Ochrona włosów w saunie fot. Fotolia

Ochrona włosów w saunie

Sauna fińska może negatywnie wypływać na włosy. Podpowiadamy, jak je właściwie chronić, aby zachowały swój blask i sprężystość.
/ 16.10.2014 12:28
Ochrona włosów w saunie fot. Fotolia

Sauna fińska o ile zbawiennie wpływa na skórę, jest już mniej łaskawa dla naszych włosów. Wysoka temperatura (sięgająca czasem ponad 100 st.) oraz bardzo mała wilgotność powietrza niekorzystnie wpływają na kondycję naszych włosów. Tracją one swoją naturalną wilgotność, stają się matowe, łamliwe, a przy częstych seansach nawet wypadają. Jak o nie właściwie dbać?

Chroń włosy w trakcie pobytu w saunie fińskiej

Do sauny należy wchodzić z suchymi włosami. Włosy najlepiej związać miękką frotką i zabezpieczyć przed temperaturą. W tym celu zrób z ręcznika klasyczny turban lub pomyśl o zakupie specjalnej, oddychającej czapki z filcu. Zakrycie głowy chroni włosy i ich cebulki przed przegrzaniem.  Ze szczególną troską do swoich włosów powinny podejść posiadaczki włosów suchych i przetłuszczających się. Bez odpowiedniej ochrony, ich codzienne problemy z włosami mogą się nasilić po saunie.

- Podczas pobytu w saunie łuski włosów rozchylają się uwalniając całą wilgoć, która była wcześniej pod nimi zgromadzona - mówi Magdalena Cichoń, kosmetolog Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona. Umiejętne potraktowanie włosów podczas ekspozycji na tak ekstremalne dla nich warunki to podstawa. - Rozchylone łuski włosa i pory skóry można wykorzystać jako najlepszy materiał do wchłaniania substancji odżywczych, których chcemy im dostarczyć – dodaje kosmetolog.

Szczególnie polecane jest regularne stosowanie specjalnych kosmetyków ochronnych, bogatych w aktywne składniki, które w warunkach wysokiej temperatury będą bardzo efektywnie wnikać w głąb włosa. Jeśli używasz prostownicy, na pewno masz je w swojej kosmetyczce.
Przed ostatnim seansem w saunie warto nałożyć na włosy maskę odbudowującą, która otuli każde włókno włosa, a ciepło pozwoli na lepsze i szybsze przyswajanie składników aktywnych, które dogłębnie zregenerują i wzmocnią.

Pielęgnacja włosów po saunie

- Po wyjściu z sauny należy pamiętać, by spłukać włosy chłodną wodą. Zabieg ten pozwoli domknąć łuski, co ograniczy utratę wilgoci, puszenie się i łamliwość – tłumaczy Magdalena Cichoń. Ponadto schłodzona skóra głowy nie będzie też skłonna do nadmiernej produkcji sebum.

Następnie w letniej wodzie myjemy włosy – najlepiej szamponem oczyszczającym, który usunie zanieczyszczenia zgromadzone na włosach lub szamponem nawilżającym, który zredukuje utratę wody. Obowiązkowo nakładamy odżywkę do włosów i pozostawimy ją na 5 minut, pozwalając włosom zregenerować się. 

Zobacz też:

Tagi: sauna, włosy