POLECAMY

Przygotuj włosy do lata

Słońce, woda i wiatr. My to kochamy. Ale nasze włosy raczej nie. Z pomocą Jagi Hupało podpowiemy ci, jak je traktować, żeby pod koniec wakacji były równie piękne i zdrowe, jak na początku lata.
Przygotuj włosy do lata
Promienie słoneczne, szczególnie gdy padają na mokre włosy, sprawiają, że dochodzi w nich do reakcji chemicznych podobnych do tych zachodzących podczas rozjaśniania. Łuski rozchylają się, włos staje się postrzępiony, łamliwy, może się rozdwajać. Traci też swój naturalny połysk. Dlatego tak ważna jest ochrona włosów latem i przygotowanie ich tak, by były silne, zdrowe i mogły jak najlepiej bronić się przed niekorzystnym działaniem słońca, wody i wiatru.

Pielęgnuj
Zadbaj o włosy odpowiednio wcześniej. Silne i zdrowe – łatwiej zniosą niekorzystne warunki. Regularnie stosuj szampony nawilżające. Jaga Hupało poleca produkty z kwasem hialuronowym, który ma zdolność przyciągania i magazynowania wody. Kosmetyki powinny zawierać również substancje, które nie dopuszczają do przesuszania włosów. Olejki (jojoba, kokosowy) utworzą na powierzchni włosów ochronny film, dzięki któremu składniki odżywcze pozostaną w ich wnętrzu.

Podcinaj
Gdy włosy są osłabione po różnych zabiegach, stają się bardziej podatne na zniszczenia. Najbardziej porowate są końcówki, dlatego że najdłużej poddawane były rozmaitym procesom – farbowaniu, stylizacji, a nawet codziennemu szczotkowaniu. „Nic nie pomoże im lepiej niż strzyżenie” – uważa Jaga Hupało. Koniecznie zaplanuj więc wizytę u fryzjera – obetnie zniszczone, rozdwajające się końcówki.

Uważaj z farbowaniem
Melanina, występująca naturalnie w ciemnych włosach, działa jak filtr ochronny. Jasne włosy są mniej odporne, a jeżeli były chemicznie rozjaśniane, stają się znacznie słabsze. „Każdy zabieg, podczas którego dochodzi do otwarcia łusek włosów, osłabia je” – wyjaśnia Jaga. Jeśli więc musisz farbować włosy, postaraj się chociaż wybrać łagodne produkty do koloryzacji, w których ilość substancji chemicznych została zredukowana do minimum. Musisz liczyć się z tym, że po intensywnych kąpielach – i tych wodnych, i słonecznych – kolor może się nieco zmienić.

Ochraniaj
Włosy, podobnie jak skóra, potrzebują ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego u progu lata zaopatrz się w specjalne szampony. Na plażę przydadzą się też odpowiednie spreje zawierające filtry UV. Spryskuj nimi włosy kilkukrotnie w ciągu dnia.

Stylizuj mądrze
Ciepło powoduje uchylanie łusek włosa i wysuszanie go. Gdy tylko możesz, pozwalaj włosom schnąć naturalnie. „Swobodne, dynamiczne fryzury są bardzo na czasie”, podpowiada Jaga.
A jeśli musisz sięgnąć po sprzęt do stylizacji, przestrzegaj kilku zasad:
- suszarkę trzymaj w bezpiecznej odległości – około 20–30 cm od głowy.
- na koniec skieruj na włosy strumień chłodnego powietrza, by wygładzić łuski.
- zawsze zanim sięgniesz po „gorące” urządzenia do stylizacji, zabezpiecz włosy kosmetykami termoochronnymi.

Regeneruj
Wybierz się na zabieg pielęgnacyjny do fryzjera. Oceni on stan twoich włosów i dobierze najlepszą kurację. Poleci ci także produkty
do stosowania w domu. Przed wakacjami warto sięgnąć po intensywnie działające maski, które dostarczą włosom potrzebnych im substancji, przywrócą im nawilżenie, a w efekcie gładkość i blask.

konsultacja: Jaga Hupało, stylistka fryzur, autorytet w dziedzinie fryzjerstwa


Masz pytanie dotyczące pielęgnacji włosów? Zadaj je na uroda.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)