naturalny i zdrowy wygląd. Zauważalny jest lepszy stopień ich nawilżenia oraz zwiększona elastyczność. Kolor włosów również o wiele lepiej prezentuje się na tak nawilżonych pasmach. Włosy po saunie lepiej się układają, są miękkie w dotyku, ale również mocne.

Sauna regeneruje włosy od wewnątrz, nawilżając każdy włos od środka. W efekcie fryzura nabiera lepszego wyglądu. Naturalnie kręcone włosy i loki stają się bardziej sprężyste, podczas gdy proste są wygładzone i nieco obciążone, dzięki czemu wydają się prostsze.

Z zabiegu najlepiej skorzystać zimą, kiedy włosy są w gorszym stanie, a także latem po kąpielach słonecznych. Zabieg jest w szczególności polecany włosom suchym i zniszczonym (zabiegami koloryzującymi i stylizującymi).

Sauna na włosy wywiera najlepsze efekty u osób, których włosy są:

  • przesuszone farbowaniem,
  • przesuszone trwałą ondulacją,
  • porozdwajane,
  • matowe,
  • pozbawione blasku,
  • puszące się pod wpływem wilgoci.

Ze względu na to, że składniki maski stopniowo się wypłukują, zabieg należy powtarzać. Może być on jednak wykonywany nie częściej niż raz na miesiąc.

Skład odżywki do sauny

Zdecydowana większość kosmetyków regenerujących włosy zawierają keratynę i D-pantenol.

  1. Keratyna to białko włókienkowe, najważniejszy budulec włosów, paznokci i warstwy rogowej naskórka.
  2. D-pantenol (prowitamina B5) wygładza łuskę i nawilża, dzięki czemu pasma zyskują blask i elastyczność.

Składniki te stymulują wzrost i odnowę komórek, a także przyspieszają tworzenie się melaniny, chroniąc przed promieniami UV.

Zobacz też: Jak zapuścić zdrowe włosy? 8 zasad!

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)