POLECAMY

Pielęgnacja włosów jesienią

Na czym powinna polegać pielęgnacja włosów jesienią? Podpowiadamy, jakich produktów pielęgnacyjnych używać w domu i jakie zabiegi profesjonalne wybierać w salonach fryzjerskich!

regeneracja włosów po lecie

fot. Fotolia

Lato to trudny czas dla włosów. Słońce, wiatr, słona woda, chlor, poza tym uszkodzenia mechaniczne na skutek związywania mokrych włosów, suszenie włosów na słońcu szczególnie po kąpieli w morzu – to tylko niektóre szkodliwe czynniki, których nie brakuje podczas wakacyjnych miesięcy. Nasze włosy ciężko to znoszą, dlatego jesienią pielęgnacja włosów musi być mocno nastawiona na regenerację włosów.

SOS dla włosów przesuszonych i łamliwych po lecie

Pielęgnację włosów jesienią zaczynamy od oczyszczenia łodyg włosowych, służą temu specjalne szampony głęboko oczyszczające, które mają za zadanie usunąć z włosów wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i resztki produktów do stylizacji. Kolejny krok to wybór właściwej pielęgnacji. W zależności od potrzeb włosów wybieramy produkty nawilżające, wygładzające, utrzymujące kolor lub regenerujące.

Jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji włosów jesienią?

Potrzebne będą: odżywka, maska, serum oraz ziołowa płukanka, oczywiście odpowiednio zastosowane. Odżywka po każdym myciu nakładana zawsze na długości i końce – nigdy u nasady, tak by nie obciążyła włosa i nie stworzyła efektu nieświeżej fryzury, to produkt, który zadba o bieżącą kondycję włosów. Maska stosowana raz lub dwa razy w tygodniu pozostawiona na włosach przez 20 min. – najlepiej pod ciepłym kompresem lub podczas gorącej kąpieli – zajmie się intensywną regeneracją. Natomiast serum zadziała na uszkodzoną strukturę włosa.

Zalecałbym ostrożność podczas stosowania ziołowych płukanek własnej produkcji, szczególnie na włosach blond, bo nieumiejętnie użyta płukanka potrafi zmienić odcień włosów, zwykle na zielony.

Profesjonalna pielęgnacja włosów w salonie

Popularnym zabiegiem przynoszącym dobre efekty jest nawilżanie keratynowe, czy też laminowanie włosów. Są to pielęgnacje w przebiegu których wykorzystywana jest keratyna (hydrolizat keratyny) – naturalny budulec włosa. Taki zabieg umożliwia odbudowę uszkodzonej struktury włosa poprzez wypełnienie ubytków w jego wnętrzu, dodatkowo nawilża je i zabezpiecza przed utratą wilgoci, a co za tym idzie wygładza i przywraca połysk.  

Dobre rezultaty osiąga się także wykorzystując w przebiegu pielęgnacji urządzenia wytwarzające suchą parę wodną. Dzięki nim pod wpływem temperatury i pary dochodzi do rozchylenia łusek włosowych, co ułatwia produktom wniknięcie w głąb włosa. Takie zabiegi dają nam przede wszystkim nieograniczone możliwości wyboru pożądanej przez włosy pielęgnacji, możemy między innymi zadbać o trwałość koloru, objętość, wygładzenie, czy nawilżenie włosów.

Polecamy: Oczyszczanie skóry głowy krok po kroku

Kiedy można liczyć na pierwsze efekty regeneracji?

Dużo zależy od stopnia zniszczenia włosa. Jeśli chodzi o regenerację wykonywaną w salonie, to symboliczne efekty można zobaczyć już po pierwszym zabiegu, pełny efekt widoczny jest po 2-3 zabiegach.

Nieco dłużej poczekamy na widoczną poprawę stanu włosa, jeśli zajmujemy się regeneracją w warunkach domowych, tu dużo zależy od jakości użytych produktów. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, nie chodzi bowiem o to by efekt był widoczny natychmiast, jak dzieje się podczas stosowania środków, które oblepiają włos i jednocześnie sprawiają wrażenie, że jest on w lepszej kondycji, są to środki doraźne, których efekt utrzymuje się jedynie do pierwszego mycia. Chodzi o to, by zregenerować włosy, czyli zadziałać w ich wnętrzu, odbudować ubytki w ich strukturze, tak by efekt utrzymał się przez dłuższy czas.

A co z koloryzacją jesienią?

Czy wypłowiałe włosy od słońca farbujemy od razu po powrocie z wakacji, czy lepiej odczekać jakiś czas? Kolejność nie ma tu znaczenia, ważne by zadbać o dogłębną pielęgnacje włosów po długotrwałym działaniu promieni słonecznych. Dzisiejsza technologia pozwala nam na łączenie zabiegów, tak więc dbając o czas naszych klientów, możemy wykonać zabieg regeneracji z jednoczesną koloryzacją.

Zobacz także: Jak dbać o przesuszone końcówki włosów?

Autor: Paweł Matracki, Mistrz Fryzjerstwa 2014, ambasador marki Biovax

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
to prawd....dokupiłam jeszcze kilka :). Tanie i bardzo wydajne produkty bez silikonów i parabenów raczej nie mogło być lepiej :)).
/3 lata temu
Dori6 ja też kupiłam tą odżywkę Pilomaxu, jest naprawdę dobra. Ale zainwestowałam w całą serię, a więc mam też szampon, i odżywkę którą spłukuję. Używam jej jeszcze krótko ale jestem bardzo zadowolona. Wax ma zaskakująco dużą gamę preparatów do włosów, nie spodziewałam się, że jest ich tak wiele. Dla każdego coś dobrego - ale i innego :)
/3 lata temu
Zamówiłam te kapsułki z wyciągiem z bambusa i krzemem na nutreca com w bardzo okazyjnej cenie.
POKAŻ KOMENTARZE (2)