Pielęgnacja włosów – dobierz najlepszą dla siebie fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Pielęgnacja włosów – dobierz najlepszą dla siebie

Suche, kręcone, cienkie, rozjaśnione włosy przysparzają kłopotów. Puszą się, łamią, są matowe i trudno je ułożyć. Te wszystkie problemy rozwiąże dobrze dobrany szampon, odżywka, maska. Zobacz!
Joanna Futkowska / 14.06.2018 20:22
Pielęgnacja włosów – dobierz najlepszą dla siebie fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Z włosami, tak jak z cerą - każdy rodzaj wymaga innej pielęgnacji. To co jednym będzie służyło, innym może nawet zaszkodzić. Dlatego tak ważne jest, by dobrać do nich odpowiednie kosmetyki. Właściwy szampon, odżywka, maska sprawią, że będą lśniące i pełne życia.

Jak dbać o włosy domowymi sposobami?

Pielęgnacja włosów kręconych

Mają inną budowę niż włosy proste. Ich struktura jest nierówna, a łuski lubią się odchylać, więc włosy kręcone często są suche jak pieprz i matowe. Trudno też nad nimi zapanować, bo każdy z nich sterczy w inną stronę. Rozczesanie ich często graniczy z niemożliwością - plączą się i zwijają, tak że trudno nawet wetknąć w nie grzebień czy szczotkę.

Polecane kosmetyki

Włosy kręcone trzeba przede wszystkim nawilżyć na całej długości. Dlatego do ich pielęgnacji wybieramy szampony i odżywki nawilżające, albo kosmetyki dedykowane specjalnie włosom kręconym, które dodadzą im sprężystości i elastyczności.

Obowiązkowym kosmetykiem jest odżywka. Dzięki niej skręcone włosy stają się bardziej “śliskie", nie plączą się i łatwiej je rozczesać bez szarpania i wyrywania. Nabierają połysku, gładkości i nie puszą się, tylko układają się w loki. Ważna jest również maska odżywcza. W razie potrzeby można ją nakładać nawet raz w tygodniu.

 

Pielęgnacja włosów rozjaśnionych

By rozjaśnić włosy, trzeba poddać je intensywnym zabiegom chemicznym, podczas których rozchylane są ich łuski i wypłukiwany pigment. Wprawdzie potem łuski się domyka, ale nie przylegają już tak szczelnie i łatwiej się rozchylają. Stąd porowata struktura włosów rozjaśnionych, ich skłonność do łamania się i rozdwajania. Pasma szybciej stają się przesuszone, matowe. Łatwo się plączą, trudno je rozczesać.

Polecane kosmetyki

Szampon musi być delikatny, do włosów rozjaśnionych, bez SLS-ów i innych silnie oczyszczających detergentów. Odżywka również powinna być lekka, bez SLS-ów, alkoholu czy trudno zmywalnych silikonów. Jeśli jednak włosy są przesuszone, można sięgnąć po odżywkę do włosów zniszczonych.

Maskę wybierz intensywnie nawilżającą lub – jeśli trzeba – regenerującą. By ją wzbogacić, można dodać do niej olej (np. lniany, jojoba, ze słodkich migdałów, z pestek winogron)

Pielęgnacja włosów blond

Blond włosy są delikatne, także te farbowane. Dlatego wymagają dużo intensywniejszej pielęgnacji niż inne.

  • Polecane kosmetyki

Najlepiej używać szamponów, które wzmocnią i włosy, i kolor. Mogą to być preparaty specjalnie przeznaczone do pielęgnacji włosów blond lub farbowanych, albo po prostu nawilżające czy regenerujące (gdy pasma zaczynają być przesuszone). Wybieraj odżywkę do spłukiwania, odpowiednią do potrzeb włosów (jeśli za bardzo je obciąża, możesz ją kłaść tylko na same końce).

Najlepiej sprawdza się maska do włosów farbowanych, albo nawilżająca czy regenerująca. Dobieraj ją też do potrzeb włosów, a jeśli są zniszczone, możesz ją aplikować nawet raz w tygodniu.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Problem z nimi polega na tym, że kolor szybko się wypłukuje, włosy tracą połysk i zdrowy wygląd. By kolor dłużej się trzymał, rozchylone podczas farbowania łuski muszą być domknięte. Wtedy włosy będą wygładzone, dłużej zachowają ładny kolor, nie będą też tracić wilgoci. Pozostaną gładkie, łatwiej będzie je czesać i układać.

  • Polecane kosmetyki

Najlepiej sprawdzają się szampon i odżywka przeznaczone do włosów farbowanych. Zadaniem tych kosmetyków jest domkniecie łusek, które opóźni blaknięcie koloru. Pomoże też włosom zachować wilgoć.

Również regularne stosowanie masek do włosów farbowanych poprawi strukturę włosów i pomoże zatrzymać kolor na dłużej. Jeśli masz zniszczone włosy, nakładaj je nawet raz w tygodniu, a gdy odzyskają dobrą formę np. raz na dwa, trzy tygodnie.

Pielęgnacja włosów cienkich

Najczęściej są niezbyt gęste i pozbawione objętości. Dlatego w ich pielęgnacji trzeba postawić na kosmetyki, które dodadzą objętości.

  • Polecane kosmetyki

Zrezygnuj z szamponów o gęstej konsystencji, zawierających silikon. Postaw na lekkie, nawilżające szampony, przeznaczone specjalnie do włosów cienkich, które nie obciążą delikatnych pasm. Możesz też sięgnąć po kosmetyki dodające objętości lub pogrubiające włosy.

Stosuj odżywki dodające objętości, ale nie rezygnuj z tych do spłukiwania. Nakładaj je w niedużych ilościach, od połowy włosów, albo tylko na same końce i nie trzymaj długo. Odstaw ciężkie, gęste maski, które obciążą włosy.

Pielęgnacja włosów suchych

Zdarza się, że są suche z natury, ale częściej same narażamy je na przesuszenie, nie dbając o nie odpowiednio po farbowaniu, przegrzewając je (gorącym powietrzem suszarki,  prasowaniem prostownicą, kręceniem lokówką lub bez umiaru (i ochrony filtra UV) wystawiając je na słońce. Włosy zaczynają przypominać siano, robią się szorstkie, trudno je rozczesać i układać.

  • Polecane kosmetyki

Do każdego mycia stosuj nawilżające szampon i odżywkę (czasem możesz zastąpić je regenerującymi). Przy cienkich włosach odżywkę nakładaj tylko na końcówki.

Maskę nawilżającą (lub regenerującą) aplikuj nawet raz w tygodniu. Nakładaj ją na włosy po umyciu i trzymaj 10-15 minut. Przesuszone włosy spryskuj sprayem nawilżającym, a w ich końcówki wcieraj olejek.

Więcej na temat włosów:Te domowe maseczki na włosy poprawią ich wygląd i kondycję. Mamy 6 sprawdzonych przepisów!
Masz tłuste włosy? Poznaj 7 powodów, dla których się przetłuszczają