POLECAMY

Najlepsze szczotki i grzebienie do włosów – które wybrać?

Grzebień, szczotka plastikowa, z naturalnego włosia, a może Tangle Teezer? Które szczotki i grzebienie pielęgnują, a które mogą niszczyć włosy?

szczotki i grzebienie

fot. Fotolia

Szczotkowanie włosów jest nieco zapomnianą, ale bardzo prostą czynnością, która przynosi włosom zdumiewająco wiele korzyści. Dlatego warto znaleźć na nią przynajmniej kilkanaście minut dziennie. Jednak żeby efekty były widoczne, należy wybrać odpowiednią szczotkę i grzebień. Oto krótki przegląd, w co warto zainwestować.

Naturalne czy sztuczne?

Dobra szczotka to podstawa pielęgnacji włosów. Odpowiednio dobrana stanie się sprzymierzeńcem, nie będzie plątać i wyrywać włosów, a codzienne szczotkowanie zamieni w  prawdziwą przyjemność.

Szczotki wykonane są z różnych materiałów. Najczęściej spotykane rękojeści są z drewna, plastiku i metalu. Z kolei włosie w szczotkach może być:

  • naturalne – ze szczeciny dzika lub borsuka,
  • sztuczne – z plastiku lub metalu,
  • mieszane.

Przy wyborze szczotki warto kierować się nie tylko materiałem, z którego jest wykonana, ale też długością swoich włosów. W przypadku długich, półdługich i grubych, należy wybierać płaskie szczotki o dużej średnicy, zaś w przypadku krótkich i cienkich, o małej średnicy.

Tangel Teezer – czy warto kupić?

Tangle Teezer to prawdziwy hit ostatnich lat. Szczotka ta ma unikalny kształt ząbków zrobionych ze specjalnego elastycznego tworzywa. Tangle Teezer bardzo dobrze rozczesuje splątane kosmyki, zarówno mokre, jak i suche. Działa jednocześnie delikatnie i skutecznie.

Szczotka Tangle Teezer nadaje się również do masowanie skalpu. Skóra głowy jest dzięki temu lepiej ukrwiona, a do mieszków włosowych dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. To pobudza włosy do wzrostu i zapobiega ich wypadaniu.

Tangle Teezer bardzo dobrze sprawdzi się u posiadaczek zarówno krótkich, jak i długich włosów.

Szczotki z naturalnego włosia

Szczotki z naturalnego włosia wykonane są najczęściej ze szczeciny dzika albo borsuka. Poszczególne pędzle formowane są tu z kilku włosów o różnej długości.  Chodzi o to, by jak najdokładniej rozczesywały kosmyki i, co najważniejsze, nie uszkadzały ich mechanicznie.

Na początku używania szczotki z naturalnego włosia włosy mogą się trochę elektryzować. Gdy się już przyzwyczają, problem powinien ustąpić. Przy nasilonym elektryzowaniu się można popsikać włosie odżywką w spray’u albo zastosować preparat antystatyczny. 

Regularne używanie szczotki z naturalnego włosia sprawia, że włosy stają się delikatne, miękkie, bardziej lśniące. Tego typu szczotki bardzo ładnie zamykają łuski włosa, dzięki czemu jest on chroniony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Zobacz też: Jak dodać blasku matowym włosom?

A może grzebień?

Grzebień bardzo dobrze sprawdzi się przy rozczesywaniu włosów tuż po ich umyciu. Najlepsze są te z szeroko rozstawionymi zębami. Dlaczego? Bo nie będą plątać i szarpać mokrych kosmyków. Poza tym przydadzą się też do rozczesywania suchych włosów.  

Bardzo dobre są grzebienie wykonywane z muszli, szylkretu lub kości, ale niestety trudno je dostać i są stosunkowo drogie. Można je zastąpić innym naturalnym produktem – drewnem. Drewniany grzebień będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż plastikowy z gęstymi ząbkami. Ten lepiej pozostawić panom z krótkimi włosami.

Czego lepiej unikać?

Włosy są bardzo delikatne, nie lubią szarpania i gwałtownych ruchów, dlatego tak ważne jest, żeby dobrać odpowiednią szczotkę. Radzimy unikać tych z metalowymi igłami i wystającymi plastikowymi kulkami. Niestety, łatwo plączą włosy, powodując w nich mikrouszkodzenia. Efekt? Kosmyki się łamią i wypadają.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, lepiej darować sobie także plastikowe grzebienie z gęsto rozstawionymi zębami. Na pewno nie będą dobrze rozczesywać włosów, a jedynie je szarpać i wyrywać.

Warto też uważać na chińskie podróbki. Niestety w wielu sklepach czy na aukcjach internetowych można kupić szczotki łudząco podobne do Tangle Teezer. Nie mają one jednak takich samych właściwości.

Pielęgnacja szczotek

Aby szczotka długo nam służyła, trzeba ją odpowiednio pielęgnować.

  1. W tych z naturalnego włosia oprawka najczęściej wykonana jest z drewna.  Nie należy zanurzać jej w wodzie, bo można ją zniszczyć. Szczotkę z naturalnego włosia najlepiej regularnie wyczesywać za pomocą drugiego grzebienia z watą nasączoną spirytusem. To chyba najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy sposób dbania o higienę.
  2. W przypadku zwykłej, plastikowej szczotki należy regularnie usuwać z niej włosy i raz w tygodniu myć wodą z dodatkiem mydła albo szamponu. Później osuszyć ręcznikiem albo suszarką. Dzięki temu szczotka zawsze będzie czysta.

Szczotki do włosów nie należy pożyczać drugiej osobie. Nie korzystajmy też z cudzego grzebienia. To niestety prosta droga do zakażenia się pasożytniczymi chorobami skóry głowy.

Zobacz też: Czy wszystkie alkohole w składach kosmetyków do włosów są szkodliwe?

Materiał przygotowany przez klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Jeszcze nie tak dawno w mojej łazience rządziła okrągła szczotka. Mam mocno przyklapnięte włosy i właśnie za pomocą tej szczotki i suszarki próbowałam sobie z tym jakoś poradzić. Wychodziło różnie. Ale od niedawna szczotka poszła w zapomnienie, kupiłam urządzenie, które zostało stworzone chyba specjalnie dla mnie Volum'24 Rowenta. Nie mam teraz już żadnych problemów z objętością włosów :)