fot. Fotolia
Przyczyny wypadania włosów
Człowiek ma około 100 000 włosów na głowie. Średnio w ciągu dnia traci ich od 50 do 70. Jest to proces naturalny, który nie powinien nikogo niepokoić. Niestety u niektórych osób wypada ich znacznie więcej. Wtedy warto udać się do dermatologa, aby ustalić przyczynę zaistniałego problemu oraz wybrać najlepszą formę leczenia.
Przyczyn nadmiernego wypadania włosów, a co za tym idzie, ich przerzedzenia, jest bardzo wiele. W dermatologii istnieje podział na:
- łysienie niebliznowaciejące – czyli np. łysienie androgenowe, telogenowe lub plackowate;
- łysienie bliznowaciejące – czyli np. liszaj płaski przymieszkowy, toczeń rumieniowaty krążkowy.
Czym jest łysienie androgenowe?
Jednym z pierwszych symptomów łysienia androgenowego u mężczyzn są zakola oraz przerzedzenie włosów na szczycie głowy. Objawy pojawiają się zwykle między 30. a 40. rokiem życia, ale mogą wystąpić także w okresie nastoletnim. Ten typ łysienia można zaobserwować również u kobiet.
– Czasami przerzedzeniu włosów w okolicy szczytu głowy oraz na skroniach towarzyszy łojotok, trądzik i nadmierne owłosienie, czyli tzw. hirsutyzm. Przyczyną wystąpienia tej choroby jest zwiększony poziom hormonów męskich we krwi lub nadwrażliwość włosów na nie – tłumaczy dr Marta Kurzeja, specjalista z kliniki ESTELL.
Czym jest łysienie telogenowe?
Gdy włosów ubywa równomiernie na całej skórze głowy, możemy mieć do czynienia z łysieniem telogenowym. Najczęściej wiąże się ono z niedoborem mikroelementów oraz zaburzeniami funkcji tarczycy.
Czym jest łysienie plackowate?
Rzadziej spotykamy się z łysieniem plackowatym, w przebiegu którego na skórze głowy tworzą się ogniska pozbawione włosów. Powoduje je nadmierna aktywność układu odpornościowego, który niszczy swoje własne mieszki włosowe.
Czym jest łysienie bliznowaciejące?
– W ostatnim czasie coraz częściej diagnozuje się niestety łysienie bliznowaciejące, które w zawansowanej formie prowadzi do zniszczenia mieszków włosów, co powoduje, że odrost włosów jest już niemożliwy. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka nadmiernego wypadania włosów oraz właściwe leczenie – dodaje dr Kurzeja.
Mezoterapia igłowa – skuteczna metoda w walce z wypadaniem włosów
Medycyna estetyczna oferuje wiele niechirurgicznych zabiegów regeneracyjnych, które zapobiegają nadmiernej utracie włosów. Najskuteczniejszym z nich jest mezoterapia igłowa skóry głowy, która powinna odbywać się pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Na pierwszej wizycie zaleca się odbycie konsultacji w celu dobrania środków do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Podczas zabiegu lekarz, przy pomocy specjalnego pistoletu zakończonego cienką igłą, robi śródskórne mikronakłucia. Następnie podaje w skórę głowy specjalne koktajle odżywcze oraz środki farmakologiczne (np. steroidy), dzięki którym włosy są lepiej odżywione, zdrowsze i mocniejsze. Po zabiegu pacjent może od razu wrócić do swoich normalnych aktywności.
– Mezoterapia igłowa na skórę głowy jest polecana przede wszystkim osobom, które cierpią na łysienie androgenowe albo telogenowe. Jest ona skuteczna również w przypadku pacjentów, u których utrata włosów jest zmianą hormonalną na skutek ciąży – dodaje dr Kurzeja.
Zobacz też: Jak zwalczyć swędzenie skóry głowy?
Rodzaje preparatów w mezoterapii igłowej
- REGENERIS – osocze bogatopłytkowe uzyskane z krwi pacjenta, które zawiera szereg czynników wzrostu. Umożliwia to doskonałą regenerację oraz stymulację wzrostu włosów. Zabieg ten poprawia także mikrokrążenie w obrębie skóry głowy.
- Preparat NANO MESO SOLUTION PLACENTES – jego podstawową substancją jest ekstrakt z placenty, bogaty w peptydy i czynniki wzrostu; przyczynia się do aktywowania funkcji komórkowych oraz stymulacji włókien kolagenowych i elastynowych.
- Preparat NANO MESO SOLUTION SESKAVEL MULBERRY – składa się z: wyciągu z morwy białej, który wpływa na wzrost włosa; kwasu nikotynowego, który usprawnia mikrokrążenie i odżywianie tkanek; cynku i witaminy B6, które zapobiegają przemianie testosteronu (hormon ten przyczynia się do zwiększonej utraty włosów) oraz pentanolu, który nawilża i poprawia wygląd włosów.
- Preparat PILNEST BODY – jest to naturalny produkt składający się z substancji wytwarzanych przez organizm człowieka, czyli polinukleotydów; sprzyjają one odbudowie komórek skóry oraz zwiększają jej jędrność, napięcie i elastyczność – proces ten nazywa się biorewitalizacją.
Planując skorzystanie z oferty medycyny estetycznej, należy pamiętać o konsultacji medycznej. Jest ona niezbędna, ponieważ tylko lekarz może odpowiednio dobrać zabiegi dla pacjentki/pacjenta i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
Zobacz też: Mezoterapia igłowa - po pierwszym zabiegu
Źródło: materiały prasowe Estell/mn
WYPOWIEDZ SIĘ!