Mezoterapia – zabieg powstrzymujący łysienie i wypadanie włosów

Wyróżniamy dwa rodzaje mezoterapii: bezigłową oraz igłową. Celem zabiegu jest pobudzenie cebulek włosowych do wzrostu – poleca się go więc szczególnie w przypadku łysienia i nadmiernego wypadania włosów. Na czym polega mezoterapia i kto nie może się jej poddać?
Mezoterapia – zabieg powstrzymujący łysienie i wypadanie włosów fot. Fotolia

Komu przyda się mezoterapia?

Mezoterapia to specjalistyczny zabieg, który jest polecany w szczególności osobom, które zauważyły u siebie oznaki nadmiernego wypadania włosów lub łysienia.

U zdrowego człowieka dziennie ma prawo wypaść około 100 włosów. Jeśli ich ilość jest znacząco wyższa albo włosy nie odrastają tak, jak powinny, wówczas mówimy o łysieniu. Utrata włosów może mieć charakter miejscowy lub obejmujący całą owłosioną skórę głowy.

Mezoterapia może stanowić rodzaj kuracji i zarazem profilaktyki. Za jej pomocą przywraca się skórze głowy odpowiednie mikrokrążenie i jednocześnie pobudza się cebulki do wzrostu.

Metodę tę poleca się nie tylko osobom dotkniętym łysieniem (zwłaszcza androgenowym czy plackowatym), ale też tym, które zaczęły tracić włosy w wyniku gorszego krążenia, zmian hormonalnych występujących w okresie ciąży i karmienia piersią, czy też wielu innych przyczyn, które mają podłoże czysto mechaniczne.

Inne wskazania do przeprowadzenia mezoterapii skóry głowy:

  • wypadanie włosów związane z niewłaściwą dietą, nadmiernym stresem czy promieniowaniem słonecznym,
  • łysienie typu męskiego,
  • łysienie rozlane.

Za sprawą mezoterapii możemy zatrzymać proces łysienia, a także sprawić, że włosy zaczną odrastać. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy włosy wkroczą w stan atrofii – wówczas ponowny porost nie będzie możliwy (to oceni specjalista).

Na czym polega mezoterapia?

Mezoterapia sprowadza się do ostrzykiwania skóry głowy na jej powierzchni specjalnymi substancjami, których zadaniem jest zahamowanie procesu wypadania włosów.

Dobór leków, które będą wstrzykiwane w skórę, jest ściśle uwarunkowany efektem końcowym, jaki chcemy uzyskać, oraz problemami, z jakimi zwrócimy się do specjalisty w tej dziedzinie. Jeśli chcemy, aby nasze włosy szybciej rosły, były wzmocnione i odżywione, wówczas należy zastosować leki o działaniu przeciwzapalnym, witaminy i składniki mineralne. W sytuacji, gdy chcemy powstrzymać proces wypadania włosów, konieczne jest zastosowanie specjalnych substancji, które mają odżywić włosy.

Zabieg mezoterapii trwa średnio około pół godziny.

Mezoterapia nie jest zabiegiem jednorazowym. Aby uzyskać oczekiwane efekty, należy ją powtarzać. Ostateczna ilość zabiegów, a także ich rozmieszczenie w czasie są uzależnione od tego, w jakim stadium zaawansowania jest choroba pacjenta oraz jakie są jego oczekiwania.

Zazwyczaj zabieg jest przeprowadzany w dwóch fazach. Zadaniem pierwszej jest wyleczenie stanów chorobowych oraz regeneracja skóry głowy i cebulek włosa. Kiedy już uda nam się to osiągnąć, wówczas faza druga będzie sprowadzać się jedynie do podtrzymania osiągniętych rezultatów.

W takiej sytuacji wykonywany jest zazwyczaj jeden zabieg na miesiąc na okres pół roku. Jeśli naszym marzeniem jest wzmożona pielęgnacja włosów oraz profilaktyka chroniąca przed ich wypadaniem, wówczas warto wykonywać mezoterapię raz na miesiąc.

Cena zabiegu bywa różna – w zależności od gabinetu, w którym jest wykonywany.

Mezoterapia - jak powstrzymać łysienie?

Rodzaje mezoterapii

Generalnie wyróżniamy dwa rodzaje mezoterapii: bezigłową oraz igłową. Pierwszą z nich wykonuje się, gdy jesteśmy we wczesnym stadium chorobowym, gdy włosy są osłabione w związku z sezonowym wypadaniem lub jeśli mamy na celu profilaktykę. W tym przypadku leki podaje się w formie fal ultradźwiękowych, które przenikają do głębszych warstw skóry.

Często jednak pacjenci wskazują, że choć jest ona bardziej komfortowa, to jednak nie przynosi takich rezultatów jak mezoterapia igłowa. Wszystko dlatego, że fale nie są w stanie dokładnie przeniknąć do organizmu, choćby wtedy, gdy na swej drodze napotkają zrogowaciały naskórek.

Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, trwa długo, a jej objawy są bardzo nasilone, wówczas konieczne jest zastosowanie mezoterapii igłowej, której efekty są bardziej zauważalne.

Jak dbać o skórę głowy po zabiegu?

Warto być świadomym tego, że po kuracji skóra przez jakiś czas będzie zaczerwieniona i nieco opuchnięta, a z czasem pojawią się na niej również niewielkie siniaki – to skutki uboczne zabiegu. Na szczęście mijają one bardzo szybko – zwykle już po kilku dniach.

Aby skóra głowy jak najszybciej powróciła do dawnej kondycji, ważne jest, by pacjent dostosował się do zaleceń i stosował odpowiednie preparaty do pielęgnacji skóry, unikał korzystania z solarium, sauny czy stosowania odżywek, a także wziął sobie do serca inne porady, jakich udzielił mu lekarz wykonujący zabieg.

Warto pamiętać, że aby po kuracji w miejscu nakłuć nie pojawiły się nieestetycznie wyglądające przebarwienia, zaleca się smarowanie ich kremem z filtrem do czasu, aż grudki na skórze całkowicie się wchłoną.

Dlaczego mężczyźni łysieją?

Przeciwwskazania do wykonania mezoterapii

Nie zaleca się wykonywać mezoterapii skóry głowy u:

  • kobiet ciężarnych,
  • kobiet karmiących piersią,
  • kobiet w okresie menstruacji.

Choroby, które wykluczają przeprowadzenie mezoterapii:

  • cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • alergie,
  • stany zapalne skóry.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także zażywanie leków przeciwzakrzepowych.

Silikony w kosmetykach do włosów – jak działają i jak je rozpoznać?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/miesiąc temu
Polecam spróbować mezoterapie, może nie jest za tania, ale już po 2 zabiegach można zauważyć efekt . Oczywiście u każdego to inaczej działa, ale nie spotkałam się żeby choć trochę komuś nie pomógł. U mnie w rodzinie to miałam ja z siostrą i bratem robione w tej samej Clinice Cosmetologice i każdy jest zadowolony.
/3 miesiące temu
@ola - Napisze na swoim przykladzie. Tez sie obawialam tego, ze pojde na zabiegi z marszu. Nic bardziej mylnego. Lekarz musi cie poznac, porozmawiac z toba, doradzic co i jak. To nie jest kupowanie masla w sklepie ;-) Lekarz Malgosia Legocka doprowadzila do tego, ze moje wypadanie wlosow przeszlo do historii. Jezeli szukasz godnego polecenia lekarza to idz wlasnie do niej ;) Pozdrawiam
/rok temu
teraz wszedł taki nowy zabieg Regenera Activa, przymierzam sie do niego u dr Rybickiej bo w tego co czytałam na dobre efekty w leczeniu łysienia, wszystkie inne metody u mnie niestety zawiodły
POKAŻ KOMENTARZE (13)