matowe włosy, suche włosy, zniszczone włosy fot. Fotolia

Jak przywrócić matowym włosom miękkość i blask?

Twoje włosy są matowe i nieprzyjemne w dotyku? Nie musi tak być. Podajemy kilka metod, dzięki którym skutecznie przywrócisz swoim włosom blask i miękkość.
/ 30.01.2016 22:13
matowe włosy, suche włosy, zniszczone włosy fot. Fotolia

Matowe włosy to często skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, zbyt częstego poddawania ich wysokim temperaturom i zabiegom fryzjerskim. Okazuje się, że jest kilka prostych metod, dzięki którym nawet matowe i pozbawione blasku włosy mogą znowu stać się gładkie i lśniące.

Miód na błyszczące i pełne objętości włosy

Sprzymierzeńcem w walce o błyszczące włosy może okazać się miód. 3 łyżki miodu należy wymieszać z łyżką ciepłej wody. Powstałą maskę nakładamy na włosy i okrywamy głowę plastikowym czepkiem kąpielowym. Po 20 minutach spłukujemy miód chłodną wodą. Kurację trzeba stosować regularnie raz w tygodniu aż do osiągnięcia wymarzonego efektu. Dzięki temu zabiegowi włosy nie tylko odzyskają blask, ale zwiększy się również ich objętość.

Zabiegi w salonie fryzjerskim przywracające włosom blask

Stosując domowe metody przywracania włosom blasku, trzeba czasem długo czekać na rezultaty. Dlatego jeśli zależy Ci na szybkim i bardziej spektakularnym efekcie, najlepiej wybrać się do profesjonalnego studia fryzjerskiego, w którym dobry stylista fryzur powinien doradzić odpowiednią kurację i zabiegi na włosy. Gdy dobieram taki zabieg, często efekt jest natychmiastowy i już po jednym zabiegu włosy są bardziej lśniące i nawilżone.

Przegotowana woda do płukania

Niestety do matowienia włosów może przyczyniać się woda z kranu, która zawiera duże ilości kamienia. Zbyt twarda woda, która w Polsce występuje w większości miejscowości pogarsza stan naszych włosów. Tracą one połyk, stają się szorstkie i pozbawione życia. Wtedy, nawet mimo intensywnej pielęgnacji, składniki odżywcze z masek mogą mieć trudności z przedostaniem się przez warstwę kamienia, który latami osiada na włosach. Dlatego też zaleca się, aby po umyciu do płukania włosów używać wody przegotowanej lub filtrowanej.

Aby usunąć kamień z włosów, raz w tygodniu warto użyć szamponu głęboko oczyszczającego i zrobić płukankę zakwaszającą włosy. Na co dzień stosować delikatne szampony, które dodatkowo nie wysuszą włosów.

Płukanki na gładkie włosy

Wspomnianą wyżej płukankę zakwaszającą stosuje się podczas ostatniego etapu mycia włosów. Ma ona za zadanie domknąć łuski włosów i wygładzać ich powierzchnię, dzięki czemu po wysuszeniu włosy są bardziej gładkie i lśniące. Najbardziej popularne płukanki zakwaszające to płukanki octowa i cytrynowa.

Jak przygotować płukankę octową?

Bardzo dobry do płukanek octowych jest ocet jabłkowy, który ma najbardziej naturalny skład. Woda, do której wlejemy ocet powinna mieć temperaturę pokojową i najlepiej aby była przegotowana. Do szklanki wody należy dodać łyżkę octu. Ocet zmienia właściwości wody – staje się ona miękka, a jej pH nabiera odczynu kwaśnego. Po umyciu włosów delikatnym szamponem, spłukujemy je zwykłą wodą, a do ostatniego płukania wykorzystujemy wcześniej przygotowaną płukankę z octem. Po myciu i płukaniu warto pozwolić włosom wyschnąć naturalnie, bez użycia suszarki.

Jak przygotować płukankę cytrynową?

Płukanka cytrynowa wyrównuje pH skóry głowy, chroni włosy przed suchym powietrzem, twardą wodą, zanieczyszczeniami oraz przed wodą silnie chlorowaną. Aby wykonać płukankę należy do 2 litrów wody dodać 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Głowę na kilka sekund zanurzamy w roztworze i nie spłukujemy. Na początku włosy mogą wydawać się suche, ale po wyschnięciu efekt ten szybko znika.

Kosmetyki ogranicz do minimum

Gdy warstwy kosmetyków do stylizacji włosów, jak lakiery, pianki czy kremy nie zostaną dobrze zmyte, włosy przestają oddychać. Stają się matowe i pozbawione blasku. Wtedy najlepszą receptą jest odstawienie tych kosmetyków i przestawienie się na bardziej naturalną pielęgnację włosów. Szampon oczyszczający stosowany raz w tygodniu, łagodny szampon codzienny, nawilżająca odżywka do włosów i lekki olejek nawilżający powinny na jakiś czas zastąpić ciężkie kosmetyki do stylizacji.

AUTOR: Stylista fryzur Piotr Gąsiorowski, twórca marki  THE POINT w Warszawie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/29.12.2016 13:25
Moje włosy bardzo lubią olej arganowy, są po nim błyszczące i mięciutkie. Zaczęłam też kupować szampon z tym olejkiem (royal moroccan), bo fajnie zmiękcza włosy :)
/30.01.2016 22:47
Też mam czasem takie okresy że moje włosy wyglądają tragicznie są suche matowe i wyglądają jakby piorun w nie strzelił wtedy nakładam olejek arganowy na 20-30 min, pod czepek i ręcznik. Efekt WOW