POLECAMY

Dzięki niemu twoje włosy będą szybciej rosły!

Ten olejek jest uniwersalną receptą na piękny wygląd
Dzięki niemu twoje włosy będą szybciej rosły! fot. FREE

Olejek rycynowy jest pozyskiwany z nasion drzewa rącznika pospolitego (Ricinus communis) w naturze występującego w Afryce i Indiach. Jest to wytłaczana na zimno i poddawana obróbce termicznej gęsta, bezbarwna lub jasnożółta ciecz. Olej rycynowy wykazuje właściwości przeciwzapalne i  przeciwbakteryjne. Dzięki temu może być używany w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. Jako lek pomaga w walce z zaparciami (wzmaga ruchy perystaltyczne jelit), jest składnikiem wielu maści pomocnych w leczeniu oparzeń, wyprysków, chorób pochwy czy szyjki macicy. W kosmetyce jest wykorzystywany przy produkcji delikatnych mydeł, a kremom nadaje śnieżnobiały kolor. Olejek rycynowy na dobry wpływ na włosy, dłonie, paznokcie, a nawet stopy. Jest także składnikiem szminek i błyszczyków - jest najbardziej błyszczącym olejem roślinnym.

Rącznik pospolity to jedną  z najniebezpieczniejszych roślin na świecie. Wszystkie jego części zawierają rycynę, która jest białkiem o właściwościach toksycznych - jej najwyższe stężenie jest w nasionach. Zaledwie kilka ziaren wystarczy, aby zabić człowieka w ciągu 2 dni. Do tego jest to śmierć bardzo bolesna - rycyna niszczy wszystkie narządy wewnętrzne. Dopiero odpowiednia obróbka olejku z rycyny pozwala pozbyć się trujących substancji.

Jak stosować olejek rycynowy na włosy?

Olejek rycynowy jest w stanie znacząco wpłynąć na kondycję włosów i w zależności od problemu jest różnie stosowany. Nakładany na skórę głowy wzmacnia włosy. Sprawia, że szybciej rosną, nie wypadają i stają się gęstsze (nie mówimy tutaj o naturalnie rzadkich włosach, bo ilość mieszków włosowych na głowie jest niezmienna). Przed nałożeniem olejku na głowę, najlepiej go podgrzać i zmieszać z innym olejem (kokosowym lub migdałowym), dzięki temu będzie łatwiej go rozprowadzić, a później zmyć - ale i tak trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo nie jest to wcale takie łatwe.  Aby uzyskać najlepsze rezultaty, mieszankę olejków należy nałożyć na skórę głowy i pozostawić ją na noc, aby substancje odżywcze mogły wniknąć w głąb skóry. Trzeba jednak pamiętać, że rycyna przesusza, dlatego w mieszance, która nakładamy na głowę, olejku rycynowego powinno być mniej niż 50%. Taka kuracja jest polecana głównie przy włosach ze skłonnością do przetłuszczania.

Olejek rycynowy jest najbardziej błyszczącym olejem i rzeczywiście nadaje włosom blask. Dlatego warto dodawać go do gotowych kosmetyków. Kilka kropli wpuszczonych do maski lub szamponu sprawi, że włosy będą pięknie błyszczały.

UWAGA! Na mieszanki z olejem rycynowym powinny uważać blondynki, bo taka substancja może delikatnie przyciemnić włosy.

O czym pamiętać kupując olejek rycynowy?

Istnieje wiele odmian olejku rycynowego, a każdy z nich ma inne zastosowania. Dlatego warto upewnić się, czy kupujemy ten właściwy. Należy produktu tłoczonego na zimno - takie informacje znajdują się na etykiecie. Oznacza to, że olejek jest naturalny i wolny od chemicznych dodatków.

W czasie poszukiwań idealnego olejku warto sprawdzić w sklepach ze zdrową żywnością i aptekach. W supermarketach można trafić na produkt przeznaczony do zastosowań przemysłowych.

Więcej kosmetycznych hitów:

Kosmetyki za grosze, które was pozytywnie zaskoczą
Znamy następcę olejku kokosowego!
Idealne na lato - perfumowane mgiełki do ciała
 

Tagi: włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Ja mam teraz takie serum na włosy z olejkiem arganowym i buriti i idealnie regeneruje, wzmacnia i nawilża włosy. Nie testuje na swoich włosach, ten jest dla mnie sprawdzony i mogę go śmiało polecić dalej:)