POLECAMY

Chroń włosy na wakacjach

Twoje włosy latem wymagają więcej troski niż zwykle. Baw się więc dobrze na urlopie, ale dbaj nie tylko o skórę i piękną opaleniznę.
Chroń włosy na wakacjach fot. Fotolia
Ochrona włosów podczas wakacji jest niezwykle ważna, jeśli nie chcesz mieć z nimi problemów jesienią. Proste i skuteczne sposoby nie wymagają specjalnych zabiegów, a zapewnią włosom zdrowy wygląd.

Poznaj 10 zasad, które pomogą ci ochronić włosy przed letnimi zagrożeniami:

1. Osłaniaj głowę nakryciem


Czapka, kapelusz czy chusteczka w dużej części ochronią włosy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Pod ich wpływem pasma tracą kolor i przesuszają się – wysoka temperatura rozchyla łuski pokrywające włos i odsłania jego rdzeń podatny na uszkodzenia. Pamiętaj, że im jaśniejsze włosy, tym bardziej są narażone, ponieważ naturalny pigment nie chroni ich przed uszkodzeniami.

2. Stosuj kosmetyk ochronny z zawartością filtrów UV


Nakładaj go szczególnie wtedy, gdy przebywasz dłużej na wolnym powietrzu. Użyj np. mgiełki nawilżającej z aktywnym wyciągiem z bursztynu, (np. Farmona, ok. 7 zł). Kosmetyk ochronny warto nakładać wychodząc na plażę i co jakiś czas ponawiać aplikację (podobnie jak robisz to z kremami do opalania).

3. Stosuj preparat chroniący przed działaniem sol i chloru


Zanim zanurzysz się w morskiej kąpieli lub chlorowanej wodzie basenu zastosuj preparat chroniący włosy przed szkodliwym działaniem soli i chloru (np. olejek ochronny Sunsolaris Biolage, Matrix, ok. 45 zł). Obie te substancje uszkadzają łuski pokrywające powierzchnię każdego włosa, osłabiają jego strukturę i wypłukują pigment z pasm farbowanych.

4. Po wyjściu z morza lub basenu dobrze wypłucz włosy pod prysznicem


Bieżąca woda zmyje z nich sól i chlor. Jeśli przy kąpielisku nie ma takiej możliwości, zawsze miej ze sobą dodatkową butelkę z wodą.

5. Nie rozczesuj na siłę mokrych włosów


Jeśli są splątane obficie spryskaj je odżywką w sprayu lub olejkiem ochronnym. Rozczesz grubym grzebieniem o rzadkich zębach.

6. Przed umyciem włosów po powrocie z plaży starannie wyszczotkuj je na sucho


Najlepiej szczotką z naturalnego włosia – jest delikatna, nie uszkodzą kosmyków, a dobrze je oczyszcza z piasku, kryształków soli, olejków i kremów do opalania. Zacznij od pasm na karku. Najpierw pochyl się do przodu i sczesuj je w dół od samych nasad po końce. Następnie podnieś głowę i przeczesz całość do tyłu i w dół.  

7. Myj głowę delikatnym, nawilżającym szamponem


Rób to zawsze, kiedy tylko poczujesz taką potrzebę. Nawet co dzień – podczas upalnych dni skóra głowy ma tendencje do wydzielania większej ilości łoju i może się szybciej przetłuszczać. 

8. Stosuj spray odżywczo-regenerujący zamiast odżywki do włosów


Zamiast odżywki do spłukiwania stosuj po myciu odżywczo-regenerujące spraye. Ich skład jest podobny do tradycyjnych odżywek, ale konsystencja jest o wiele lżejsza i nie wymagają spłukiwania (np. Cement Ceramidy, Elseve, ok. 18 zł). 

9. Używaj maseczek regenerujących włosy


Przynajmniej dwa razy w tygodniu nałóż na włosy maskę regenerującą (np. Biovax z keratyną i jedwabiem, ok. 15 zł), aby zachowały sprężystość i elastyczność.


10. Zrezygnuj zupełnie lub zmniejsz ilość środków do stylizacji


Ponieważ obciążają włosy. Jeśli nie możesz się bez takiego kosmetyku obyć, sięgnij po lakier lub piankę z filtrami UV (np. pianka Color Protect, Nivea, ok. 18 zł). Staraj się nie stylizować fryzury na gorąco – suszarkę i prostownicę najlepiej zostaw w domu. Pozwól włosom schnąć wolniej, bez pomocy tych urządzeń.

Jak dbać o włosy latem:Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Przyjaciółka".

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)