POLECAMY

Na czym polega laminowanie włosów żelatyną?

Laminowanie włosów to zabieg, który polega na pokryciu ich roztworem wykonanym z żelatyny. Żelatyna zamyka łuski włosów, zapobiega rozdwajaniu się końcówek, nawilża i odżywia. Jak laminować włosy? Poznaj trzy proste sposoby!
Na czym polega laminowanie włosów żelatyną? fot. Fotolia

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o zabiegu laminowania, który ma być tanim i skutecznym sposobem na poprawienie stanu suchych, zniszczonych włosów z rozdwajającymi się końcówkami. I podobnie jak laminując dokumenty pokrywamy je specjalna osłonką, tak porównywalny efekt uzyskuje się na włosach.

Zadaniem laminowania ma być zabezpieczenie i wygładzenie pasm na całej długości. Profesjonalny zabieg oferują specjaliści z salonów fryzjerskich, ale liczne grono pań w poszukiwaniu taniej alternatywy zdecydowała się na przeprowadzenie kuracji za pomocą... żelatyny spożywczej.

Skąd pomysł, by kłaść żelatynę na włosy?

Żelatyna jest produktem pochodzenia zwierzęcego (jej zamiennikiem jest żelatyna wegańska). Pozyskuje się ją z kości i chrząstek zwierząt. Stanowi nieocenione źródło białka, który jest podstawowym budulcem włosów.

Na czym polega laminowanie włosów?

Laminowanie włosów polega na pokrywaniu ich roztworem wykonanym z żelatyny. To swego rodzaju proteinowa odżywka domowej roboty, która już po jednym użyciu nada włosom blasku i wygładzi je na całej długości. I choć nie wykazuje działania naprawczego i odbudowującego (jak hydrolizowana keratyna czy jedwab), to jednak zapobiega odparowywaniu wilgoci z wnętrza włosa.

Laminowanie włosów żelatyną ma za zadanie zamknięcie łusek oraz wyeliminowanie problemu rozdwajających się końcówek. Włosy stają się nawilżone, odżywione, wygładzone, sypkie, łatwe do rozczesywania i jedwabiście miękkie w dotyku. Wyglądem przypominają włosy modelek z reklam.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg laminowania włosów?

Generalnie zabieg może być wykonany na każdym rodzaju włosów, z tą różnicą, że najlepsze efekty zauważalne są na pasmach o porowatości niskiej, średniej oraz mieszanej.

Posiadaczki włosów o wysokiej porowatości powinny raczej unikać tego zabiegu, gdyż w ich przypadku istnieje największe ryzyko przeproteinowania pasm.

Jak wykonać laminowanie włosów? 3 sposoby

  1. Zabieg laminowania polega na umyciu włosów szamponem i nałożeniu wcześniej sporządzonej mikstury z 1 łyżki żelatyny rozpuszczonej w 2-3 łyżkach gorącej, ale nie wrzącej wody z dodatkiem odżywki lub maski używanej na co dzień. Jeśli byłby problem z rozpuszczeniem mieszanki, dla łatwiejszego rozprowadzenia można całość podgrzać. Miksturę trzymamy na włosach co najmniej pół godziny, najlepiej w czepku, a potem obficie i długo spłukujemy chłodną wodą. To najbardziej powszechny sposób laminowania włosów.
  2. Niektóre panie preferują nakładanie żelatyny przed umyciem włosów. Do jej sporządzenia potrzebne są 2 łyżki żelatyny, 3 łyżki gorącej wody oraz łyżka oliwy z oliwek, łyżeczka soku z cytryny oraz 1-2 łyżki stosowanej na co dzień odżywki. Żelatynę najpierw dokładnie rozpuszczamy w wodzie, a gdy ta przestygnie, dodajemy pozostałe składniki. Całość dokładnie mieszamy. Następnie na delikatnie zwilżone włosy nakładamy mieszankę na około 40 minut, a potem zmywamy szamponem i nakładamy odżywkę lub maskę.
  3. Trzeci sposób laminowania włosów polega na nakładaniu żelatynowej maski przed ich umyciem i aktywowania jej składników gorącym powietrzem. Miksturę sporządzamy z łyżki żelatyny, trzech łyżek gorącej wody, łyżeczki oliwy z oliwek i łyżeczki z soku z cytryny. Na początku dokładnie łączymy żelatynę z wodą, a dopiero po jej ostygnięciu dodajemy pozostałe składniki. Całość nakładamy pasmo po paśmie na zwilżone wcześniej włosy i suszymy suszarką z ciepłym nawiewem. To powoduje otwarcie się łusek i wnikanie białej żelatyny do wnętrza pasm. Po wysuszeniu otrzymamy sztywne włosy, jednak po umyciu ich szamponem i po nałożeniu odżywki staną się miękkie i jedwabiste w dotyku.

Zobacz też: Od czerni do blondu, czyli na czym polega dekoloryzacja?

Uważaj na przeproteinowanie włosów!

Na rezultaty z przeprowadzonego zabiegu nie trzeba długo czekać, gdyż zauważalne są już po całkowitym wyschnięciu włosów. Niestety, nie są one na tyle długotrwałe i regenerujące, aby wystarczyły kilka dni czy tygodni – tak jak w przypadku profesjonalnych zabiegów.

Nie zalecane jest również częste wykonywanie kuracji, gdyż zbyt duża ilość protein spowoduje, że pasma staną się przesuszone, napuszone i pozbawione blasku, czyli będzie dokładnym przeciwieństwem efektów, jakie udało się osiągnąć na samym początku kuracji.

Do innych objawów przeproteinowania włosów należy:

  • łamliwość,
  • kruchość,
  • „sianowatość” włosów.

Proteiny bardzo dobrze „lubią się” z emolientami, czyli składnikami o mocnym działaniu nawilżającym skórę. Dlatego, aby uniknąć ich przeproteinowania, zaleca się użyć do sporządzenia mikstury odżywki lub maski, która ma w swym składzie olejek.
Nie zaleca się wykonywać laminowania włosów częściej niż co dwa tygodnie.

Zobacz też: Wypadają ci włosy? Wypróbuj te kosmetyki!

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
o takim pomyśle nie słyszałam, za to robię coś co poznałam jakiś czas temu tzn płukanki z soku za aloesu na włosy. znalazłam taki dobry sok w oleofarmie i robię je regularnie. efekty są bardzo dobre :)