Proste fryzury - jak prostować włosy, by ich nie zniszczyć, prostownica, szczotka fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Proste fryzury - jak prostować włosy, by ich nie zniszczyć, prostownica, szczotka

Jak prostować, żeby nie żałować?
Aleksandra Jaworska / 01.02.2018 17:41
Proste fryzury - jak prostować włosy, by ich nie zniszczyć, prostownica, szczotka fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Większość efektownych stylizacji włosów – także proste fryzury – wymaga użycia urządzeń emitujących ciepło. To dzięki niemu zyskują one pożądaną fakturę. Jednak wysoka temperatura ma także negatywny wpływa na jakość włosów. Sprawia, że stają się matowe, łamliwe i powoduje rozdwajanie się końcówek. Aby temu zapobiec stworzone zostały specjalne kosmetyki termoochronne.

Szybkie i proste fryzury, które wykonasz sama!

Jak stosować kosmetyki termoochronne?

  • Zanim  użyjesz prostownicy czy suszarki, zabezpiecz nimi włosy. Osłonią je przed miejscowym przegrzaniem, ale też ułatwią modelowanie fryzury, gdyż mają właściwości wygładzające.
  • Zawierają specjalne cukry (ksyloza), które topią się w cieple i karmelizują, powlekając włos ochronną warstewką. Stosowanie takich kosmetyków nie naprawi już zniszczonych pasm, ale uchroni je przed kolejnymi.
  • Dobierz kosmetyk do swoich potrzeb. Na rynku dostępne są preparaty do prostowania i nadawania połysku, czy do delikatnej stylizacji, np. suszenia.
  • Te w postaci sprayu, świetnie sprawdzą się na cienkich włosach. Po rozpyleniu z odległości ok. 30 cm, zapewniają im ochronę bez ich obciążania i sklejania.
  • Do grubych i niesfornych kosmyków polecamy też preparaty w postaci kremu lub fluidu. Istotne jest to, by produkty te nanosić na wilgotne włosy.

Jak prostować włosy?

1. Prostownica

Przed modelowaniem włosów prostownicą,  dokładnie je wysusz. Zastosowana bowiem na wilgotnych kosmykach, może doprowadzić do zagotowania się wody pozostałej we włosach i przyczynia się do ich uszkodzenia. Susz włosy tak, by strumień powietrza był skierowany wzdłuż włosów. Dzięki temu wygładzisz je i uzyskasz większy połysk. W trakcie tego procesu przeczesuj włosy płaską szczotką, w ten sposób staną się o wiele prostsze. Pasma przeciągaj "żelazkiem" (każde maksymalnie trzy razy). Jeśli masz długie i grube włosy, stylizację ułatwi urządzenie z szerokimi płytkami grzejącymi.

2. Prostowanie na mokro

Można także kupić prostownicę przeznaczoną właśnie do prostowania włosów wilgotnych (np. Wet and Dry, Babyliss). Nie mogą być one jednak ociekające wodą, bo z prostowania nici. Takie prostownice posiadają ceramiczne płytki z otworkami z boku, przez które wydostaje się para. Prostowanie na mokro zajmuje trochę więcej czasu niż na sucho, ale na pewno mniej niż suszenie i dopiero później prostowanie.

3. Prostowanie szczotką

  • Daje bardziej naturalny efekt niż prostownica.
  • Na wilgotne włosy nanieś mleczko prostujące i rozprowadź je, przeczesując dużą płaską szczotką.
  • Nabieraj pasmo po paśmie na szczotkę i przeciągaj wolnym ruchem, susząc je suszarką.
  • Spryskaj grzebień lakierem nabłyszczającym i przeczesz nim włosy. Będą gładkie i błyszczące.

Więcej o stylizacji i pielęgnacji włosów:

7 kosmetyków, dzięki którym włosy do ramion będą wyglądały super. Musisz je mieć! Ta fryzura będzie hitem sezonu wiosna-lato 2018! Fokus na trendy! 7 najmodniejszych krótkich fryzur na 2018 rok