Rozdwajające się końcówki

Rozdwajanie się końcówek włosów ma generalnie dwie różne przyczyny. Ich wykluczenie sprawi, że problem rozdwajających się końcówek powinien zniknąć.
Rozdwajające się końcówki

Słabe nawilżenie

Włosy, chociaż są martwą tkanką, muszą być systematycznie nawilżane. Nawilżanie ich zależy przede wszystkim od ilości wypijanej wody. Przyjmuje się, że dorosły człowiek (w zależności od wzrostu i wagi) powinien wypić od 1,5 do 2,5 litra wody każdego dnia. Najlepsza jest  woda źródlana lub mineralna. Ale trzeba wiedzieć , że zbyt duża ilość minerałów jest niezdrowa.

Pamiętać również należy, że kawy i herbaty nie wlicza się do dziennego bilansu przyjmowanych płynów, ponieważ te dwa napoje wysuszają organizm. Wypicie zbyt małej ilości wody sprawia, że będzie ona najpierw dostarczona do narządów ważnych dla życia organizmu i zazwyczaj dla włosów jej nie wystarczy.

Zobacz także: Co zrobić, jeśli mimo podcinania włosów końcówki się rozdwajają?

Szczególnie ważne jest nawilżanie włosów, gdy temperatura powietrza jest skrajnie wysoka lub niska lub, gdy zimą, przebywa się w ogrzewanych pomieszczeniach bez nawilżania. Warto zawsze mieć przy sobie mgiełka nawilżająca w aerozolu, która nawilży włosy nie niszcząc przy tym fryzury.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Samo picie odpowiedniej ilości wody nie wystarczy. Zniweczyć to może zła pielęgnacja włosów. Wiele elementów w pielęgnacji włosów może spowodować rozdwajanie się końcówek. Włosy mają rozdwojone końcówki wówczas, gdy nadużywa się pewnych urządzeń. Zbyt częste używanie lokówki, czy prostownicy, szczególnie bez kosmetyków zabezpieczających włosy przed działaniem wysokiej temperatury - zazwyczaj o takim zabezpieczeniu zapominają użytkowniczki lokówek, zbytnio wysusza końcówki i mają one tendencję do rozdwajania.

Należy pamiętać, że sebum natłuszcza włosy i chroni je przed warunkami zewnętrznymi, ale najczęściej, szczególnie przy nieco dłuższych włosach, sebum nie dociera do końcówek, które są tym samym pozbawione tej naturalnej ochrony. Trzeba zatem zadbać o tę ochronę w ten sposób, że końcówki zostają nawilżone i natłuszczone na przykład jedwabiem w płynie, czy innym specjalnym preparatem do ochrony końcówek.

Bardzo ważne jest rozsądne przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych – przy prostych włosach ich rozczesywanie i stylizacja po umyciu powinna odbywać się wówczas, gdy włosy wyschną. Używać należy systematycznie maseczki poprawiającej kondycję końcówek - przy włosach suchych należy to robić co najmniej raz w tygodniu, przy normalnych dwa razy w miesiącu, a przy tłustych raz na miesiąc.

Również zbyt częste malowanie, robienie trwałej ondulacji nie służy włosom, a szczególnie ich końcówkom.

Ratunek dla rozdwajających się końcówek

W sytuacji, gdy końcówki włosów są a nie ma chwilowo możliwości ich skrócenia, to należy użyć specjalnego kleju, który na jakiś czas sklei rozdwojone końcówki i pozwoli włosom trochę podrosnąć. Przycinanie rozdwojonych końcówek powinno odbywać się według pewnych, ważnych zasad – zawsze należy włosy ściąć co najmniej 2,5 centymetra nad rozdwojeniem. Niektóre dziewczyny samodzielnie podcinają włosy, ale nie wolno tego robić niezbyt ostrymi  nożycami, które  uszkodzić mogą końcówkę włosa, co w rezultacie prowadzi do jej rozdwojenia.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że rozdwojona końcówka, odpowiednio wcześniej nie ścięta, może zniszczyć cały włos, ponieważ zaniedbany rozdziera się on aż do końca. W pielęgnacji unikać należy plastykowych szczotek oraz takich z metalowymi zębami, które nie są zabezpieczone plastykową kuleczką. Niedobre są również wałki z plastykowymi końcami – wszystkie te przedmioty niszczą łuskę włosa.

Zobacz także: Sauna na włosy

Dość często rozdwajające się  końcówki to letni problem, gdy włosy wystawiane są na działanie słońca, gdy moczone są w morskiej wodzie lub tej w basenie, gdzie jest dość duża ilość chloru.

Rozdwajające się końcówki to jeszcze jeden poważny problem. Otóż włosy takie zaczepiają się o ubranie, co powoduje, że łuski się niszczą, otwierają i często odrywają od trzonu włosa. Włosy przez to staja się matowe, puszą się i nie chcą łanie układać.

Często przyczyną złej kondycji włosów jest niedobór witamin i minerałów w organizmie. Należy wówczas przyjąć preparat zawierający witaminy i minerały typu Falvit, Centrum, a panie Vita- Femin, który to preparat zawiera bardzo istotny dla damskiej kondycji Dong Quai, zwany kobiecym żeń-szeniem. Jednak przyjmowanie witamin i minerałów należy skonsultować z lekarzem, który po zleceniu badań krwi stwierdzi, czy faktycznie występuje niedobór różnych składników.

Czasami przyczyną takiej sytuacji jest anemia, a ta nie zawsze związana jest z niedoborem żelaza, czasami brakuje miedzi i wówczas należy przyjąć Revalid zawierający w swoim składzie miedź. Na rynku jest wiele preparatów, które pomagają na określone problemy z włosami i najpierw trzeba ten problem rozpoznać, a potem zacząć przyjmować suplement diety, a zazwyczaj dzieje się odwrotnie. Stąd na wielu forach jest wiele rozczarowanych osób, które przyjmując nawet bardzo dobre preparaty dla lepszej kondycji włosów, nie odczuwają poprawy w ich stanie. Po prostu preparat nie rozwiązywał ich problemu.

Warto do pielęgnacji włosów z rozdwajającymi się końcówkami wybierać kosmetyki z ceramidami. Ceramidy są budulcem włosa. Wnikają więc we włosy i odbudowują je wnikając w ich strukturę. Można również poprawić stan włosów domowymi metodami – wcierać w końcówki odrobinkę oliwy z oliwek, olejku rycynowego, oleju kokosowego. W drogeriach i aptekach znajdziemy sporo preparatów poprawiający stan końcówek włosów, a także zapobiegający ich rozdwajaniu się po podcięciu. Osoby, które nie radzą sobie z problemem powinny zasięgnąć rady specjalisty.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Moim włosom bardzo służą ampułki z Royal Moroccan, które pobudzają wzrost cebulek włosa.
/4 lata temu
Regularne nawilżanie włosów to podstawa, która pozwoli zabezpieczyć końcówki przed rozdwajaniem. Niedawno odkryłam swoją perełkę na zniszczone końcówki! http://lokikoki.pl/product-pol-1998-Essential-Haircare-MELU-serum-regenerujace-do-rozdwajajacych-sie-koncowek-100-ml-Davines.html Po jego użyciu końcówki są gładkie i odżywione!
/5 lat temu
http://modafon.pl/631-rozdwajajace-sie-koncowki-wlosow.html tu można to sprawdzić
POKAŻ KOMENTARZE (1)