POLECAMY

O siwiźnie, czyli naukowcy biorą włosy w swoje ręce

Naukowcy ciągle pracują nad rozwiązaniem zagadki siwych włosów. Wiadomo na pewno, że siwienie spowodowane jest spadkiem aktywności melanocytów. Ale to nie wszystko. Odkryto również, że produkcję melaniny może blokować nadmiar nadtlenku wodoru. Czy jest szansa, że naukowcy znajdą sposób na zatrzymanie siwienia?
O siwiźnie, czyli naukowcy biorą włosy w swoje ręce

Woda utleniona a włosy

Naukowcy odkryli, że w siwiejących włosach pojawia się za dużo nadtlenku wodoru (czyli wody utlenionej), który blokuje produkcję melaniny (obu jej rodzajów). Przyczynia się do tego spadek ilości enzymów, które zapobiegają siwieniu, ponieważ niedobory MSR A i MSR B blokują produkcję tyrozynazy (też jest konieczna do produkcji melaniny). Wiadomo, że zbyt mało aktywność tych enzymów powoduje, że nadtlenek wodoru gromadzi się w środku włosów.

Zobacz też: Czy tylko starsi ludzie siwieją?

Co nam pozostaje?

Okazuje się, że jak na razie cała ta wiedza, chociaż bardzo istotna, nie prowadzi jeszcze do uporania się z siwizną i nadal medycyna i kosmetologia mogą osobom z siwymi włosami zaproponować jedynie farbowanie włosów oraz używanie odsiwiaczy, które jednak nadają włosom nie zawsze dobrze akceptowany kolor.

Co jest przyczyną?

Czasami przyczyną (szczególnie przedwczesnego) siwienia włosów może być choroba. Okazuje się, że nie można lekceważyć objawów wczesnej siwizny – zawsze powinna podlegać pełnej diagnostyce medycznej. Bardzo często siwizna to wynik nadczynności tarczycy, a szczególnie niekorzystnie działa nadmiar jodu. Po ustabilizowaniu się pracy tarczycy włosy przestają siwieć, a nawet można zauważyć cofanie się siwizny.

Czasami nadmiar selenu powoduje również pojawienie się siwych włosów. Nie należy ulegać twierdzeniom niektórych lekarzy, którzy bez badań stwierdzają, że siwienie ma podłoże genetyczne. Nawet przedwczesne siwienie, które wystąpiło u któregoś z rodziców, nie musi być genetycznie uwarunkowane, ponieważ rodzic mógł mieć zaburzenia w pracy tarczycy i to może okazać się dziedziczne, ale możliwe do wyleczenia.

Trzeba również pamiętać o tym, że silne lub długo trwające stresy powodują również siwienie włosów.

Zobacz też: Dlaczego włosy siwieją?

Nadzieja?

Podsumowując te rozważania, nie ma niestety optymistycznych wniosków dla osób z siwymi włosami. Tylko w nielicznych przypadkach siwienie jest związane z chorobą, której wyleczenie może zatrzymać siwienie włosów, a w wypadków zaburzeń pracy tarczycy dochodzi w niektórych przypadkach do cofnięcia się siwizny. Pozostała część ludzi musi pogodzić się z faktem siwienia i zdecydować na farbowanie lub używanie odsiwiacza.

Osoby o włosach ciemny blond, brąz (szatyni) mogą myć, a przynajmniej płukać włosy w naparze z szałwii, która również naturalnie przyciemnia włosy.

Naukowcy obiecują, że niedługo znajdą sposób na zatrzymanie siwienia, a na razie należy zadbać o siwe włosy, bo mają one tendencję do przesuszenia, stają się sztywne i trudno poddają stylizacji.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)