POLECAMY

Jak dbać o cienkie włosy?

Czy włos cienki to jednocześnie włos delikatny? Jak pielęgnować cienkie włosy? Które kosmetyki będą dla nich odpowiednie, a które z pewnością się nie sprawdzą? Pytamy Magdalenę Kowalczyk z Apteki Medicover w Warszawie!
Jak dbać o cienkie włosy?

Cienkie włosy, czyli jakie?

Cienkie włosy, w odróżnieniu od innych typów, pozbawione są rdzenia utworzonego z kilku warstw komórek. Ma to istotne znaczenie w samym wyglądzie włosów, które wyglądają, jakby było ich bardzo mało, niezależnie od ich rzeczywistej ilości.

Normalny włos ma średnice 0,07 mm, cienki natomiast 0,03 mm. Co ciekawe, badania dowodzą, iż im cieńsze włosy, tym większa ich ilość.

Niestety z uwagi na strukturę włosów cienkich, które de facto są jednocześnie włosami delikatnymi, słabymi i często nadmiernie wypadającymi, ciężko utrzymać je w doskonałej kondycji. Pod wpływem szkodliwych czynników łatwo pękają, plączą, rozdwajają i szarpią się. Są oklapnięte i „bez życia”.

Czy włos cienki to jednocześnie włos delikatny?

Dla potrzeb kosmetyki i medycyny włosy dzielimy ze względu na: natłuszczenie, strukturę, kolor oraz grubość. Szczególnie znajomość włosów pod kątem ich grubości jest ważna w doborze odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

Włos cienki – bo o nim tu mowa – w większości przypadków jest również włosem delikatnym. Taki typ zwykle jest uwarunkowany genetycznie. Może być też jednak wynikiem silnego stresu, zaburzeń hormonalnych, a także złego odżywiania. Zwykle tego typu włosy występują u rasy europejskiej, w szczególności u posiadaczy włosów blond.

Każde włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W drogeriach, półki przepełnione są preparatami kosmetycznymi. Ale które są odpowiednie dla włosów cienkich?

Myj i wzmacniaj cienkie włosy

Ważnym elementem pielęgnacji tego typu włosów jest ich częste mycie. Na włosach cienkich każde przetłuszczenie pogłębia wrażenie oklapnięcia. Zalegający na włosach brud należy do trudno usuwalnych – jest w nim dużo cząsteczek tłuszczowych (sebum), powstające zanieczyszczenia z procesów złuszczania naskórka, organiczne i nieorganiczne składniki potu, a wreszcie kurz i inne zanieczyszczenia. Wszystko to musimy usunąć podczas mycia szamponem.

W przypadku włosów cienkich należy stosować szampony delikatne, które w swoim składzie nie zawierają drażniących substancji powierzchniowo czynnych (np. Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate). Surowce te zaburzają równowagę wodno-tłuszczową, warunkującą prawidłowe funkcjonowanie włosów. Podczas wyboru szamponu warto zwrócić uwagę, czy produkt zawiera łagodne substancje myjące (np.  Disodium Laureth Sulfosuccinate, Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside).

Ze względu na wrażliwość omawianego typu włosów na działanie czynników obciążających, konieczne jest ograniczenie zawartości substancji kondycjonujących do niezbędnego minimum. Istotną cechą dobrego szamponu dla włosów cienkich będzie jego całkowita spłukiwalność po umyciu.

Zobacz też: Jak pielęgnować słowiańskie włosy?

Odżywka, która nie obiąża cienkich włosów

Podczas wyboru odżywki należy zwrócić uwagę na obecność substancji tworzących na powierzchni włosa depozyt. Spowoduje on niepożądany efekt obciążenia cienkich włosów. Do takich surowców zaliczymy silikony (np. Dimethicone). Związki te tworzą silne wiązania przez co nie zmywają się po jednym myciu. Nie wbudowują się trwale w strukturę włosa, więc nie regenerują, ale za to, tworząc zalegającą warstwę, obciążają cienkie włosy.

Przy wyborze odżywki warto skupić się na substancjach kondycjonujących, które utrzymają włosy w dobrym stanie i zwiększą ich wytrzymałość. Może to być nawilżający panthenol, różne pochodne protein (jedwabiu lub soi), tłuszcze i lipidy. Wartym uwagi elementem receptury kosmetyku dla włosów cienkich jest obecność polimeru Polyquaternium. Wykazuje on działanie antystatyczne, dzięki czemu niweluje elektryzowanie i plątanie się włosów. Ważne też jest, aby kosmetyk zwiększał puszystość.

Odrobina oleju

Obecnie wzrasta popularność stosowania olejów w postaci czystej. Ten sposób pielęgnacji również dedykowany jest włosom cienkim. Wynika to ze zdolności penetracyjnych związanych z powinowactwem składników oleju do cementu międzykomórkowego włosów oraz z bogatych składów tych surowców.
Oleje zawierają triglicerydy kwasów tłuszczowych, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, fosfolipidy i fitosterole. Ich działanie opiera się przede wszystkim na natłuszczeniu powierzchni włosów, zamykaniu łusek osłonki dzięki czemu znacząco poprawiamy ogólną kondycję oraz zapobiegamy plątaniu się włosów. Pozwala to uniknąć rozdwojonych końcówek. Olej arganowy, kokosowy czy z awokado można dodać do szamponu lub maski albo zastosować je bezpośrednio przed myciem (tzw. „olejowanie”).
Włosy oporne na stylizację
Proces stylizacji włosów cienkich jest dość żmudny. Włosy te stosunkowo łatwo się układają, ale sama trwałość fryzury jest znikoma. Wynika to z tego, że im mniejsza średnica włosa, tym trudniej utrzymać jego ułożenie.

Kosmetyki do stylizacji najlepiej aplikować od połowy długości włosów, aby nadmiernie ich nie obciążać. Skutecznym sposobem na uniesienie włosów od nasady jest suszenie ich przy pomocy suszarki, trzymając głowę w dół. Nie należy czesać włosów metalowymi szczotkami, które mogą uszkodzić ich strukturę. Cienkie włosy, ze względu na swoją delikatność, nie powinny być poddawane zabiegom fryzjerskim, a szczególnie tym drastycznym jak farbowanie czy trwała ondulacja. Zrezygnujmy więc z zastosowania farb syntetycznych, wybierając te ziołowe stworzone z substancji pochodzenia roślinnego.

Należy pamiętać, iż nawet najbardziej wysublimowana pielęgnacja włosów cienkich nie sprawi, że będą one trwale grube i mocne. Możemy jednak w pewien sposób wpłynąć na ich wygląd, stosując odpowiednią pielęgnację, dietę oraz suplementację.

Zobacz też: Dbanie o włosy zimą – 10 żelaznych zasad

Źródło: materiały prasowe Platinium Cast/mn
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)