POLECAMY

Porowatość włosów – jak i po co się ją określa?

Porowatość to sposób układania się łusek włosowych. Jak określić porowatość włosów? Jak pielęgnować włosy niskoporowate, wysokoporowate i średnioporowate? Jakich kosmetyków używać do poszczególnych rodzajów włosów?

włosy

fot. Fotolia

Porowatość, czyli włosy niskoporowate i wysokoporowate

Porowatością nazywamy sposób układania się łusek włosowych.

Włosy o łuskach nieprzylegających i otwartych noszą nazwę wysokoporowatych, podczas gdy te przylegające, zwarte i zamknięte określane są jako włosy o niskiej porowatości.

Budowa włosów ma bardzo duży wpływ na to, jak reagują one na pielęgnację poszczególnymi kosmetykami, a także na to, czy wchłaniają wodę i jak wiele czasu potrzebują na wyschnięcie. Gdy znamy ich rodzaj, możemy bezbłędnie dobrać odpowiedni program pielęgnacyjny i przewidzieć, jak włosy będą wyglądały po wykonanych zabiegach.

Cechy włosów niskoporowatych

Do najbardziej charakterystycznych cech, jakimi odznaczają się włosy niskoporowate, należą:

 • wolne przyswajanie i oddawanie wilgoci,
 • trudność w koloryzacji włosów i możliwość uzyskania trwałych efektów,
 • brak zdolności do puszenia się,
 • nietrwały efekt podczas układania fryzury,
 • odporność na zniszczenia,
 • łatwe otwieranie łusek podczas aplikacji ciepłej wody.

Włosy niskoporowate są zwykle proste, miękkie i gładkie w dotyku, o naturalnym blasku. Łatwo przyswajają olejki.

Cechy włosów wysokoporowatych

Najbardziej charakterystyczne cechy włosów wysokoporowatych to:

 • szybkie przyswajanie i oddawanie wilgoci,
 • łatwość w koloryzacji włosów i uzyskiwanie nietrwałych efektów – kolor szybko się wypłukuje,
 • podatność do puszenia i plątania się pod wpływem wilgoci,
 • podatność do wykonywania zabiegów fryzjerskich,
 • dobra tolerancja masek proteinowych,
 • podatność na zniszczenia,
 • łatwe zamykanie łusek podczas aplikacji chłodnej wody,
 • tolerancja płukanek zakwaszających.

Włosy wysokoporowate są zwykle kręcone, mają widoczne efekty zniszczenia, a pod wpływem olejków wykazują tendencję do puszenia.

Cechy włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate są najbardziej pożądane przez większość kobiet. Dlaczego? Stwarzają one bowiem najmniej problemów w codziennym myciu, pielęgnowaniu czy układaniu. Nie są zniszczone, dlatego zawsze pięknie się prezentują. Jeśli nawet potraktujemy je niewłaściwie dobranymi kosmetykami, to i tak nie zareagują zbyt gwałtownie (tak jak włosy nisko- i wysokoporowate).

Zobacz też: Maski do różnych rodzajów włosów [zestawienie]

Jak określić porowatość włosów?

Jest wiele sposobów na określenie porowatości włosów. Pierwszy z nich to tzw. test w wodzie (inaczej mówiąc: szklankowy). Polega na umieszczeniu około 10 włosów na powierzchni wody i przyjrzeniu się, jak reagują. Jeśli szybko opadają na dno, wówczas mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi, jeśli długo nie będą opadać, wówczas charakteryzują się niskoporowatością. Warto jednak zauważyć, że nie jest to wiarygodny sposób określania rodzaju pasm. Wystarczy, że umieścimy zbyt dużo albo za mało włosów lub będą one pokryte sebum i rezultat będzie niewiarygodny.

Kolejnym sposobem służącym określeniu rodzaju włosów jest test dotykowy. W tym celu musimy wziąć do ręki jeden włos, a potem przesunąć po jego powierzchni palcami, zaczynając od końca do cebulki. W międzyczasie musimy obserwować takie zjawiska jak: skrzypienie, obecność nierówności czy też stopień gładkości. Jeśli włosy skrzypią, są nierówne i szorstkie, wówczas mamy do czynienia z wysokoporowatością, jeśli obserwujemy wyłącznie niewielkie nierówności, wtedy są średnioporowate. W przypadku braku jakichkolwiek oporów, możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy posiadaczami włosów niskoporowatych.

Kolejny test polega na obsypaniu włosów mąką i obserwowanie ich pod światło. Jeśli mąka gęsto przylega do włosa, to mamy włosy wysokoporowate, jeśli mąka się ześlizgnęła, to porowatość jest niska.

Inny sposób to test kokosa. Polega na nałożeniu na wilgotne włosy oleju kokosowego i zmyciu go po około godzinie. Następnie dajemy fryzurze naturalnie wyschnąć. Jeśli po wyschnięciu włosy będą suche i rozdwojone, to spokojnie możemy stwierdzić, że charakteryzują się wysoką porowatością.

Badaniem najbardziej wiarygodnym jest oczywiście to przy użyciu mikroskopu.

Powszechnie uważa się, że włosy naturalnie kręcone są zwykle włosami wysokoporowatymi, podczas gdy proste charakteryzuje średnioporowatość. Wysoką porowatością cechują się także pasma często poddawane zabiegom prostowania, suszenia, farbowania, trwałej, rozjaśniania czy stylizacji.

Zobacz też: 16 kosmetyków, które wzmocnią twoje włosy!

Jak pielęgnować włosy niskoporowate? 

W przypadku niskiej porowatości włosów warto zadbać, aby preparaty kosmetyczne były lekkie, bez dodatku silikonu.

Do olejowania najlepiej sprawdzi się olej kokosowy, palmowy,  babassu, arganowy, masło shea, a także masło kakaowe.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate? 

Włosy wysokoporowate uwielbiają mocno nawilżające odżywki zawierające w składzie glicerynę lub mleczko pszczele. Kuracje proteinowe również są polecane. Aby zamknąć rozchylone łuski, należy zawsze obficie polewać je podczas mycia chłodną wodą.

Wysokoporowate włosy uwielbiają olejowanie, ale nie każdy rodzaj oleju jest przez nie tolerowany. Pasma o rozchylonej strukturze lubią oleje jedno- i wielonienasycone.

Oleje jednonienasycone (zawierające kwas oleinowy omega-9):

 • z orzechów macadamia 58%,
 • z orzechów archaidowych 60%,
 • ze słodkich migdałów 63%,
 • oliwa z oliwek 56%,
 • olej sezamowy 50%,
 • olej arganowy 42%.

Oleje wielonienasycone (kwas linolowy omega 6 i alfa-linolenowy omega-3):

 • olej z wiesiołka 73%, 
 • olej lniany 73%, 
 • z nasion czarnej porzeczki 61%,
 • olej z pachnotki 75%, 
 • olej z pestek dyni 60%.

Zobacz też: Kosmetyki do włosów z olejkiem arganowym

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/miesiąc temu
To jakiej keratyny użył fryzjer, że nie masz prostych włosów?
/2 miesiące temu
Włosy wysokoporowate są idealne, żeby wykonać na nich zabieg keratynowy. Wiele dziewczyn ma problem, żeby takie włosy ułożyć, bo zazwyczaj bardzo się puszą i plączą. Sama jestem po zabiegu amazon keratin. Włosy pięknie się falują (nie chciałam keratyny prostującej). Mam więc niewiele pracy przy układaniu fryzury.