Skóra/fot. Fotolia

Meszek – po co człowiekowi włosy na ciele?

Włosy na ciele mają dwie podstawowe funkcje: chronią i ogrzewają. I chociaż współcześnie człowiek jest mniej owłosiony niż jego przodkowie, na jego skórze wciąż znajduje się meszek, a niektóre partie ciała są bujnie owłosione: twarz (u mężczyzn), skóra głowy, pachy i okolice łonowe. Dlaczego?
/ 08.01.2013 12:53
Skóra/fot. Fotolia

Dlaczego na ciele rosną włosy?

Na ciele każdego człowieka znajdują się włosy różnej długości. Na skórze głowy mogą być długie. Z kolei na kończynach są krótsze, a na twarzy mogą występować jako tzw. meszek.

Rozwój owłosienia zależy głównie od poziomu androgenów (hormonów płciowych, które w dużej ilości występują u mężczyzn, a w mniejszej – u kobiet). Różnica w ich poziomie jest przyczyną występowania większego owłosienia u panów, a mniejszego u pań. 

Włosy obecnie i dawniej

Włos jest wyspecjalizowanym tworem naskórka, który występuje wyłącznie na powierzchni skóry u ssaków. Zbudowany jest z twardej i spoistej keratyny.

Włosy występują na całej powierzchni skóry poza wewnętrzną stroną dłoni, podeszw, powierzchni zgięć stawów oraz warg. Wyrastają z mieszków włosowych. Pełnią rolę termoregulacyjną i ochronną.

Włosy towarzyszą człowiekowi od wieków. Początkowo pokrywały całe ciało, tworząc ciepłe futro, które chroniło organizm przed wychłodzeniem. Na przestrzeni lat człowiek zaczął tracić włosy. Zachowały się jedynie te występujące na skórze głowy, w okolicy pach, na rękach, na nogach oraz w okolicy łonowej. W dalszym ciągu na całej powierzchni skóry występują słabe, mało widoczne włosy, tzw. meszek. Oprócz nich człowiek posiada brwi i rzęsy, które głównie pełnią rolę ochronną.

Jak rosną włosy?

Włosy rosną około 1 centymetra na miesiąc. Pojedynczy włos żyje średnio od 3 do 6 lat, a następnie wypada, a w jego miejscu wyrasta nowy.

Czasami pod wpływem różnych czynników dochodzi do pewnych nieprawidłowości, które mogą na przykład objawiać się nadmiernym wypadaniem włosów.

Włosy zwykle wyrastają ze skóry pod kątem. Włosy, które są cieńsze, rosną płasko na skórze. Większość włosów rośnie w tym samym kierunku.

Przy mieszku włosowym znajdują się małe wiązki mięśni gładkich, których przeciwstawność sprawia, że włosy podnoszą się, kiedy jesteśmy przestraszeni lub kiedy jest nam zimno.

Co to jest meszek?

Meszek to delikatne włoski występujące na ciele, które czasami mogą być powodem do zmartwień wielu kobiet. Zwykle pojawia się na twarzy w okolicy ust lub brody.

Włoski meszkowe są jasne i krótkie. Każde dziecko, które przychodzi na świat, posiada właśnie takie włoski. W okresie dojrzewania zmieniają się one w tzw. włosy dojrzałe, które są sztywne i ciemniejsze. Występują pod pachami, w okolicy łonowej oraz dodatkowo u mężczyzn, tworząc zarost.

Meszek u niemowląt

Ciało niektórych noworodków po porodzie pokryte jest cienkimi i delikatnymi włoskami. Jest to meszek płodowy, który po pewnym czasie wyciera się, a ciało zostaje pokryte większymi włoskami. Meszek jest odpowiednikiem sierści zwierząt. U noworodków najczęściej występuje na skórze głowy.

Meszek płodowy (lanugo) pojawia się w 4. miesiącu ciąży i pokrywa całe ciało rozwijającego się płodu. W 8. miesiącu ciąży pierwsze włoski wypadają, a na ich miejscu pojawiają się nowe, które towarzyszą dziecku przez kilka miesięcy jego życia. Włoski stopniowo wycierają się i wypadają. Pozostają jedynie na skórze głowy. 

W miarę upływu czasu i wzrostu dziecka meszek na głowie zostaje zastąpiony właściwymi, gęstymi i grubszymi włosami, natomiast reszta ciała nadal pokryta jest delikatnymi włosami (meszkiem).

Zobacz też: Jak dbać o włosy niemowlaka?

Po co człowiekowi włosy na ciele?

Funkcja, jaką włosy miały i mają do spełnienia, zmieniała się na przestrzeni lat począwszy od pojawienia się na ziemi pierwszego człowieka. W początkowym okresie włosy najprawdopodobniej pełniły funkcję ochronną (chroniły człowieka przed zimnem i przed niebezpieczeństwem).

Ciało człowieka pierwotnego było pokryte gęstą pokrywą włosów, ale na przestrzeni wieków pod wpływem dokonującej się ewolucji człowiek zaczął tracić włosy, ponieważ nie były one już mu potrzebne do ochrony przed zimnem.

U współczesnych ludzi najbardziej owłosiona jest skóra głowy. Włosy usytuowane w tym miejscu nadal chronią skórę głowy i organizm przed nadmiernym wychłodzeniem.

Pewną pozostałością po włosach są rzęsy i brwi. Pełnią one rolę ochronną, zwłaszcza rzęsy, które chronią oczy przed różnymi zanieczyszczeniami (kurzem oraz drobnymi owadami). Z kolei brwi chronią oczy przed napływem potu i wody pochodzącej z deszczu.

U człowieka, chociaż z czasem tracił włosy na ciele, jednocześnie wytworzyło się silne owłosienie łonowe i pod pachami. Włosy w tym miejscu są gęste i widoczne – jest to informacja o gotowości do rozmnażania. Włosy łonowe stanowią również przeszkodę dla wnikających bakterii i wirusów. Jednak ta funkcja zaczyna stopniowo zanikać. Dodatkowo włosy pod pachami ograniczają obtarcia podczas poruszania rękoma, a włosy łonowe przy uprawianiu seksu.

Najczęściej funkcja jaką pełnią włosy wiąże się z ich lokalizacją na ciele. Pod pachami oraz w okolicy łonowej znajdują się gruczoły potowe, które wydzielają feromony. Włosy w tych miejscach wydzielają zapach, który może przykuwać uwagę płci przeciwnej.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

Zobacz też: Jak szybko rosną włosy?