POLECAMY

Rozdwajające się końcówki – poradnik

Dlaczego włosy się rozdwajają i jak temu zaradzić? Sprawdź, co wpływa na rozdwajanie się końcówek i czego się wystrzegać, by włosy były zdrowe, a także jak pielęgnować włosy, których końcówki się rozdwajają.
Rozdwajające się końcówki – poradnik fot. fot. Fotolia

Nawadniaj!

Pierwszym i prawdopodobnie najczęściej spotykanym powodem rozdwajania się końcówek jest odwodnienie. Włosy bardzo szybko reagują na niedobory wody – czasami niektóre panie skarżą się, ze po farbowaniu włosów po dwóch do trzech tygodni farba zmywa się z nich tak, jakby były pomalowane szamponetką i rzadko kto kojarzy taki stan z odwodnieniem włosów.

Włosy należy nawadniać od wewnątrz poprzez picie dużych ilości wody oraz od zewnątrz, stosując kosmetyki nawilżające.

Nie stylizuj!

Drugim poważnym powodem rozdwajania się końcówek jest zbyt częste stosowanie na włosy, a także skórę głowy, środków chemicznych służących do farbowania, prostowania czy innego rodzaju stylizacji włosów. Wszystkie te zabiegi powodują, że łuska włosa musi się rozchylić, by wchłonąć preparat. Na końcu włosa łuski są najsłabsze i ciągłe rozchylanie szybko prowadzi do trwałych uszkodzeń. Co więcej, takie zabiegi pozbawiają włosy cząsteczek protein (budulca włosów) co wpływa nie tylko na końcówki włosów, ale na cały ich wygląd.

Dobierz dobrą szczotkę!

Kolejna, bardzo powszechna przyczyna rozdwajania się końcówek to używanie złych/nieodpowiednich szczotek i grzebieni. Wiele osób czesze są złymi szczotkami i grzebieniami wykonanymi ze zwykłego plastiku. Takie grzebienie mają zazwyczaj bardzo nierówne miejsce zgrzewu i cały czas niszczą łuskę włosa, o którą zaczepiają (a w efekcie szarpią). Większość osób niszczy także swoje włosy poprzez ich rozczesywanie tuż po umyciu.

Jeśli musisz koniecznie rozczesywać mokre włosy, zaopatrz się w dobry gatunkowo grzebień z drewna lub rogu, ale koniecznie z szeroko rozstawionymi zębami.

Nie przegrzewaj!

Następny dość powszechny powód rozdwajania się końcówek to używanie zbyt gorących narzędzi do stylizacji włosów – tak zwane układanie na szczotkę wiąże się z suszeniem ich bardzo gorącym strumieniem powietrza, które niszczy włosy, a szczególnie źle wpływa na końcówki, które z natury są najbardziej suche. Prostowanie włosów przy pomocy prostownicy lub kręcenie ich lokówką to też powód rozdwajania się. Włosy potraktowane bardzo wysokimi temperaturami zostają w nagły sposób pozbawione dużej części wody.

Zobacz też: Czy golenie wzmacnia włosy?

Uważaj też na…

Kolejni wrogowie końcówek to słońce, mróz, wiatr i słona oraz chlorowana woda.

Włosy i skóra głowy bardo łatwo ulegają zniszczeniu, jeśli są wystawiane na działanie słońca. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, ze im jaśniejsze włosy, tym mniej mają melaniny (barwnika) i przez to są słabiej chronione. Włosy po dekoloryzacji (utlenianiu) lub mocno rozjaśnione nie mają melaniny w ogóle i wobec promieni UV są całkowicie bezbronne – jeśli zafunduje się włosom dwutygodniowe plażowanie, to można mieć pewność, że po urlopie czekają nas kłopoty z puszącymi się, bardzo przesuszonymi włosami, z mocno rozdwajającymi się końcówkami.

Morskie kąpiele też nie są dobre dla włosów. Nawet w tak mało słonym morzu, jakim jest Bałtyk, jest wystarczająca ilość soli do tego, by zniszczyć włosy.

Dlatego zaleca się, by zaraz po wyjściu z morza lub z basenu z morską wodą natychmiast opłukać włosy w słodkiej wodzie.

Zabójcze dla włosów jest ich suszenie na słońcu, a suszenie ich po wyjściu z morza, gdy kryształki soli są osadzone na włosach i działają one jak małe pryzmaty rozszczepiające światło i nasilając niszczycielskie działanie promieni UV, jest tym bardziej szkodliwe.

Z kolei chlor, obecny w wielu basenach, wysusza włosy, pozostawia na nich rodzaj osadu i w tym wypadku, podobnie jak przy morskiej wodzie, trzeba po wyjściu z wody natychmiast opłukać włosy pod prysznicem i  umyć w szamponie nawilżającym. Ktoś może zauważyć, że przecież woda w kranie też jest chlorowana. To prawda, ale w basenie chloru jest o wiele więcej niż w wodociągu, a wielu miejscach woda jest ozonowana.

Mróz również jest niekorzystny dla włosów – podobnie jak słońce. Mroźne powietrze wysusza włosy. Jeśli nie ochronimy głowy przed zimnem, to małe naczynia krwionośne obkurczają się i nie dostarczają odpowiedniej ilości składników odżywczych do mieszków włosowych. Nie służą włosom także grzejące kaloryfery, jak również w wielu miejscach stosowana i zimą, i latem klimatyzacja.

Jak pielęgnować włosy, których końcówki się rozdwajają?

Jeśli końcówki już się rozdwoiły, to trzeba je niestety obciąć. Gdy robi się to samodzielnie, należy pamiętać o tym, by użyć w tym celu naprawdę ostrych nożyczek, które nie poszarpią i nie zniszczą końcówek. Następnie po każdym myciu trzeba zadbać o końcówki, w które należy wcierać olejki lub serum, by były cały czas odpowiednio nawilżone.

Inne ważne rady:

  1. Należy stosować systematycznie maski do włosów – przy włosach suchych raz w tygodniu, zaś przy tłustych i normalnych co dwa tygodnie.
  2. Dobrze przynajmniej raz w miesiącu zastosować na włosy specjalną saunę do włosów – nie jest to drogi, ale bardzo skuteczny zabieg odżywiający włosy.
  3. Należy pamiętać, że są preparaty, które sklejają końcówki, ale nie należy ich traktować jako sposobu leczenia tego problemu – takie rozwiązanie można stosować jedynie doraźnie.
  4. Na co dzień należy dobierać odpowiednie kosmetyki do suchych i zniszczonych włosów, ale zawsze z formułą nawilżania.                                                                                                       
  5. Trzeba myć włosy w letniej wodzie, a płukać w zakwaszonej, dzięki czemu łuski będą domknięte.

Zobacz też: Od czego zależy kondycja Twoich włosów?

Materiał przygotowany przez klinikę Handsome men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Przemyj bardzo dużą ilością wody i idź do lekarza i pokaż mu opakowanie ;)
/6 lat temu
CO MAM ZROBIC JAK WPADLA MI FARBA DO OKA KIEDY FARBOWALAM WLOSY