www.shuterstock.com

Od czego zależy kondycja Twoich włosów?

To, jak piękne będą Twoje włosy, zależy od szeregu czynników. Ich znajomość sprawi, że takie hasła, jak: brzydkie, przesuszone, matowe, łamliwe czy przetłuszczone będą Ci obce. Co wpływa na stan i wygląd włosów?
/ 22.09.2016 15:19
www.shuterstock.com

Aby Twoja czupryna była zdrowa i budziła podziw innych osób, musisz odpowiednio o nią zadbać. Zdecydowanie więcej uwagi wymagają włosy „problemowe” (ze skłonnością do łupieżu, przetłuszczania się, przesuszone). Pielęgnacja nie powinna być jedynie „chwilowym zrywem”, kiedy włosy mają się źle, lecz stałym punktem naszego tygodnia.

Polecamy: Jak radzić sobie z łupieżem?

Powakacyjne problemy

Lato to czas relaksu, odpoczynku na świeżym powietrzu. Dopiero po zakończeniu sezonu wakacyjnego zauważamy, iż poza piękną opalenizną pozostała nam niemiła pamiątka w postaci suchych, łamliwych włosów. To efekt działania promieni słonecznych. Nasze włosy są jeszcze bardziej narażone, jeśli nie stroniliśmy od kąpieli w chlorowanej czy słonej wodzie. Po powrocie z urlopu dobrze jest udać się z wizytą do fryzjera/fryzjerki i podciąć zniszczone końcówki. Wiele salonów oferuje także zabiegi mając na celu poprawę stanu czupryny. Możemy również pokusić się po specjalistyczne odżywki. Wiele firm oferuje mgiełki do włosów zawierające filtry UV.

Dieta

Jeśli nasze żywienie jest monotonne, możemy cierpieć z powodu niedoborów składników mineralnych i witamin. Jest to istotne, gdyż poszczególne z nich warunkują dobrą kondycję włosa. Przykładowo jeśli mamy niedobór witaminy B6 – możemy obserwować zwiększone wypadanie włosów. W przypadku zbyt małej podaży produktów będących źródłem biotyny – może nam dokuczać wzmożone przetłuszczanie się kosmyków.

Przeczytaj: dział Włosy i paznokcie

Odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne

Kosmetyki powinniśmy zawsze dobierać do rodzaju włosów i ewentualnych problemów z nimi związanych. Jeśli zauważamy u siebie efekty nadmiernego wytwarzania łoju na skórze głowy (włosy się przetłuszczają, są obciążone, brak im puszystości, łatwo opadają), nie powinniśmy stosować ciężkich odżywek, czy kosmetyków przeznaczonych do włosów suchych – pogłębią nasz problem. Jeśli mamy trudności z określeniem typu włosów, warto skorzystać z porady dermatologa. Specjalista pomoże nam dobrać preparaty do stanu i kondycji naszych włosów.

Koloryzacja

Farbowanie związane jest ze znaczną ingerencją w strukturę włosa, może także pogarszać jego kondycję. Ucierpieć mogą zwłaszcza włosy, które poddano zabiegowi rozjaśniania. Po zmianie koloru warto zainwestować w odpowiednie odżywki (do włosów farbowanych). Jeśli do tej pory nie farbowałyśmy włosów, warto trochę dłużej zastanowić się przed podjęciem ostatecznej decyzji.