Keratynowe prostowanie włosów - efekty, opinie i cena

Keratynowe prostowanie włosów fot. ImaxTree/ AgencjaFree
Keratynowe prostowanie sprawia, że włosy stają się olśniewająco gładkie i lśniące. Ile utrzymują się efekty po zabiegu? Czy każda z nas może sobie na niego pozwolić?
Marta Słupska / 23.02.2020 12:27
Keratynowe prostowanie włosów fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który opracowano w Brazylii, z myślą o kobietach z niesfornymi, kręconymi, wysuszonymi słońcem włosami. To jedna z najlepszych metod na poskromienie puszących się, trudnych do ułożenia pasm

Spis treści:

  1. Dla kogo?
  2. Jak wygląda zabieg?
  3. Jak dbać o włosy po zabiegu?
  4. Czy jest bezpieczne?
  5. W salonie czy w domu?
  6. Cena i efekty zabiegu

Keratynowe prostowanie włosów - dla kogo?

Szczególnie tym z was, których włosy są zniszczone, matowe, łamliwe, gdy brakuje im blasku, regeneracji i wygładzenia. Takie pasma charakteryzują się ubytkami keratyny - naturalnego budulca włosa. Keratynę tracimy w wyniku nadmiernej stylizacji włosów, kontaktu z promieniami UV, farbowania i niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Na keratynowe prostowanie nie powinny się natomiast decydować posiadaczki włosów ze skłonnością do przetłuszczania. Keratyna mocno nawilża włosy, co przyniesie wówczas niekorzystny efekt.

Jak wygląda keratynowe prostowanie włosów?

W zależności od długości włosów zabieg keratynowego prostowania trwa średnio około 2 godzin. W pierwszej kolejności fryzjer myje dwukrotnie głowę specjalnym szamponem, który otwiera łuski włosów. Następnie odsącza włosy ręcznikiem i suszy je, używając średniego nawiewu.

W dalszej kolejności nakłada pędzelkiem keratynę, którą należy potrzymać na włosach około 20-30 minut. Na końcu ponownie suszy włosy i bardzo dokładnie prostuje każde pasmo za pomocą prostownicy.

Jak dbać o włosy po zabiegu?

Bezpośrednio po keratynowym prostowaniu włosów nie wolno:

  • przez 2-3 dni myć włosów,
  • do czasu umycia głowy chodzić na basen lub do sauny, by włosy się nie zmoczyły,
  • do czasu umycia głowy wiązać włosów, spinać ich ani zaginać.

Jeśli w tym czasie włosy się zagięły (np. w nocy), należy je wyprostować prostownicą.

Aby efekty keratynowego prostowania utrzymały się jak najdłużej, należy unikać kosmetyków do włosów, które mają w swoim składzie:

  • SLS/SLES (Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate),
  • silikony (simethicone, trimethicone, cyclomethicone, cyclopentasiloxane, trimethylsilylamodimethicone, trimethylsiloxysilicates, dimethicone copolyol, lauryl methicone copolyol, hydrolyzed wheat protein, hydroxypropyl polysiloxane, PEG-silikony, amodimethicone, dimethicone, dimethiconol, beheonoxy dimethicone, phenyl trimethicone),
  • sól
  • alkohol 

Używanie kosmetyków z tymi składnikami powoduje szybsze wypłukiwanie się keratyny z włosów i tym samym skraca czas utrzymywania się efektów zabiegu!

Warto sięgać po kosmetyki, które mają w składzie keratynę, która będzie uzupełniała ubytki we włosach. Polecane są także delikatne kosmetyki do włosów dla dzieci (ale uwaga, tu także trzeba czytać etykiety!).

Keratynowe prostowanie włosów efekty
fot. Adobe Stock 

Czy keratynowe prostowanie włosów jest bezpieczne?

W preparatach do prostowania znajduje się formaldehyd, czyli aldehyd mrówkowy – bezbarwny, gryzący gaz i trucizna. Dopuszcza się jego stężenie w wysokości 0,2%, jednak zdarza się również takie 12%. Modyfikuje on białko włosów (keratynę) i sprawia, że włosy stają się gładkie. Jego toksyczność podkręca ciepło, stosowane podczas zabiegu. 

Zdaniem ekspertów z „The Sun” z września 2011 roku „w 1999 roku władze Kanady uznały tę substancję za toksyczną. W Europie niektóre jej zastosowania zostały zakazane, a Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem ogłosiła, że substancja ta jest znana ze swych właściwości kancerogennych (wywołujących raka)”.

Jednak osoby sprzedające produkty do keratynowego prostowania włosów uznały, że doniesienia o trujących właściwościach preparatu są nieprawdziwe. W drodze negocjacji ustalono, że nie ma 100% pewności co do bezpieczeństwa niektórych preparatów keratynowych i ich wpływie na zdrowie. 

Każdy natomiast ma prawo sprawdzić, czy wykorzystywany w salonie preparat znajduje się na liście substancji dozwolonych do użytku lub ma certyfikat wystawiony przez Unię Europejską.

Z keratynowego prostowania włosów powinny zrezygnować kobiety w ciąży!

W salonie czy w domu?

Zabieg keratynowego prostowania włosów najlepiej wykonywać w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Powinien go robić przeszkolony specjalista, używając do tego certyfikowanych preparatów i profesjonalnych narzędzi. Niefachowa obsługa grozi katastrofą. Jeśli nałoży się na przykład zbyt dużo preparatu, włosy będą oklapnięte, jakby przetłuszczone, a zbyt gorące żelazko może je przesuszyć, a nawet przepalić. 

Po wykonaniu zabiegu nie zaleca się farbowania włosów przez co najmniej dwa tygodnie od zakończenia kuracji. Z kolei strzyżenie warto wykonać dopiero po skończonej terapii.

Keratynowe prostowanie włosów cena
fot. Adobe Stock

Keratynowe prostowanie włosów - cena i efekty

Efekt keratynowego prostowania utrzymuje się od 3 do 5 miesięcy w zależności od rodzaju włosów, częstości mycia głowy i dbania o włosy po zabiegu.

Warto jednak wiedzieć, że jednokrotne wykonanie keratynowego prostowania włosów nie wystarczy i do podtrzymania uzyskanych efektów konieczne jest jego ponawianie.

Cena zabiegu zależy od ilości (i jakości) użytej keratyny, na ogół waha się od 400 do 800 zł.

Więcej o pielęgnacji włosów:
Laminowanie włosów żelatyną - efekty
Szampon w kostce - czy to może się udać?

Redakcja poleca

REKLAMA