POLECAMY

Do czego służą polimery w kosmetykach do włosów?

Niewiele o nich wiemy, a pojawiają się w większości kosmetyków do włosów. Sprawdź do czego służą polimery!
Do czego służą polimery w kosmetykach do włosów? fot. Fotolia

W większości oferowanych na rynku kosmetyków do włosów znajdziemy składniki, których nazwa przeciętnemu człowiekowi niewiele mówi. To polimery. Znajdziemy je nie tylko w środkach do stylizacji, ale także do pielęgnacji, np. w szamponach. Jakie właściwości mają polimery? Po co dodaje się je do kosmetyków do włosów?

Czym są polimery?

Z chemicznego punktu widzenia polimery są związkami wielocząsteczkowymi, które posiadają szczególne właściwości fizykochemiczne. W kosmetykach do włosów wykorzystywana jest ich zdolność do tworzenia filmu na kosmykach oraz nadawania specyfikowi większej lepkości, co ułatwia jego aplikację.

W przyrodzie występują naturalne polimery, jednak w kosmetykach do włosów częściej sięga się po te sztucznie modyfikowane. W ten sposób można je idealnie dobrać do oczekiwanych cech specyfiku, np. nadać mu większą gęstość czy zwiększyć jego przyczepność.

Zobacz też: Jak dbać o ciemne włosy? Pamiętaj o 5 zasadach!

Dlaczego polimery są stosowane w kosmetykach do włosów?

Polimery znajdziemy we wszelkich preparatach modelujących: żelach, piankach, lakierach. Wynika to z ich naturalnych cech. Związki te pozostawiają na włosach charakterystyczny film, który jednak łatwo się usuwa podczas zwykłego mycia głowy. Polimery dodają kosmykom objętości, nie powodując jednocześnie ich zbrylania i ułatwiając ich rozczesywanie.

W wymienionych kosmetykach zdecydowanie najczęściej znajdziemy takie polimery jak: silikony, poliwinylopirolidon, octan winylu czy kwas akrylowy. Ich nazwy nie brzmią za dobrze, ale to właśnie te związki decydują o tym, że mamy możliwość praktycznie dowolnego wymodelowania fryzury przy użyciu np. żelu.

Co ciekawe polimery znajdziemy także w kosmetykach typowo pielęgnacyjnych: odżywkach i szamponach kondycjonujących. W tym przypadku wykorzystywane są związki o ładunku dodatnim, które doskonale penetrują naładowane ujemnie zniszczone włosy. Kosmyki pokryte delikatnym filmem stają się połyskujące i wyglądają na zdrowsze.

Sam film tworzony przez polimery bardzo dobrze chroni włosy przed promieniowaniem UV i wysoką temperaturą, dlatego przed wyjściem na plażę czy do sauny warto sięgać np. po silikony aplikowane na suche końcówki.

Jak sprawdzić, czy kosmetyk zawiera polimery?

Informacja na ten temat zawsze znajduje się na opakowaniu kosmetyku. W przypadku szamponów najczęściej wymienione będą polimery będące pochodnymi celulozy, jak chociażby: karboksymetyloceluloza czy hydroksyetyloceluloza, ewentualnie karbomer.

Wybierając jakikolwiek kosmetyk modelujący, możemy mieć pewność, że w jego składzie znajdują się polimery. Nie trzeba się ich jednak obawiać, ponieważ nie mają one negatywnego wpływu na kondycję włosów. Na pewno natomiast nie warto przesadzać ze stosowaniem takich kosmetyków. Znacznie obciążają one kosmyki, co będzie szczególnie uciążliwe w przypadku włosów cienkich i rzadkich.

Zobacz też: Detergenty w szamponach – czy słabsze gorzej myją?

Materiał został opracowany przez klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)