Plątanie się włosów – jak uniknąć kołtunów?

Jeśli twoje włosy plączą się i kołtunią, to znak, że są nieodpowiednio pielęgnowane. Jakie włosy najczęściej się plączą? Jak unikać kołtunów? Jak dbać o włosy, gdy często się plączą? Jak się czesać, by zminimalizować ryzyko plątania się włosów?
/ 25.11.2013 11:31

fot. Fotolia

Plączące się włosy to zmora wielu osób – najczęściej tych, które posiadają włosy o co najmniej średniej długości. Kołtuny bowiem znacznie częściej tworzą się na długich, gęstych, kręconych włosach niż na krótkich, prostych i/lub rzadkich.

W tym artykule chcielibyśmy skupić się na przyczynach plątania się włosów oraz zabiegach, które zminimalizują powstawanie kołtunów.

Podstawą jest pielęgnacja

Najczęstszą przyczyną kołtunienia się włosów jest ich zła kondycja. Jeśli są przesuszone, niedokładnie szczotkowane, źle odżywione i nieodpowiednio nawilżone, wówczas znacznie częściej kołtunią się i plączą niż te, które są gładkie, lśniące i zdrowe.

Najważniejsze jest porządne mycie i odżywianie włosów. Dlatego też podczas mycia włosów staraj się dobrze wypłukać wszelkie pozostałości kosmetyków stylizujących. Po każdym myciu powinnaś również nakładać odpowiednią odżywkę, najlepiej nawilżającą i odżywiającą włosy. Dzięki niej przede wszystkim łatwiej będzie ci rozczesać włosy, nawet te splątane. Jeśli zadbasz o odżywianie włosów, to przestaną się one tak plątać i kołtunić. Najlepiej jest w takich przypadkach stosować odżywki bez spłukiwania, które dodatkowo lekko obciążą włosy. Przed nałożeniem odżywki rozczesz dokładnie włosy, a następnie powtórz tę czynność po nałożeniu preparatu. Do rozczesywania włosów użyj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.

Samo rozczesywanie włosów jest również bardzo ważne.

Kiedy włosy są suche, powinnaś do tego celu używać grzebienia o wąsko rozstawionych zębach. Każdego dnia powinnaś rozczesywać włosy co najmniej dwa razy dziennie i robić to na tyle starannie, by nie pozostał na nich żaden kołtun. Kiedy na dworze panuje wietrzna pogoda lub też jest dość wilgotno, staraj się związywać włosy – najlepiej gumką frotte. Na wietrze i w wilgotne dni włosy zwykle się plączą i kołtunią.

Zobacz też: Jak nadać blask matowym włosom?

Jakich fryzur unikać?

Przede wszystkim powinnaś unikać tapirowania włosów, jeśli twoje kosmyki wykazują tendencję do plątania się. Tapirowanie bowiem tylko potęguje powstawanie kołtunów, a lakier, którym włosy są dodatkowo spryskane, jest trudno wyczesać (lepiej jest użyć pianki, nakładając ją na włosy u nasady – dzięki temu włosy zyskają na objętości, a nie będą skołtunione).

Stosowanie lakieru do włosów również nie jest wskazane. Jeśli jednak nie możesz z niego całkiem zrezygnować, powinnaś przed myciem głowy dokładnie rozczesywać włosy. Przy dużej ilości lakieru na włosach trudno jest go wypłukać, a zmoczone kosmyki trudno dobrze umyć i następnie rozczesać. Dlatego przed myciem rozczesz włosy pasmo po paśmie – zacznij od końcówek włosów i kieruj się ku górze.

W przypadku włosów plączących się warto wybierać fryzury, które polegają na związaniu włosów, ale jednocześnie nie niszczą ich struktur.

Powinnaś unikać zaplatania drobnych warkoczyków, jak również zakręcania drobnych loczków. Przy takich fryzurach możesz mieć pewność, że będziesz miała ogromne problemy z późniejszym rozczesaniem włosów.

Staraj się związywać wszystkie włosy razem i wybierać te fryzury, w których włosy nie będą mogły się ze sobą plątać.

Doskonałą propozycją jest w tym przypadku warkocz zwykły bądź dobierany, a nawet taki, który jest zaplatany po zrobieniu uprzednio końskiego ogona. Dobrym rozwiązaniem są również koki.

Zobacz też: Co przyspiesza przetłuszczanie się włosów?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.