Masaż głowy - jak go wykonać i jakie daje efekty?

Masaż głowy zdecydowanie pomaga w poprawie wyglądu i kondycji włosów. Podpowiadamy, jak go prawidłowo wykonać!
/ 18.10.2010 14:36

masaż głowy

fot. Fotolia

Najprostszy i według opinii wielu specjalistów, najskuteczniejszy masaż jest wykonywany przy pomocy opuszka palców – należy skórę głowy lekko uciskać i masować głowę kulistymi ruchami. Dobrze jest wykorzystać masaż razem z wtarciem w skórę głowy odżywczych kosmetyków.

Jednak, żeby masaż był skuteczny musi być wykonywany systematycznie, najrzadziej co drugi dzień, a najlepiej każdego dnia poświęcić na niego choć parę minut. Czasami zamiast typowego masowania można zastosować szczotkowanie włosów. 

Szczotkowanie zamiast tradycyjnego masażu głowy

Jednak, by przyniosło ono właściwe efekty powinno się przestrzegać kilku zasad:

  • Szczotka do tego typu zabiegu powinna być wykonana z włosia o średniej twardości – bardzo dobre do tego celu są szczotki z włosia dzika. Szczotkowanie włosów również poprawia ukrwienie włosów, rozprowadza sebum równomiernie na całe włosy, a także szczotka czyści włosy z kurzu i brudu – dlatego trzeba taką szczotkę zawsze po szczotkowaniu dokładnie umyć i wysuszyć.
  • Włosy należy szczotkować od nasady włosa aż do jego końca. Gdy szczotka znajduje się u nasady włosa należy wykonać ruchy masujące skórę głowy, dzięki czemu poprawi się ukrwienie skóry głowy.

Nie należy szczotkować włosów przetłuszczających się, ponieważ zabieg ten może spowodować, pobudzić gruczoły łojowe do pracy – sprawi to, że włosy jeszcze bardziej będą się przetłuszczać i może to doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry.

  • Nie wolno używać do szczotkowania włosów szczotek drucianych i wykonanych z twardego plastyku – druciane niszczą włos, ucinają go, a także, jeśli nie mają zabezpieczeń końcówek, kaleczą skórę głowy. Plastykowe działają podobnie, a dodatkowo elektryzują włosy.

Zobacz także: Kiedy włosy zaczynają się starzeć?

Bakteriobójczy masaż głowy

Istnieją specjalne urządzenia do masażu głowy – w gabinetach możemy skorzystać z tzw. elektrycznego masażu skóry głowy na przykład przy pomocy aparatu Oarsonvall, który jest zaopatrzony w końcówki w formie niewielkich grzebieni. Przez grzebienie przechodzi prąd szybkozmienny, który powoduje mocne przekrwienie skóry na głowie.

Specjaliści podkreślają, że taki masaż wskazany jest wówczas, gdy skóra głowy jest zaatakowana przez bakterie, bo masaż ten ma działanie bakteriobójcze. Wskazany jest on w odróżnieniu od innych typów masażu, dla włosów tłustych , ponieważ ma właściwości wysuszające.

Co stosować do masowania skóry głowy i jakie kosmetyki wcierać?

Można z dobrym skutkiem stosować olej z łopianu – wzmacnia on cebulki oraz powstrzymuje wypadanie włosów. Jest dobry środek, szczególnie gdy włosy wypadają o nazwie Kamiwaza, ale dobre są wszelkie preparaty zawierające ha pantoten, czy sok z pokrzywy (świeży lub stabilizowany alkoholem). Środków naturalnych doskonale nadających się do wcierania w skórę głowy jest sporo i warto w zielarni znaleźć coś dla swoich włosów.

Zobacz także: Ziołowe kosmetyki do włosów - przygotuj je sama

Masażer do skóry głowy

Ostatnio pojawił się w handlu ręczny masażer do skóry głowy. Opis handlowy jest bardzo ciekawy i zachęcający do zakupu tego bardzo prostego urządzenia, które wyglądem przypomina trzepaczkę do ubijania białek, tylko końcówki nie są połączone ze sobą. Masaż można wykonać samodzielnie – daje on rewelacyjne skutki zarówno dla włosów, jak dla całego organizmu, ponieważ przy jego stosowaniu dochodzi do uwolnienia endogennej endorfiny, która zwalcza wszelkie napięcia i bóle głowy oraz karku.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Tagi: włosy, masaż