POLECAMY

Prostownice do włosów

Odkąd wizażyści i znani projektanci wprowadzili modę na proste włosy, producenci akcesoriów fryzjerskich zaczęli się prześcigać w projektowaniu urządzeń do prostowania włosów. Tak powstała prostownica – przyrząd numer jeden w stylizacji włosów.
Prostownice do włosów

Choć dzisiaj trudno w to uwierzyć, jeszcze całkiem niedawno kobiety prostowały włosy... żelazkiem. Nic zatem dziwnego, że przyrządy do prostowania nazywa się również fryzjerskimi żelazkami. Odkąd świat mody oszalał na punkcie prostych, gładkich włosów minęło już trochę czasu, a producenci sprzętu AGD czy profesjonalnych urządzeń fryzjerskich zdążyli wymyślić całe mnóstwo prostownic. Dlatego zakup takiego sprzętu nie należy do najłatwiejszych. Czym się kierować przy zakupie prostownicy? Na co zwracać szczególną uwagę? Pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru!

Rodzaje prostownic

Istnieje kilka typów prostownic, które różnią się przede wszystkim materiałem, z którego wykonane są wkładki. Niestety prostownice bardzo niszczą włosy. Dlatego producenci tych urządzeń starają się zminimalizować niekorzystny wpływ wysokiej temperatury, stosując wkładki wykonane z coraz lepszych tworzyw. Wpływa to niestety na cenę prostownic.

  • Prostownice metalowe – należą do najstarszego typu urządzeń. Metalowe wkładki szybko się nagrzewają, ale bardzo niszczą włosy. Codzienne stosowanie takiego urządzenia powoduje uszkodzenia wewnętrznej struktury włosa, jego łamanie i rozdwajanie. Takie prostownice mogą również ciągnąć i szarpać włosy, a także powodować ich elektryzowanie. Ich jedynym plusem jest niska cena (15-30 zł). Tego typu urządzenie powinniśmy stosować jedynie sporadycznie.
  • Prostownice ceramiczne – obecnie najpopularniejszy rodzaj prostownic. Dużo bezpieczniejsze dla włosów. Przy zakupie należy zwracać uwagę, by wkładki były w całości wykonane z materiału ceramicznego. Niektórzy producenci stosują bowiem jedynie powłokę ceramiczną, która może się ścierać. Ceramiczne płytki równomiernie emitują ciepło, dzięki czemu nie istnieje ryzyko przypalenia włosów. Często wkładki są pokryte turmalinem, który wytwarza jony ujemne zapobiegające elektryzowaniu się włosów (prostownice ceramiczno-turmalinowe). Włosy po wyprostowaniu stają się jedwabiście gładkie, lśniące i miękkie w dotyku. Takie urządzenie powinno mieć co najmniej moc 100 W. Za dobrą ceramiczną prostownicę trzeba zapłacić minimum 150 zł.
  • Prostownice porcelanowe – są bardziej wytrzymałe od ceramicznych i lepiej przewodzą ciepło. Szybciej się nagrzewają i pozwalają wyprostować włosy w krótszym czasie.
  • Prostownice teflonowe – zwykle posiadają ceramiczne płytki z powłoką teflonową lub nawet diamentowo-teflonową. Taka powłoka zapobiega przywieraniu kosmetyków do stylizacji włosów oraz ogranicza ich gromadzenie się na powierzchni wkładek. Teflonowe prostownice mają przeważnie małą moc (30-40 W), ale mogą osiągać wysokie temperatury (do 230°C). Najlepszy typ takich prostownic to urządzenia ceramiczno-turmalinowo-teflonowe z funkcją jonizacji, która zamyka łuski włosa, sprawiając, że stają się niezwykle gładkie i lśniące. Istnieją już na rynku teflonowe prostownice, które mają wkładki pokryte materiałem wykonanym z włókien teflonowych. Dzięki temu są bardzo bezpieczne dla włosów, chronią je przed łamaniem się i rozdwajaniem. Cena teflonowych prostownic przekracza 200 zł i może sięgać nawet 400zł.

Zobacz także: Trwałe prostowanie włosów

Na co zwracać uwagę

Kupując prostownicę, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na materiał, z jakiego wykonane są wkładki, lecz także na rozmiary urządzenia. Do krótkich włosów najlepsze są wąskie prostownice (ok. 1,5 cm), które będą precyzyjnie chwytały krótkie pasma od nasady włosów. Dzięki wąskim wkładkom bez problemu wyprostujemy nawet bardzo krótką grzywkę. Jeśli natomiast mamy długie, gęste włosy, wybierajmy nieco szersze urządzenia – ok. 2,5 – 3,5cm. Dzięki temu szybciej wyprostujemy włosy. Pamiętajmy jednak, by prostownica nie była zbyt szeroka, gdyż trudno wówczas chwycić pasmo włosów od samych cebulek.

Jeśli zależy nam na wielofunkcyjności urządzenia, wybierajmy prostownice, które posiadają wkładki do karbowania włosów. Niektóre prostownice nadają się także do kręcenia loków, ponieważ mają specjalnie zaokrągloną obudowę.

Przy wyborze prostownicy warto również zwrócić uwagę na kilka drobnych szczegółów, które podczas użytkowania okazują się bardzo ważne. Dobra prostownica powinna mieć regulację ciepła, która pozwoli dostosować temperaturę do rodzaju włosów. W wielu urządzeniach skala temperatur rozciąga się od 100 do nawet 230°C. Zazwyczaj takie urządzenia mają kilkustopniową regulację. Cienkim, delikatnym włosom zwykle wystarczy niższa temperatura. W przypadku włosów kręconych potrzeba natomiast bardziej nagrzanej prostownicy. Ważne jest również to, by urządzenie szybko się nagrzewało. W przypadku wielu prostownic nie trwa to dłużej niż 30 sekund. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury włącza się kontrolna lampka. Wiele urządzeń posiada funkcję automatycznego wyłączania po upływie godziny.

Dużym ułatwieniem jest blokada zacisku, która zapobiega męczeniu dłoni podczas prostowania. W przypadku cienkich włosów sprawdza się także funkcja docisku wkładek. Aby prostownica nie wyślizgnęła się z dłoni, powinna być pokryta powłoką antypoślizgową. Długi kabel (ok. 3m) pozwoli na swobodne ruchy. Obrotowe mocowanie przewodu dodatkowo ułatwia manewrowanie urządzeniem. Praktycznym udogodnieniem jest także uchwyt do wieszania prostownicy lub podstawka na urządzenie. Niektórzy producenci prostownic dołączają także specjalne etui odporne na wysoką temperaturę.

Zobacz także: Trwałe wygładzanie włosów

Używanie prostownicy

Prostownicy nie powinniśmy stosować częściej niż 3 razy w tygodniu. Profesjonalne urządzenie dobrej jakości powinno dawać efekt prostych włosów na jakieś 2-3 dni. Przed użyciem prostownicy stosujmy preparaty do wygładzania włosów oraz kosmetyki chroniące przed wysoką temperaturą. Pamiętajmy również, by odpowiednio dbać o urządzenie. Resztki kosmetyków możemy usuwać wilgotnym czyścikiem do teflonu lub, w przypadku prostownic ceramicznych, szorstką gąbką – na zimno.

Tagi: włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/2 miesiące temu
protectiv keratin z kosswella jest dobry na ochrone włosów przed temperatura
/7 lat temu
Ja już mam dość prostowania włosów, zastanawiam się czy nie zdecydować się na trwałe prostowanie. Słyszałam, że teraz w miarę bezpiecznie dla włosów jest to przy pomocy keratyny. Czy któraś z was może próbowała takiej opcji?
/8 lat temu
Ja od jakiegoś czasu używam prostownicy marki Babyliss. Zdecydowałam się na nią, bo słyszałam na temat tych prostownic wiele pozytywnych opinii i rzeczywiście się nie zawiodłam, jest świetna. Polecam!
POKAŻ KOMENTARZE (2)