włosy, trendy, pielęgnacja fot. FREE

Najczęstsze pytania dotyczące koloryzacji

Choć już 70 procent Polek farbuje włosy, wciąż mamy wiele wątpliwości, jak powinno się to robić! Przeczytaj nasze rady i śmiało nadaj pasmom piękny kolor.
/ 22.11.2010 15:00
włosy, trendy, pielęgnacja fot. FREE
Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące farbowania:

Czy można farbować zniszczone włosy?
Do zniszczonych pasm najlepiej wybrać szampon koloryzujący. To łagodny preparat o niskiej zawartości wody utlenionej, a to właśnie ona sprawia, że pasma stają się szorstkie i łamliwe. Wprawdzie nie da on trwałego koloru jak farba, ale będzie znacznie bezpieczniejszy dla włosów.


Jak sprawdzić, czy farba nie uczula?

Dwa dni przed koloryzacją trzeba zrobić próbę uczuleniową. W zgięciu łokcia lub za uchem nanieś odrobinę farby. Po 20 min ją zmyj. Jeśli skóra zareaguje pieczeniem, zaczerwienieniem, lepiej zmienić preparat.


Czy można skrócić czas farbowania, by kolor wyszedł jaśniejszy?
Niestety nie. Intensywność koloru nie zależy od czasu farbowania. Najlepiej trzymać się instrukcji dołączonej do opakowania. Oczekiwany kolor uzyskuje się w kilku etapach farbowania i nie można tego procesu przerywać w dowolnej chwili. Jeśli spłuczesz barwnik wcześniej, niż zaleca producent farby, kolor może być nieregularnie położony, a nawet w ogóle niewidoczny.


Czy po koloryzacji można zrobić trwałą?
Lepiej zrobić najpierw trwałą ondulację, gdyż zabieg ten może zmienić kolor farby. Z farbowaniem zaczekaj przynajmniej dwa tygodnie, włosy mniej się zniszczą.


Jak samodzielnie zrobić balejaż?
Trzeba kupić zestaw zawierający farbę do pasemek, czepek z dziurkami oraz rękawiczki. Farbę należy połączyć w miseczce z wodą utlenioną. Następnie nakłada się czepek na suche włosy, pasemka wyciąga szydełkiem przez dziurki i nakłada na nie farbę za pomocą pędzelka lub szczoteczki. Warto poprosić o pomoc koleżankę, bo samemu trudno zafarbować włosy z tyłu głowy.


W jaki sposób pielęgnować włosy ufarbowane na blond?
Problemem włosów rozjaśnianych jest ich suchość, brak połysku i żółty odcień. Warto więc zainwestować w szampony i odżywki do włosów blond z aminokwasami, witaminami i leczniczymi wyciągami roślinnymi (np. Świetlisty Blond, Gliss Kur; Pasemka i Blask, Garnier Fructis). Preparaty te zawierają też pigmenty, które zapobiegają żółknięciu koloru, oraz składniki nabłyszczające i rozświetlające. Jeśli mimo ich stosowania pasma żółkną, warto sięgnąć po specjalne fioletowe szampony lub płukanki, które likwidują ten problem, przywracając pasmom szlachetny blond.


Czy szampony przeciwłupieżowe niszczą kolor włosów farbowanych?
Tak, szampony te ścierają lekko powierzchnię włosa, co sprawia, że już po kilku myciach kolor blaknie i matowieje. Podobnie działają szampony głęboko oczyszczające, które usuwają z włosów resztki środków do stylizacji.


Co zrobić, gdy okaże się, że kolor wyszedł nieudany?
Jeśli włosy są za ciemne, pozostaje jedynie wizyta u fryzjera (i rozjaśnienie go np. pasemkami). Może także się zdarzyć, że włosy zamiast blond stały się żółte. Wtedy można umyć je szamponem zapobiegającym żółknięciu (np. Marion Kosmetyki). Jeśli to nie pomoże, idź do fryzjera (możliwe, że będzie potrzebny zabieg dekoloryzacji). Gdy sama położysz nową farbę, trudno będzie przewidzieć efekt. Niewykluczone, że włosy zafarbują się na kolor zielony!


Na pytania odpowiedział: trener fryzur Marcin Georgijew, stylista Schwarzkopf Professional

Masz pytanie dotyczące farbowania? Zadaj je na uroda.pl
Tagi: włosy