Po co nam włosy łonowe?

Czy włosy łonowe są nam potrzebne? Spór specjalistów na ten temat trwa od lat. Jedni twierdzą, że owłosienie łonowe chroni nasze narządy intymne przed zanieczyszczeniami, inni, że ociepla lub zatrzymuje feromony, a jeszcze inni przekonują, że włosy w tym miejscu są nam zbędne i można je usuwać. Dowiedz się więcej o włosach łonowych!
/ 28.06.2016 13:38

Kiedy pojawiają się włosy łonowe?

Większość ludzkiego ciała pokryta jest włosami. Mamy je na głowie, klatce piersiowej, rękach, nogach, pod pachami, a także w miejscach intymnych.

Owłosienie łonowe u przedstawicieli obu płci stanowi trzeciorzędowe cechy płciowe. W wieku 12-13 lat, zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców zaczynają się pojawiać pierwsze włosy, tak pod pachami, jak i w okolicach narządów płciowych.

Owłosienie łonowe znacząco różni się pod względem swoich funkcji od tych włosów, które wyrastają na skórze głowy (o tym piszemy w dalszej części artykułu).

Czy włosy łonowe są nam potrzebne?

Nie ma jednoznacznych opinii na temat funkcji owłosienia łonowego. Antropolodzy od lat spierają się, czy jest nam ono w ogóle potrzebne.

Niektórzy twierdzą, że spełnia bardzo ważne funkcje, inni, że jest nam zbędne i możemy je usuwać w miarę naszych potrzeb. Już od dawna bowiem mężczyźni i kobiety depilują okolice intymne, aby pozbyć się nadmiernego owłosienia łonowego i tym samym stać się bardziej atrakcyjnym seksualnie dla swojego partnera.

Jakie są funkcje włosów łonowych?     

Wiele jest teorii na temat funkcji, jakie spełniają włosy łonowe. Jedna z nich zakłada, że włosy pokrywające okolice narządów płciowych, zwłaszcza w przypadku kobiet, mają za zadanie chronić je przed przenikaniem brudu i wszelkich zanieczyszczeń. Ponadto teoria ta mówi również o tym, że włosy łonowe stanowią, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet swoistą ochronę cieplną narządów rozrodczych, które mogą być często narażone na działanie niskich temperatur i ulegać wychłodzeniu.

Wielu badaczy się jednak z tym nie zgadza, bowiem gęste owłosienie okolic intymnych samo w sobie może być doskonałym miejscem do wzrostu i rozwoju różnego rodzaju bakterii i grzybów chorobotwórczych, które w konsekwencji mogą prowadzić do bardzo groźnych schorzeń.

Kolejna teoria na temat owłosienia łonowego wskazuje na to, że jest ono przede wszystkim ozdobą. W pewnym sensie można się nawet z tym zgodzić, o ile oczywiście założymy, że jest ono odpowiednio wydepilowane. Coraz popularniejsze bowiem staje się usuwanie zbędnego owłosienia z okolic intymnych. Czynią to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W wielu kręgach jest to postrzegane nie tylko jako dbanie o własną higienę osobistą, ale przede wszystkim jako chęć stania się bardziej atrakcyjnym seksualnie.

Włosy łonowe są przede wszystkim oznaką dojrzałości płciowej. Wiadomo bowiem, że powstają one na skutek działania hormonów płciowych. Podczas stosunku seksualnego mają one zmniejszać tarcie, jak również stanowić barierę ochronną miejsc intymnych, które są nad wyraz wrażliwe na bodźce zewnętrze.

Istnieje jeszcze jedna teoria na temat owłosienia łonowego: włosy wyrastające w okolicach narządów rozrodczych mają za zadanie zatrzymywać feromony, które z kolei mają wabić osobników płci przeciwnej. Jest to oczywiście ściśle związane z potrzebą rozmnażania się, choć w dzisiejszych czasach sprowadza się to do samego odbycia stosunku płciowego, niekoniecznie zakończonego poczęciem potomstwa.

Zobacz też: Nadmierne owłosienie w nosie – jak się go pozbyć?               

Budowa włosów łonowych       

Pierwsze włosy łonowe pojawiają się już w okresie dzieciństwa. Są one jednak jeszcze bardzo delikatne, jasne i z reguły przypominają delikatny meszek. W wieku kilkunastu lat zaczynają one przypominać prawdziwe włosy – są twardsze, grubsze, dłuższe i ciemniejsze. Ich wzrost jest uwarunkowany działaniem hormonów androgennych.

Włosy łonowe znacząco różnią się od włosów, które wyrastają na naszych głowach. Przeważnie mają one również inny kolor, z reguły są ciemne i poskręcane. Znacznie rzadziej zdarza się, że włosy łonowe są jaśniejsze od owłosienia na całym ciele czy też na głowie. Wygląd i budowa włosienia okolic intymnych są również specyficzne dla danej rasy ludzkiej.

Mężczyźni mają znacznie bujniejsze owłosienie okolic intymnych, ponieważ u nich hormony androgenne działają znacznie silniej i jest ich również więcej niż u kobiet. Początkowo pojawia się ono jedynie w obrębie narządów rozrodczych, potem również na wewnętrznej stronie ud i podbrzuszu, aż z czasem dochodzi nawet do okolic pępka. U kobiet owłosienie łonowe z reguły ogranicza się do strefy narządów płciowych.

Czy warto golić włosy łonowe?

W dzisiejszych czasach przywiązuje się znacznie większą wagę do wyglądu okolic intymnych (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn) – popularne jest np. depilowanie włosów łonowych.

Wielu ginekologów jest zdania, że owłosienie intymne stanowi naturalną barierę, która chroni czułe narządy przed zanieczyszczeniami, podrażnieniami i zakażeniami. Dlatego też odradzają oni całkowitego pozbywania się włosów łonowych. Nie ma nic złego w tym, aby je nieco skrócić (chociażby dla własnej wygody), ale całkowite pozbycie się ich może przyczynić się do pojawiania się częstszych infekcji bakteryjnych, wysypek i podrażnień.

Zobacz też: Meszek – po co człowiekowi włosy na ciele?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.