Łysienie/ fot. Fotolia

Mezoterapia – jak powstrzymać łysienie?

Na czym polega mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego, komórek macierzystych lub koktajli z peptydami? Czy mezoterapia pomaga powstrzymać wypadanie włosów? Jak długo utrzymują się efekty zabiegu? Dlaczego mężczyźni łysieją? Czym jest łysienie androgenowe?
/ 05.02.2013 15:25
Łysienie/ fot. Fotolia

Masz problem z wypadającymi włosami?

Codziennie tracimy przeciętnie około 100 włosów. Jest to naturalny proces, który nie powinien nas niepokoić. Jeśli jednak wypadanie włosów staje się widoczne i uciążliwe, powinniśmy rozpocząć odpowiednią terapię.

Medycyna estetyczna dysponuje obecnie kilkoma skutecznymi metodami leczenia łysienia.

Dlaczego mężczyźni łysieją?

Jak wynika z badań, co trzeci mężczyzna pomiędzy 25. a 40. rokiem życia zaobserwował u siebie łysienie o różnym stopniu nasilenia. Po 50-tce natomiast problem ten dotyka już co drugiego pana.

U mężczyzn wypadanie włosów ma charakterystyczny przebieg i nazwane jest łysieniem androgenowym.

Proces postępuje powoli, ale systematycznie. Początkowo rozwija się w okolicach skroniowych (tu tworzą się charakterystyczne zakola) oraz na czubku głowy.

Wiek nie ma w tym przypadku większego znaczenia, ponieważ główną przyczyną występowania łysienia androgenowego są uwarunkowania genetyczne, a konkretnie wrażliwość na hormon DHT (dihydrotestosteron). Jest on produkowany przez organizm wszystkich mężczyzn, ale tylko w przypadku niektórych ma niekorzystny wpływ na mieszki włosowe znajdujące się na głowie.

Zmiany trybu życia, tempo pracy i ciągły stres powodują, że coraz więcej mężczyzn zauważa pierwsze oznaki łysienia już przed 30. rokiem życia. Doraźnym antidotum są suplementy diety dostępne w aptekach, ale nie zawsze są one bezpieczne dla organizmu. Zdarza się, że stosowanie niesprawdzonych preparatów daje efekt zupełnie odwrotny od oczekiwanego.

Zdaniem dr Urszuli Brumer z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody nie ma dokładnej granicy, kiedy powinno się zacząć walczyć z łysieniem:

– Najlepiej działać, jak tylko pojawią się pierwsze prześwity skórne na głowie. Im szybciej znajdzie się kurację odpowiednią dla siebie i zacznie się ją systematycznie stosować, tym większe szanse na efekty.

Jak nie gubić włosów?

Jak zatem nie dopuścić do wypadania włosów? Zacznij od zmiany swojego trybu życia.

Koniecznie ogranicz stres, ponieważ łysienie jest chorobą psychodermatologiczną.

Łysienie prowadzi do złego samopoczucia i silnego stresu, który z kolei nasila wypadanie włosów – bez eliminacji stresu zapewniasz sobie więc efekt błędnego koła.

Poza tym powinniśmy zwrócić uwagę na uzupełnienie codziennej diety w produkty bogate w składniki takie jak:

 • żelazo (znajduje się w zielonych warzywach, czerwonym mięsie),
 • cynk (pestki słonecznika, orzechy),
 • proteiny (drób, jajka).

Ogranicz także liczbę kosmetyków do stylizacji.

A co, jeśli profilaktyka niewiele pomaga?

Warto uświadomić sobie, że proces wzrostu ludzkiego włosa trwa do sześciu lat. Po tym czasie włos wypada, ale mieszek włosowy pozostaje. Po upływie kolejnych trzech miesięcy w miejscu mieszka pojawia się nowy włos, który może być mocny lub cienki, niemal niewidoczny.

Podczas jednego z badań dermatologicznych w Pensylwanii stwierdzono, że „badani łysi wcale nie są łysi”. Jak to tłumaczyć?

– Czasami wydaje się, że w danym miejscu na głowie nie mamy włosów, a tymczasem są tam cebulki. Wystarczy poddać je stymulacji, by wyrosły nowe, silne włosy  – mówi dr Brumer.

Zobacz też: Dlaczego mężczyźni łysieją?

Profesjonalne leczenie łysienia

Jedną z najskuteczniejszych metod stymulacji porostu nowych włosów jest mezoterapia – zabieg medycyny estetycznej, który stosuje się, by zregenerować włosy.

Polega on na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatem w miejscach, gdzie występuje problem.

W zależności od rodzaju i stopnia nasilenia dolegliwości (łamliwe, słabe włosy, zakola lub łysienie plackowate), w zabiegach można stosować trzy różne preparaty:

 • koktajle z peptydami (czyli czynnikami wzrostu),
 • osocze bogatopłytkowe (bomba odżywczo-regeneracyjna posiadająca silne właściwości stymulujące),
 • własne komórki macierzyste pacjenta.

Na czym polega mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego?

Jest to terapia polecana zarówno osobom z łysieniem plackowatym, jak i z wyjątkowo słabymi włosami, które wymagają silnego odżywienia.

Koncentrat bogatopłytkowy uzyskuje się z krwi własnej pacjenta.

Po znieczuleniu miejscowym skóry głowy pobierana jest krew, którą następnie poddaje się wirowaniu w medycznej wirówce laboratoryjnej. Uzyskane w ten sposób osocze bogatopłytkowe pobudza cebulki do wytwarzania nowych włosów.

Zabieg jest bolesny, gdyż lekarz ostrzykuje preparatem skórę głowy pacjenta. Pocieszający może być jednak fakt, że jednorazowa wizyta trwa od 10 do 15 minut. Po jednym dniu nie widać już nakłuć i można spokojnie iść do pracy. Na  efekt trzeba jednak poczekać, gdyż proces odrostu nowego włosa trwa 3 miesiące.

Najbardziej wskazane jest wykonanie serii 3 zabiegów co 2 miesiące

Jakie są zalety mezoterapii z użyciem komórek macierzystych?

Jak tłumaczy dr Brumer zabieg wykonuje się tylko raz, a efekt jest natychmiastowy:

– Komórki macierzyste pobierane są z krwi pacjenta w specjalnym procesie separacji komórek macierzystych. Jest to bardzo zaawansowana technologicznie, całkowicie sterylna i bardzo bezpieczna metoda,. Tak pozyskane komórki macierzyste podawane są pacjentowi w celu wystymulowania komórek skóry i jej przydatków. Myślę, że użycie tej metody najbardziej wskazane jest w przypadku pacjentów z zaawansowaną utratą włosów, w tym łysieniem plackowatym i łysieniem męskim. Zabieg ten jest najbardziej skuteczną dostępną metodą leczenia łysienia.

Bomba odżywcza dla włosów

Mezoterapia działa nie tylko na łysienie. Stosowana jest właściwie w przypadku wszystkich problemów związanych z włosami, takich jak słabe, szare, cienkie włosy czy rozdwajające się końcówki.

Wstrzykiwane pod skórę specjalnych koktajli zawierających witaminy, aminokwasy i mikroelementy odnawia i regeneruje włosy.

Koktajle z peptydami działają odżywczo, stymulując je do wzrostu.

W efekcie włosy stają się:

 • mocniejsze,
 • zregenerowane,
 • grubsze,
 • gęstsze,
 • bardziej nawilżone,
 • lśniące.

Aby rezultat terapii z użyciem koktajli był trwały i widoczny, należy wykonać serię 3-5 zabiegów w odstępach co 2-3 tygodnie. Żadna maska lub odżywka nie jest w stanie dać tak spektakularnych rezultatów.

Jak długo utrzymują się efekty mezoterapii?

Wszystko zależy od genetyki i od nas samych. Jeśli nie zmienisz swojego trybu życia, nie wyeliminujesz stresu i nie przyjmiesz nowych nawyków żywieniowych, problem łysienia powróci.

Zobacz też: Komórki macierzyste – jak wykorzystuje je dermatologia?

Źródło: materiały prasowe Media Kobiet/jg