Nowa magnetyczna kapsułka daje nadzieję na lepsze i precyzyjniejsze terapie z użyciem leków przyjmowanych drogą doustną.

Pigułka na proste włosy

Jakiś czas temu na rynku fryzjerskim pojawiły się plotki o pigułce, dzięki której będzie można podobno otrzymać długotrwały efekt prostych włosach. W czym tkwi magia tego leku i czy faktycznie może być skuteczny – postaramy się ustalić w tym artykule.
/ 22.02.2010 16:12
Nowa magnetyczna kapsułka daje nadzieję na lepsze i precyzyjniejsze terapie z użyciem leków przyjmowanych drogą doustną.

W ogólnych szacunkach w Europie około 45% społeczeństwa posiada proste włosy, dalsze 40% cieszy się włosami falowanymi. Zaledwie kilkanaście procent Europejczyków ma kręcone włosy, a mimo to stały się one problemem, który zapoczątkował badania na całym świecie.

Zaledwie kilka lat temu francuscy naukowcy odkryli, że tajemnica prostych czy kręconych włosów tkwi w samych cebulkach. Zgodnie z ich badaniami cebulki włosów kręconych mają kształt migdałów, a włosów prostych – są okrągłe. Powstało jednak pytanie, jak wobec dokonanych odkryć, można by pomóc kobietom niecierpiącym swoich loków. Zmienienie struktury cebulki włosowej jest raczej niewykonalne.

Zobacz także: Trwałe prostowanie włosów

W tej sytuacji francuskim naukowcom pozostało jedynie szukanie nowej drogi ku prostowaniu włosów, bez potrzeby narażania ich na trudne zabiegi kosmetyczne, jak chociażby ciągłe narażanie ich na szkody spowodowane używaniem prostownicy. Na drodze dalszej obserwacji zauważyli oni, że przyjmowanie interferonu(substancja pochodzenia białkowego, która wpływa hamująco na produkcję białek, także wirusowych) powoduje samoistne prostowanie się włosów. Przy czym długotrwałe przyjmowane tej substancji może spowodować wystąpienie stanów depresyjnych, suchości skóry, niedokrwistości czy zaburzenia w koncentracji.

W tym samym czasie, tyle że w Stanach Zjednoczonych, w Queensland, naukowcy z Instytutu Badań Medycznych wypracowali metodę, której efektem ubocznym byłoby samoistne prostowanie się włosów. Zgodnie z ich zapewnieniami sposób ten byłby o wiele bezpieczniejszy od tradycyjnych metod. Amerykańscy naukowcy odkryli, który gen jest odpowiedzialny za strukturę włosów. Już teraz, za pomocą badań DNA, można będzie przewidzieć, jakie włosy (a nawet i kolor oczu) będzie miało nowo narodzone dziecko.

Przewidują oni jednak, że już w niedalekiej przeszłości uda się opracować taki inhibitor (substancję blokującą), który zablokuje gen odpowiedzialny za pojawienie się włosów kręconych. Prof. Martin, odpowiedzialny za badania prowadzone w Queensland, zapowiedział już podjęcie współpracy z paryskimi koncernami w celu wypracowania takiej substancji, która w przyszłości mogłaby być sprzedawana pod postacią pigułki. Jednak zapewne również i w tym przypadku, podobnie jak w kuracji przeciw łysieniu, przyjmowanie leków będzie rozciągnięte w czasie, jeśli w ogóle nie stałe.

Amerykanie twierdzą, że ta metoda byłaby nie tylko bezpieczna dla organizmu i dla włosów, które nie byłyby narażone na szkodliwe działanie zabiegów fryzjerskich, ale także, że byłby to proces odwracalny. To znaczy, że w każdym momencie można by powrócić, bez większych szkód, do swoich naturalnych włosów. Przy ciągłym poddawaniu włosów prostowaniu, np. prostownicą, często okazuje się to niemożliwe bez całkowitego obcięcia włosów. W tym drugim wypadku dochodzi wszak często do stałego i nieodwracalnego uszkodzenia włosa.

Zobacz także: Zioła do włosów

Jednak faktem pozostaje, że jak na razie żadna pigułka na proste włosy nie pojawiła się na rynku i, tak naprawdę, nie wiadomo też, kiedy miałaby się takowa pojawić. Możliwe więc, że przez kilka kolejnych lat kobiety nadal będą zmuszone do poddawania się tradycyjnym zabiegom prostowania włosów. Zawsze jednak pozostają nam w odwecie szampony i odżywki prostujące włosy, z pewnością są one bardziej bezpieczne dla naszych włosów niż prostownica lub trwała.

Tagi: włosy