Olejowanie włosów fot. Adobe Stock

Olejowanie włosów - zalety i najczęstsze błędy w olejowaniu na sucho i na mokro

Olejowanie włosów znane jest już od starożytności. To jeden z najsilniej działających zabiegów wpływających na strukturę i nawilżenie włosów.
Małgorzata Machnicka / 15.01.2020 13:01
Olejowanie włosów fot. Adobe Stock

Olejowanie włosów to jeden z tych zabiegów, który w ekspresowym tempie potrafi poprawić ich wygląd. Polega na rozprowadzaniu wybranego olejku, według potrzeby, na całych włosach razem ze skórą głowy lub tylko na ich końcówkach. Po nałożeniu olejku zakłada się czepek foliowy i owija włosy ręcznikiem. 

Jak olejować włosy?

Zabieg olejowania włosów powinno się wykonywać na 2-3 godziny przed myciem, przynajmniej raz w tygodniu. Dobrze jest wykonać przy tym krótki masaż, który pozwoli cennym składnikom lepiej się wchłonąć.

Olejowanie najlepiej robić wieczorem, kiedy mamy w zapasie sporo czasu (olejek można również zostawić na całą noc). Spłukiwanie należy zacząć od ciepłej wody, a następnie umyć włosy szamponem. 

Po każdym olejowaniu należy zastosować odżywczą i nawilżającą maskę do włosów, która nie zawiera drażniących detergentów i mocnych konserwantów.

Ważna uwaga: w czasie poddawania włosów zabiegom olejowania włosów, powinnaś zrezygnować z szamponów i odżywek z silikonami (silikony tworzą barierę, przez którą żaden składnik olejku nie jest w stanie się przebić). 

Jaki olejek wybrać?

Olejek powinien być przede wszystkim dopasowany do porowatości włosów. Aby dowiedzieć się jaki masz rodzaj włosów, wystarczy wykonać szybki test. Do szklanki wody wrzuć jeden włos zdjęty ze szczotki i poczekaj 5-10 minut. Jeśli włos tonie - masz włosy wysokoporowate, jeśli zawisł pośrodku - masz włosy średnioporowate, jeśli pływa na powierzchni - masz włosy niskoporowate.

Do najpopularniejszych olejków do włosów należą: oliwa z oliwek, olej rycynowy, olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, olej jojoba. Powinny być nierafinowane i zimnotłoczone, bo tylko takie zawierają bogactwo witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odżywiają włosy. 

Sposoby olejowania włosów

Zasadniczo istnieją trzy metody olejowania włosów: na sucho, na mokro i z użyciem naczynia z wodą. 

1. Olejowanie włosów na sucho

To zdecydowanie najprostsza i najszybsza metoda, bo nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Na suche włosy aplikujemy olejek rozprowadzając go od skóry głowy aż po końcówki włosów. 

2. Olejowanie włosów na mokro

Olej nakładamy na mokre, ale nie świeżo umyte włosy. Można zmoczyć je pod prysznicem i wysuszyć ręcznikiem albo spryskać atomizerem z wodą. 

3. Olejowanie włosów w naczyniu

Do naczynia nalej ciepłą wodę i wlej 2-3 łyżki wybranego oleju. Zanurz włosy i mocz je przez kilka minut. Po tym czasie odciśnij nadmiar wody, zawiń włosy w bawełniany ręcznik i pozwól włosom wyschnąć. 

Najczęstsze błędy w olejowaniu włosów

  • Nakładanie oleju na brudne włosy - nie chodzi o to, aby nakładać olej na świeżo umyte włosy, ale o to, aby nie były tłuste. Kilkudniowy łój sam w sobie jest niebezpieczny dla włosów - rozluźnia mieszki włosowe i przyspiesza ich wypadanie.
  • Nakładanie zbyt dużej ilości oleju - zdecydowanie lepiej olejować częściej, lecz w mniejszych ilościach niż za jednym razem wylewać na włosy pół butelki. Zbyt dużej ilości oleju nie będzie można zmyć nawet dwukrotnym umyciem włosów.
  • Nieodpowiedni dobór oleju - olej musi być dopasowany do struktury włosa, inaczej olejowanie nie przyniesie oczekiwanych efektów, a tylko obciąży włosy.

Więcej o pięknych włosach:
Zabiegi na włosy, które mogą zdziałać cuda
Profesjonalne odżywki do włosów - jak ich używać?